Ф-1

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ф-1
Ручна осколкова граната Ф-1
Ручна граната Ф-1
Тип: ручна граната
Походження: Flag of the Soviet Union.svg Радянський Союз
Історія служби
Термін використання з 1939 по сьогодні
Характеристики
Маса 0,6
Довжина 117
Діаметр 55
Вибухова речовина тротил
Маса вибухової речовини 0,06
Механізм детонації Запал УЗРГ, УЗРГМ

час горіння сповільнювача запалу 3,2—4,2 секунди.

Commons-logo.svg Ф-1 у Вікісховищі

Ручна осколкова граната Ф-1 (індекс ГРАУ — 57-Г-721) — ручна граната дистанційної дії, призначена для ураження живої сили противника в оборонному бою. Кидати гранату можна з різних положень і лише з-за укриття, з бронетранспортера або танку. Оскільки Ф-1 є гранатою оборонної дії, то радіус ураження осколками значно перевищує радіус можливого вкидання гранати.

Історія створення[ред.ред. код]

Ф-1 була розроблена на основі французької осколкової гранати F-1 моделі 1915 р. (не плутати з сучасною F1 у пластиковому корпусі та напівготовими осколками) та англійської гранати системи Лемона, що постачались у Росію в роки Першої світової війни, звідки й назва Ф-1 та прізвисько «лимонка», що не має стосунку до фрукта. З причин розробки нової гранати для радянських військ можна вказати багаточисленні недоліки попередниці РГД-33, то ж 1939 р. було прийняте рішення про розробку нової оборонної гранати та доручене Ф. І. Храмееву з яким він впорався протягом двох місяців. На озброєння РККА граната прийнята з дистанційним запалом «Ковешникова» з займанням капсуля дистанційної дії (ударним механізмом). У 1941 р. замість запалу «Ковешникова» був прийнятий простіший у виробництві та використанні УЗРГ системи Е. М. Вицені. У військах граната крім «лимонки» отримала також прізвиська «фенюша».

Знята з озброєння в СРСР в 1988, але використовується всіма арміями пострадянського простору. У Російській федерації станом на 2013 на утилізацію було виставлено 365681 гранат Ф-1[1].

Характеристики та конструкція[ред.ред. код]

Граната Ф-1 має наступні характеристики:

  • Дистанція вкидання — 35-45 м.
  • Максимальна дистанція ураження осколками — 200 м.
  • Найімовірніша дистанція ураження осколками — 30-35 м.
  • Час затримки вибуху — 3,2-4,2 с.
  • Кількість осколків — до 300 шт.

Ф-1 складається з корпусу, вибухового заряду та запалу. У корпусі гранати розміщується вибуховий заряд та запал, також корпус слугує матеріалом для утворення осколків при розриві корпусу вибухом. Корпус гранати виробляється з чавуну, з поздовжніми й поперечними борознами, по яким граната зазвичай розривається на осколки. У верхній частині корпусу є нарізний отвір для вгвинчування запалу. При зберіганні або транспортуванні гранат в цей отвір вгвинчена масова пробка. Вибуховий заряд заповнює корпус, та слугує для розриву гранати на осколки. Запал гранати УЗРГМ (УЗРГМ-2) призначається для підриву вибухового заряду.

Модифікації та маркування[ред.ред. код]

Бойові гранати пофарбовано у зелений колір від хакі до темно-зеленого. Навчально-імітаційні гранати пофарбовані в чорний колір з двома білими (вертикальна та горизонтальна) смугами. Крім того, навчальні гранати мають отвір у нижній частині корпусу. Бойовий запал не має кольору. У навчально-імітаційного запалу кільце чеки та нижня частина притискного важеля мають червоний колір.

Маркувальні клейма на корпусах гранат Ф-1[ред.ред. код]

Шифр

підприємства 

Повна

назва підприємства

Г, ГЗ  арматурний завод м. Гусь-Хрустальний
О Омутінскій металургійний завод, Кіровська область
П, ПЗ  Песковський чавунолітейний завод, Кіровська область
Р Ржевський механічний завод, Свердловська область
Т, ТК, т  Виправно-трудова колонія ІТК-1, м. Тамбов
УМЗ,УОМЗ  Усманський механічний завод, Воронезька область
Я Ярцевскій машинобудівний завод, Смоленська область
трикутник Завод «Будмаш», м. Прилуки, Чернігівська область

Копії[ред.ред. код]

Копіями Ф-1 можна вважати китайську гранату «Тип 1», польську F-1, тайванську оборонну гранату та чилійську Mk2.


Ф-1 в комп'ютерних іграх[ред.ред. код]

Граната Ф-1 зустрічається у багатьох комп'ютерних іграх як вид зброї і має популярність на рівні автомата Калашникова. Нижче представлений короткий список ігор у яких з’являється Ф-1:

Ф-1 в кіно[ред.ред. код]

В бойовиках можна часто побачити гранати, підвішені за кільце запобіжної чеки на поясі або жилеті. У реальності розсудлива людина так чинити не буде: під час бою доводиться пересуватися по різній місцевості, де високий ризик зачепитися чим-небудь за гранату і висмикнути з неї запобіжну чеку. Після цього граната цілком закономірно вибухне, швидше за все знищивши бійця або як мінімум демаскувати його. Під час бою гранати знаходяться в підсумці або жилеті, а за їх відсутності - в кишенях одягу.

У художніх фільмах часто можна побачити головного героя, який ефектно висмикує чеку гранати зубами. У реальності в більшості випадків подібна дія призведе до втрати зубів. Це пов'язано з тим, що для видалення запобіжної чеки потрібно значне фізичне зусилля: це зроблено навмисно для запобігання випадкових підривів гранат.

У багатьох голлівудських бойовиках можна побачити супроводжуючі вибух гранати спалах полум'я і клуби диму і почути гуркіт вибуху. Насправді підрив гранати на відкритій місцевості - це різкий уривчастий хлопок, після якого залишається рідкісна хмарка сірого диму. Піротехнічні ефекти у фільмах досягаються вибухом горючої суміші: наприклад, дизельного палива і невеликого заряду вибухівки; це набагато більш безпечно і видовищно.

Також у багатьох фільмах можна побачити, як граната, падаюча в групу людей, розкидає їх у різні боки, вбиваючи більшу їх частину. На практиці це далеко не так: при підриві гранати не утворюється потужної вибухової хвилі: дійсно, люди, що знаходяться в радіусі 2-3 метрів від місця підриву, отримують баротравми, контузії, найчастіше вони падають на землю, але нікого не відкидає від місця вибуху на десяток метрів. Осколки ж вражають тільки безпосередньо тих, хто близько стоїть до місця підриву. Володіючи невеликою масою і низькою проникаючою здатністю, переважна більшість осколків не здатна пробити тіло людини наскрізь. На цьому і заснований принцип порятунку товаришів шляхом накриття гранати своїм тілом.

У деяких фільмах і багатьох ілюстраціях граната Ф-1 - чорного кольору, що є ознакою використання учбового макету з інертним наповнювачем замість тротилу. Бойові гранати, як правило, зеленого кольору.

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]