Ф-1

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ф-1
Ручна осколкова граната Ф-1
Ручна граната Ф-1
Тип: ручна граната
Походження: Flag of the Soviet Union.svg Радянський Союз
Історія служби
Термін використання з 1939 по сьогодні
Характеристики
Маса 0,6
Довжина 117
Діаметр 55
Вибухова речовина тротил
Маса вибухової речовини 0,06
Механізм детонації Запал УЗРГ, УЗРГМ

час горіння сповільнювача запалу 3,2—4,2 секунди.

Ручна осколкова граната Ф-1 (індекс ГРАУ — 57-Г-721) — ручна граната дистанційної дії, призначена для ураження живої сили противника в оборонному бою. Кидати гранату можна з різних положень і лише з-за укриття, з бронетранспортера або танку. Оскільки Ф-1 є гранатою оборонної дії, то радіус ураження осколками значно перевищює радіус можливого вкидання гранати.

Історія створення[ред.ред. код]

Ф-1 була розроблена на основі французької осколкової гранати F-1 моделі 1915 р. (не плутати з сучасною F1 у пластиковому корпусі та напівготовими осколками) та англійської гранати системи Лемона, що постачались у Росію в роки Першої світової війни, звідки й назва Ф-1 та прізвисько «лимонка», що не має стосунку до фрукта. З причин розробки нової гранати для радянських військ можна вказати багаточисленні недоліки попередниці РГД-33, то ж 1939 р. було прийняте рішення про розробку нової оборонної гранати та доручене Ф. І. Храмееву з яким він впорався протягом двох місяців. На озброєння РККА граната прийнята з дистанційним запалом «Ковешникова» з займанням капсуля дистанційної дії (ударним механізмом). У 1941 р. замість запалу «Ковешникова» був прийнятий простіший у виробництві та використанні УЗРГ системи Е. М. Вицені. У військах граната крім «лимонки» отримала також прізвиська «фенюша».

Знята з озброєння в СРСР в 1988, але використовується всіма арміями пострадянського простору. У Російській федерації станом на 2013 на утилізацію було виставлено 365681 гранат Ф-1[1].

Характеристики та конструкція[ред.ред. код]

Граната Ф-1 має наступні характеристики:

  • Дистанція вкидання — 35-45 м.
  • Максимальна дистанція ураження осколками — 200 м.
  • Найімовірніша дистанція ураження осколками — 30-35 м.
  • Час затримки вибуху — 3,2-4,2 с.
  • Кількість осколків — до 300 шт.

Ф-1 складається з корпусу, вибухового заряду та за­палу. У корпусі гранати розміщується вибуховий заряд та запал, також корпус слугує матеріалом для утворення осколків при розриві корпусу вибухом. Корпус гранати виробляється з чавуну, з поздовжніми й поперечними борознами, по яким граната зазвичай розривається на осколки. У верхній частині корпусу є нарізний отвір для вгвинчування запалу. При зберіганні або транспортуванні гранат в цей отвір вгвинчена масова пробка. Вибуховий заряд заповнює корпус, та слугує для розриву гранати на осколки. Запал гранати УЗРГМ (УЗРГМ-2) призначається для підриву вибухового заряду.

Модифікації та маркування[ред.ред. код]

Бойові гранати пофарбовано у зелений колір від хакі до темно-зеленого. Навчально-імітаційні гранати пофарбовані в чорний колір з двома білими (вертикальна та горизонтальна) смугами. Крім того, навчальні гранати мають отвір у нижній частині корпусу. Бойовий запал не має кольору. У навчально-імітаційного запалу кільце чеки та нижня частина притискного важеля мають червоний колір.

Маркувальні клейма на корпусах гранат Ф-1[ред.ред. код]

Шифр

підприємства 

Повна

назва підприємства

Г, ГЗ  арматурний завод м. Гусь-Хрустальний
О Омутінскій металургійний завод, Кіровська область
П, ПЗ  Песковський чавунолітейний завод, Кіровська область
Р Ржевський механічний завод, Свердловська область
Т, ТК, т  Виправно-трудова колонія ІТК-1, м. Тамбов
УМЗ,УОМЗ  Усманський механічний завод, Воронезька область
Я Ярцевскій машинобудівний завод, Смоленська область
трикутник Завод «Будмаш», м. Прилуки, Чернігівська область

Копії[ред.ред. код]

Copy f1.jpg

Копіями Ф-1 можна вважати китайську гранату «Тип 1», польську F-1, тайванську оборонну гранату та чилійську Mk2.


Ф-1 в комп'ютерних іграх[ред.ред. код]

Граната Ф-1 зустрічається у багатьох комп'ютерних іграх як вид зброї і має популярність на рівні автомата Калашникова. Нижче представлений короткий список ігор у яких з’являється Ф-1:

Ф-1 в кіно[ред.ред. код]

В бойовиках можна часто побачити гранати, підвішені за кільце запобіжної чеки на поясі або жилеті. У реальності розсудлива людина так чинити не буде: під час бою доводиться пересуватися по різній місцевості, де високий ризик зачепитися чим-небудь за гранату і висмикнути з неї запобіжну чеку. Після цього граната цілком закономірно вибухне, швидше за все знищивши бійця або як мінімум демаскувати його. Під час бою гранати знаходяться в підсумці або жилеті, а за їх відсутності - в кишенях одягу.

У художніх фільмах часто можна побачити головного героя, який ефектно висмикує чеку гранати зубами. У реальності в більшості випадків подібна дія призведе до втрати зубів. Це пов'язано з тим, що для видалення запобіжної чеки потрібно значне фізичне зусилля: це зроблено навмисно для запобігання випадкових підривів гранат.

У багатьох голлівудських бойовиках можна побачити супроводжуючі вибух гранати спалах полум'я і клуби диму і почути гуркіт вибуху. Насправді підрив гранати на відкритій місцевості - це різкий уривчастий хлопок, після якого залишається рідкісна хмарка сірого диму. Піротехнічні ефекти у фільмах досягаються вибухом горючої суміші: наприклад, дизельного палива і невеликого заряду вибухівки; це набагато більш безпечно і видовищно.

Також у багатьох фільмах можна побачити, як граната, падаюча в групу людей, розкидає їх у різні боки, вбиваючи більшу їх частину. На практиці це далеко не так: при підриві гранати не утворюється потужної вибухової хвилі: дійсно, люди, що знаходяться в радіусі 2-3 метрів від місця підриву, отримують баротравми, контузії, найчастіше вони падають на землю, але нікого не відкидає від місця вибуху на десяток метрів. Осколки ж вражають тільки безпосередньо тих, хто близько стоїть до місця підриву. Володіючи невеликою масою і низькою проникаючою здатністю, переважна більшість осколків не здатна пробити тіло людини наскрізь. На цьому і заснований принцип порятунку товаришів шляхом накриття гранати своїм тілом.

У деяких фільмах і багатьох ілюстраціях граната Ф-1 - чорного кольору, що є неправдивим.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]