Хаджар
Хаджар | |
---|---|
араб. هَاجَر ![]() | |
![]() | |
Народилася | Єгипет ![]() |
Померла | Мекка ![]() |
Поховання | Hajir Ismaild ![]() |
У шлюбі з | Ібрагім[1] ![]() |
Діти | Ісмаїл[1] ![]() |
Хаджар (араб. هَاجَر), відоміша як Агар в єврейській Біблії — дружина[2] патріарха й ісламського пророка Ібрагіма (Авраама) і матір Ісмаїла (Ізмаїла). В ісламській вірі вона є шанованою жінкою. За мусульманським віруванням, вона була служницею царя Єгипту, який подарував її дружині Ібрагіма Сарі.[3] Хоча її ім'я не згадується в Корані, вона відома завдяки історії свого чоловіка. Зрештою, вона разом зі своїм сином Ізмаїлом оселилася в пустелі Паран, яку в ісламі називають Хіджаз. Хаджар вшановується як особливо важливий матріарх монотеїзму, оскільки Ізмаїл був предком Магомета.[3]
Авраам був бездітним. Він був Божим пророком і, покинувши рідну землю, був стурбований тим, хто займе пророче служіння після нього, і чи стане він колись батьком. Авраамові була дарована рабиня його дружини Агар, яка народила йому дитину. На думку сучасних дослідників, Агар не була наложницею, а радше принцесою, дочкою єгипетського царя.[3] Згодом Агар народила дитину, яка виросла праведною і готовою страждати і терпіти. Агар назвала його Ісмаїлом, що означає «Бог почув».[3]
Ісламський вчений Мухаммад Саїд Абдул-Рахман стверджує таке, використовуючи арабське ім'я Хаджар: "Аллах відкрив Ібрагіму, що він повинен взяти Хаджар і немовля Ісмаїла і відвезти їх до Мекки. Він узяв їх і залишив Хаджар та її немовля Ісмаїла в похмурому, ізольованому місці, де не було води, а потім покинув їх і повернувся до Ханаану. Хаджар сказала йому: «На кого ти залишаєш нас у цій покинутій долині? Ібрагім пішов і залишив її, а вона запитала: „Хіба Аллах наказав тобі це зробити?“ Він відповів: „Так“. Вона сказала: „Тоді Аллах не допустить, щоб ми заблукали“».[4]
Авраам підкорився велінню Господа і терпляче зносив розлуку з дружиною і дитиною. Потім він повернувся до того місця, де вони перебували у Святому Домі, і помолився за них такими словами (тлумачення значення): «Господи наш! Я зробив так,що частина моїх нащадків оселилася в непридатній для обробітку долині біля Твого Священного Дому (Кааби („Куба“) у Мецці), щоб, о наш Господи, вони могли виконувати Ас-Салят. Тож наповни серця деяких людей любов’ю до них, і (О Аллах) дай їм плоди, щоб вони могли дякувати» Коран, Ібрахім 14:37.
Через дефіцит води в пустелі незабаром і мати, і син зазнали сильної спраги. У пошуках води для свого сина Агар бігла між пагорбами Сафа і Марва. Після сьомого пробігу між двома пагорбами перед нею з'явився ангел Джабриїл (Гавріл)[5]. Він сказав їй, що Бог почув плач Ізмаїла й дасть їм воду. Тоді Бог створив джерело, що пробилося з-під п’яти Ізмаїла, і після цього Мекка стала відома своєю досконалістю та великою кількістю води. Пізніше колодязь дістав назву Замзам і став священним джерелом води.
У Біблії та деяких ісламських джерелах Агар згадується як рабиня. Пакистанський дослідник Мухаммад Ашраф Чхіна приписує це твердження християнським та юдейським джерелам і ідентифікує її як дочку єгипетського царя, який подарував її Авраамові.[3]
Мусульмани вшановують Агар як мудру, сміливу і благочестиву жінку, а також як віруючу матір арабського народу Аднані. Подія[6] між пагорбами Аль-Сафа та Аль-Марва вшановують мусульмани, коли вони здійснюють хадж (велике паломництво) або умру (мале паломництво) у Мецці. Частина паломництва полягає в тому, щоб пробігти сім разів між пагорбами, в пам'ять про мужність Агар і віру в Бога, коли вона шукала воду в пустелі (яка, як вважають, тоді чудесним чином з'явилася з колодязя Замзам) та символізує шанування материнства в ісламі. Деякі мусульмани також п’ють із колодязя Замзам і привозять цю воду додому.
- ↑ а б Али-заде А. Хаджар // Исламский энциклопедический словарь — Москва: Ансар, 2007. — С. 827.
- ↑ Parry, Lesley (2016). AQA GCSE religious studies. Specification A. London. ISBN 978-1-4718-6686-9. OCLC 963178846.
- ↑ а б в г д Muhammad Ashraf Chheenah (2016). Hagar the Princess, the Mother of the Arabs and Ishmael the Father of Twelve Princes (вид. 2nd). Islamabad: Interfaith Studies and Research Centre. ISBN 9789699704000.
- ↑ Muhammad Saed Abdul-Rahman (2003). Islam: Questions and Answers, Volume 1, Basic Tenets of Faith: Belief, Part 1. MSA Publication Limited. с. 305. ISBN 1-86179-080-5.
- ↑ Safa Faruqui (19 квітня 2021). Hajar (as) and the Miracle of Zamzam. muslimhands.org.uk. Процитовано 28 лютого 2024.
- ↑ Martin Lings (1983). Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources. Islamic Texts Society. ISBN 978-0-946621-33-0.