Халимоненко Григорій Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Григо́рій Іва́нович Халимо́ненко (*5 травня 1941 р. в с. Товкачівка Прилуцького району Чернігівської області) — український сходознавецьтюрколог і картвелолог, перекладач, критик, професор, доктор філологічних наук.

Біографічні дані[ред.ред. код]

Григорій Іванович Халимоненко народився 5 травня 1941 року в селі Товкачівка Прилуцького району Чернігівської області. Рано — у 5 років лишився повним сиротою.

Григорій Халимоненко тричі (1958, 1959 і 1960 роки) вступав до Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка (зараз - Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка, КНУ), лише третього разу завдяки програмі Микити Хрущова про пільги для робочої молоді успішно.[1] Закінчив філологічний факультет КНУ, Тбіліський університет та аспірантуру у відділі тюркських мов Інституту мовознавства АН СРСР.

Доктор філологічних наук, професор кафедри тюркології Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, член Національної спілки письменників України.

До 2001 року Г. Халимоненко завідував відділенням сходознавства, яке було інкорпороване в Інститут філології, після чого вступив у відкрите протистояння з ректором КНУ Віктором Скопенком[2]. Нині – професор кафедри сходознавства Інституту філології та масових комунікацій Університету «Україна».

Григорій Халимоненко продовжує свою плідну діяльність перекаладача, критика і сходознавця, бере участь у відродженні і розвитку кримсько-татарської культури і мови.

Григорій Халимоненко - український поліглот, володіє грузинською, турецькою, кримсько-татарською, азербайджанською і багатьма іншими тюркськими мовами.

Творчий доробок[ред.ред. код]

Григорій Халимоненко - автор численних розвідок, наукових і критичних статей, зокрема монографій «Історія турецької літератури», «Персько-таджицька література», «Історія грузинської літератури».

Г. Халимоненко переклав твори грузинських і турецьких письменників: Т. Чіладзе, А. Сулакаурі, О. Сарагьола Полата, Н. Хікмета, Г. Леонідзе, Р. Гюнтекіна, Шота Руставелі тощо, уклав і переклав антологію оповідань турецьких письменників, перекладав поодинокі зразки фольклору тюркських народів.

Цікаві факти з життя Григорія Халимоненка[ред.ред. код]

  • Григорій Халимоненко закінчив аспірантуру в Інституті мовознавства АН СРСР за квотою Грузинської РСР.[1]
  • Григорій Халимоненко відомий також під ім'ям Гриць Халимоненко, як він не раз підписував свої переклади.
  • В Інтернеті й досі міститься інформація, що містить непрозорі натяки на зв'язки Григорія Халимоненка (та його братів) з КДБ, а також неоковирна прив'язка Халимоненка до зникнення Георгія Гонгадзе [3].

Виноски[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.