Хаома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ефедра — основний кандидат на роль давньої хаоми

Хаома (авест. 𐬵𐬀𐬊𐬨𐬀‎ haoma ; пехл. 𐭧𐭥𐭬 hōm‎ ; перс. hōm هوم‎) — в давньоіранській (до-зороастрійської) релігії обожнюваний напій, божество, що персоніфікує цей напій, і рослина, з якого він виготовлявся. Усі три втілення хаоми утворюють безперечну єдність. В "Авесті " хаомі присвячено цілу яшту. В індійській традиції аналогічний напій називається однокорінним словом сома.

Судячи з того, що образ Хаоми має точну відповідність з індійським Сомою у ведійському культі Індії, вживання напою сягає спільного періоду історії іранців та індійців, коли його споживали в релігійних обрядах для стимуляції видінь (галюцинацій)[1].

Найбільш повні дані про Хаома містяться в "Авесті ", перш за все в «Яшті про Хаома» («Хом-Яшт», "Ясна ", 9). Згідно з цим текстом першою людиною, яка вичавила хаому, був Вівахвант, у якого народився Йіма (Джамшид). Йіма став першим земним царем і першим зі смертних, з ким розмовляв Ахура Мазда [2]. Сліди хаоми виявляються і в інших іранських традиціях: зокрема, вживання аналогічного напою в релігійних обрядах, ймовірно, було відоме окремим племенам скіфів та сарматів.

Хоча сам Заратуштра був затятим противником споживання хаоми, називаючи його «огидним зіллям», його учні відновили культ цього напою [3]. Згодом хаома стала невід'ємною частиною зороастрійського ритуалу, причому вичавлювання хаоми стало приписуватися вже самому пророку [4].

Інгредієнти[ред. | ред. код]

Сучасними прихильниками зороастризму хаома виготовляється на основі хвойника (ефедри)[5] і, відповідно, містить ефедрин [6]. У сучасних індо-іранських мовах однокорінні слова (напр., непальськ. somalata, белудж. hum, перс. hom) позначають саме ефедру. У Тоголоці[en] та інших храмових комплексах стародавньої Маргіани радянськими археологами було виявлено особливі приміщення для приготування та вживання священних напоїв зі слідами ефедри та конопель, а також відповідне начиння[1].

Точних даних про склад давньої хаоми немає. У 2009 році при розкопках хуннського поховання в Ноін-Улі[en] (Монголія) російськими вченими було виявлено середньоазійський (можливо індоскіфський) килим із зображенням царів, священиків, воїнів, ймовірно, зайнятих приготуванням священного напою; один із них тримає гриб, який нагадує галюциногенний[7].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б «Энциклопедия индоевропейской культуры». Стр. 495.
  2. Рак, 1998, с. 157.
  3. Рак, 1998, с. 28—29.
  4. Рак, 1998, с. 312—315.
  5. Найчастіше використовується рослина Ephedra procera, що імпортується з Афганістану.
  6. Бойс, 1994, с. 14.
  7. SCIENCE First Hand journal. We Drank Soma, We Became Immortal. SCIENCE First Hand (англ.). Процитовано 21 травня 2021. 

Література[ред. | ред. код]

  • Рак И. В. Мифы Древнего и раннесредневекового Ирана (зороастризм). — СПб.— Москва : «Журнал „Нева“» — «Летний Сад», 1998. — 560 с. — ISBN 5-87516-084-5.
  • Бойс М. Зороастрийцы. Верования и обычаи. — СПб. : Центр «Петербургское Востоковедение», 1994. — 288 с. — ISBN 5-85803 009-2.