Характеристичний імпеданс
Характеристичний імпеданс (англ. characteristic impedance) або імпеданс поширення/переносу (англ. surge impedance) типової лінії передачі, котрий позначається як , є відношенням амплітуд одинокої пари величин — напруги та струму електромагнітної хвилі, що поширюється/передається вздовж лінії за відсутності відбиття на неоднорідностях лінії. В SI величина характеристичного імпедансу вимірюється в омах. Характеристичний імпеданс лінії передачі без втрат є чисто реальна/дійсна величина, з нульовою уявною () компонентою. Характеристичний імпеданс в цьому випадку проявляє себе як звичайний опір, на якому дисипативні втрати енергії будуть відсутні за умови самопогодження з опором навантаження. Лінія передачі кінцевої довжини (з втратами, чи без них) з активним опором навантаження на кінці лінії, рівним характеристичному імпедансу (), є лінією нескінченної довжини відносно до джерела змінної напруги.
- Основне визначення
- Відношення прикладеної напруги до струму називається вхідним імпедансом; вхідний імпеданс лінії передачі нескінченної довжини називається характеристичним імпедансом.
Використовуючи модель лінії передачі, яка ґрунтується на телеграфних рівняннях, загальний вираз для характеристичного імпедансу лінії передачі буде:
де
- — опір на одиницю довжини,
- — індуктивність на одиницю довжини,
- — провідність на одиницю довжини,
- — ємність на одиницю довжини,
- — уявна одиниця,
- — кутова частота.
Фазори/комплексна амплітуда відношення напруг до струмів лінії передачі пов'язані з характеристичним імпедансом як:
де суперскріпти та відображають передню- та задню біжучі хвилі, відповідно.
Для лінії без втрат, та дорівнюють нулю, тому рівняння для характеристичного імпедансу спрощується до
- .
При передачі електричної енергії характеристичний імпеданс лінії передачі виражається в термінах передавальний імпеданс навантаження (ПІН) (англ. surge impedance loading, SIL), або природне навантаження, будучи MW-навантаженням, при якому відсутні генерація та поглинання:
Навантажена знизу ПІН, лінія передачі повільно переміщує енергію до системи, намагаючись збільшити напругу системи. Вище цього значення лінія поглинає реактивну енергію, намагаючись знизити напругу. Ефект Феррарі описує підсилення по напрузі на кінці слабко навантаженої (або зовсім ненавантаженої — відкритої) лінії передачі. Всередині кабелю, як правило, дуже низький характеристичний імпеданс, який продукується в ПІН так, що типово перевищується термальна межа для кабелю, тобто він завжди є джерелом повільної зміни реактивної енергії.
- Guile, A. E. (1977). Electrical Power Systems. ISBN 0-0802-1729-X.
- Pozar, D. M. (February 2004). Microwave Engineering (вид. 3rd edition). ISBN 0-471-44878-8.
- Ulaby, F. T. (2004). Fundamentals Of Applied Electromagnetics (вид. media edition). ISBN 0-13-185089-X.
{{cite book}}
: Проігноровано невідомий параметр|pub=
(можливо,|publisher=
?) (довідка) - Линии связи: Учеб для вузов. — 5-е изд., перераб. и доп. — М.: Радио и связь, 1988. — 544 с.: ил. [ISBN 5-256-00120-5]