Харківський метрополітен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Харківський метрополітен
Kharkiv metro logo.JPG
Symbol of Kharkov Metro.JPG
Інформація
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Місто Харків
Дата відкриття 23 серпня 1975
Довжина ліній 38,1 км[1][2]
Кількість станцій 30[3]
Кількість ліній 3[2]
Кількість вагонів 321[1][2]
Пасажиропотік за добу 599,8 тис. чол. (2017)
Пасажиропотік за рік 212,85 млн. чол. (2017)[4]
Штаб-квартира Харків
Валовий дохід 350 млн грн[5] (2011)
Схема ліній
Kharkiv Metro.jpg
metro.kharkov.ua
CMNS: Kharkiv Metro на Вікісховищі

Ха́рківський метрополіте́н — швидкісна позавулична транспортна система Харкова. Має три чинні лінії, експлуатаційна довжина яких станом на 2018 р. сягає близько 38,1 км.

До послуг пасажирів — 30 станцій із трьома підземними пересадочними вузлами в середмісті.

Після відкриття 23 серпня 1975 року став шостим за ліком метрополітеном в СРСР після московського, ленінградського, київського, тбіліського, бакинського та другим в Україні.

Власником метрополітену є комунальне підприємство «Харківський метрополітен», створене 2009 року шляхом реорганізації з державного підприємства «Харківський метрополітен»[6].

Компанія працевлаштовує 2 120 робітників (станом на 2012 рік)[7], у його складі діють 2 електродепо (ТЧ-1 «Московське» та ТЧ-2 «Салтівське»).

Фінансові надходження поступають від основної діяльності — перевезення пасажирів, а також непрофільних доходів — надання в оренду площ та рекламомісць, реклами (монітори на станціях, оформлення станцій) та субвенції і компенсації з міського та державного бюджету.

Історія[ред. | ред. код]

Передісторія[ред. | ред. код]

Наприкінці 1950-х — початку 1960-х років у місті відбулися великі зміни в розташуванні житлових районів і виробничих зон. Прискорене зростання чисельності населення, його інтенсивна міграція в райони масового житлового будівництва, природне підвищення транспортної рухливості зумовили виникнення серйозних проблем у забезпеченні пасажирських перевезень, виявивши недоліки планування міста, які склалися історично, його вулично-дорожньої та транспортної мереж.

Радіальне планування міста з вузькими непрямолінійними вулицями, забудованими багатоповерховими будинками, сильно пересічений рельєф місцевості з петляючими річками, глибокими ярами, крутими височинами не дозволяли досягти радикального поліпшення перевезень харків'ян звичайними засобами наземного міського транспорту. Виходячи з нагальної необхідності забезпечити умови для нормального функціонування та розвитку Харкова і його агломерації, було піднято питання про будівництво швидкісного позавуличного транспорту великої продуктивності, який зміг би наблизити в часі житлові райони до місць роботи та до центру міста. Розрахунки, виконані Харківпроект, показали, що ані швидкісний трамвай, ані монорейкова дорога не в змозі вирішити транспортні проблеми міста, що освоїти існуючі та прогнозовані пасажиропотоки при досить високій швидкості сполучення зможе лише метрополітен. Найбільші труднощі для міського транспорту представляло забезпечення перевезень пасажирів за віссю міста «захід-схід», уздовж якої розташовані найбільші промислові підприємства, великі житлові масиви, основні вузли зовнішнього та приміського залізничного та автомобільного сполучення, загальноміський центр. Згідно з техніко-економічним обґрунтуванням, яке було виконане Харківпроектом за участю колективів Київметропроекта та Харгіпротранс, саме вздовж цього найнапруженішого діаметра міста була намічена траса першої черги Харківського метрополітену (головний інженер ТЕО Харківського метрополітену кандидат технічних наук Р. Е. Любарський, головний інженер проектного завдання Н. Н. Бичков). Рішення про будівництво першої черги Харківського метрополітену було прийнято 29 квітня 1968 року.

У травні 1968 року створено спеціалізований інститут Харківметропроект (філія Метрогіпротранс), який розробив необхідну проектну документацію. У проектуванні окремих об'єктів підземної магістралі брали участь інститути Харгіпротранс, Гіпрозаводтранс, Енергомережпроект, Укргіпрокоммунстрой, Харківпроект.

У червні 1968 року до Харкова почали прибувати перші метробудівці з Баку і Києва, гірники з Донецького та Підмосковного вугільних басейнів.

Будівництво[ред. | ред. код]

15 липня 1968 року на вулиці Слов'янській, неподалік від Південного вокзалу, був закладений перший ствол.

23 серпня, з нагоди 25-річчя вигнання з Харкова нацистів, розпочаті гірничі роботи на станції з умовною назвою "Центр" («Майдан Конституції»).

До кінця грудня 1968 року на будівництві Харківського метрополітену освоєний перший мільйон карбованців.

Наприкінці лютого 1969 року прохідники вийшли на трасу лівого перегінного тунелю між станціями «Майдан Конституції» та «Проспект Гагаріна».

11 серпня розпочав працювати перший на Харківському Метробуді прохідницький щит. У серпні 1969 року приступили до будівництва односклепінної станції «Центральний ринок».

Великою подією була перша збійка, здійснена 10 квітня 1970 року. Тоді був прокладений в обводнених ґрунтах від Подільського мосту лівий перегінний тунель зістикувався з тунелем станції «Майдан Конституції».

У жовтні 1970 року було організовано управління будівництва Харківметробуд, до складу якого увійшли два будівельно-монтажних управління, переведений із Середньої Азії будівельно-монтажний поїзд, завод залізобетонних конструкцій, автобаза, контора експлуатації, прокату і ремонту устаткування.

Перший пробний метропоїзд пройшов по трасі ввечері 30 липня 1975 року, а 21 серпня Державна комісія підписала акт про прийняття в експлуатацію першої ділянки першої черги Харківського метро з оцінкою «відмінно». Обсяги робіт, виконані на будівництві першої дільниці, характеризують наступні цифри: прокладено понад 23 кілометрів тунелів, збудовано 8 підземних станцій трьох різних типів, розроблено понад 1,3 мільйона кубометрів ґрунту, укладені близько 190 000 кубометрів монолітного та збірного залізобетону, 31 000 квадратних метрів мармуру і граніту. Будівництво першої ділянки велося в складних гідрогеологічних умовах: 6 станцій та 7 кілометрів перегонів побудовані в пливунах та інших обводнених ґрунтах, тунелі прокладені під двома річками, густонаселеними міськими кварталами, магістралями з інтенсивним рухом транспорту.

22 серпня 1975 року на станції «Московський проспект» відбувся багатолюдний мітинг, на якому начальник Харківметробуду Г.О.Братчун передав символічний ключ від підземної магістралі першому начальнику Харківського метрополітену М.Я. Безсонову, а 23 серпня 1975 року, в день 32-річниці визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників, розчинились двері метрополітену для містян. У цей день метрополітен перевіз перші 413 тис. пасажирів.

23 серпня 1975 року було відкрито першу чергу Харківського метрополітену — ділянку Свердловсько-Заводської лінії (нині «Холодногірсько-Заводська») завдовжки 9,8 км з вісьмома станціями від «Вулиця Свердлова» (нині ст. «Холодна гора») до «Московський проспект».

Перші роки діяльності[ред. | ред. код]

До березня 1976 року колектив експлуатаційників завершив весь обсяг робіт з освоєння та налагодження устаткування першої пускової ділянки, яка повністю вийшла на проектні показники. Швидкість сполучення досягла 40,4 км/год. Інтервал між поїздами у години «пік» скоротився до трьох хвилин. До кінця першого року роботи Харківського метрополітену середньодобовий обсяг перевезень становив близько 300 000 пасажирів (понад 10 % загального обсягу перевезень всіма видами міського транспорту Харкова). У жовтні 1986 року члени державної комісії прийняли три станції метрополітену: «Академіка Павлова», «Студентська» та «Героїв Праці» — завдовжки 3,6 кілометрів; перших пасажирів станції прийняли 23 жовтня 1986 року.

Продовження будівництва[ред. | ред. код]

Метрополітен щороку перевозить понад 200 мільйонів пасажирів:

 • 2008 року — 282,3 мільйонів;
 • 2009 року — 239 мільйонів;
 • 2010 року — 247,1 мільйона
 • 2011 року — 250,1 мільйона

Рішення про передачу державного підприємства «Харківський метрополітен» у комунальну власність м. Харкова було прийнято 6 травня 2009 року[8] на засіданні Кабінету Міністрів України[9]. Але Кабінет Міністрів України передав державне підприємство в комунальну власність Харкова тільки 27 серпня того ж року[10]. Офіційно[11] ж передали у власність міста Харкова метрополітен 25 вересня під час підписання акта про прийом-передачу цілісного майнового комплексу за участі керівників структурних підрозділів Харківської міської ради, представників метрополітену, Міністерства транспорту та зв'язку України, міськБТІ, профспілки[12]. Остаточне рішення[13] про прийняття метро в комунальну власність міста міська рада розглянула на сесії 30 вересня, ухваливши рішення про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства «Харківський метрополітен» у комунальне підприємство «Харківський метрополітен»[14]. Метрополітен перейшов у сферу управління Департаменту транспорту та зв'язку виконкому міськради[12].

Харківський метрополітен у 2009 році зайняв 33 місце в рейтингу 53 метрополітенів світу, пасажиропотік яких перевищує 50 мільйонів осіб на рік[15]. Також метрополітен посів перше місце у 2009 році серед підприємств державної форми власності за критерієм «обсяг реалізованої продукції» і визнаний «Державним підприємством року» за основним видом діяльності КВЕД 60.2 «Діяльність іншого наземного транспорту»[16].

Сучасний розвиток[ред. | ред. код]

Останній жетон Харківського Метрополітену

Із 2016 року після введення в експлуатацію станції «Перемога» має початися будівництво на ділянці «Метробудівників — Одеська». Будівництво третьої ділянки Олексіївської лінії від станції «Метробудівників» до ст. «Одеська» (буде розташована на перехресті просп. Гагаріна та вул. Одеської) буде проводитися відкритим способом у котловані з огородженням зі шпал. Будувати ст. «Державінська» (буде розташована на проспекті Гагаріна в районі перехрестя вул. Чугуївської та пров. Золотого) будуть без перебудови руху міського транспорту. Тунелі між станціями «Державінська» й «Одеська» планується будувати закритим способом. Після введення в експлуатацію третьої ділянки довжина Олексіївської лінії становитиме 14,4 км. Добові пасажиропотоки на ст. «Державінська» очікуються в обсязі 40 тис. осіб і на ст. «Одеська» — 160 тис. осіб. Водопостачання станцій планується робити за рахунок міських водогінних мереж.

Будівництво метро в бік аеропорту можливе як надземне, лінію будуватимуть на естакаді по розділовій смузі просп. Гагаріна. Зокрема, на деяких ділянках цього напряму неможливе підземне будівництво метро, тому що винос комунікацій дуже коштовний, а також через небажання зносу «приватного сектору»[17].

Південна залізниця 2526 вересня 2009 року представила проект будівництва в Харкові швидкісного трамвая, що зв'яже залізничну станцію «Харків-Левада» з аеропортом. Довжина лінії — 11,4 км, на ній п'ять зупинок, час руху в одну сторону — 20 хвилин. Вартість проекту — 600 млн грн., будівництво можна здійснити за 1,5-2 роки, планується використати вітчизняні й закордонні трамваї[18].

Станція "Перемога" відкрита у 2016 році.

Перспективні напрямки розвитку[ред. | ред. код]

Холодногірсько-Заводська:

 • «Пісочин»
 • «Нова Баварія»
 • «Залютіно»
 • «Східна»
 • «Роганська»
 • «Південна»

Салтівська:

Олексіївська:

Салтівсько-Заводська лінія (Кільцева лінія)

Логотип концерту симфонічного оркестру 19-20 квітня 2009 року на станції «Університет»

Сьогодення[ред. | ред. код]

Станції[ред. | ред. код]

Знак Харківського метрополітену біля входу в підземний перехід станції

Наразі в Харківському метрополітені 30 станцій із трьома підземними пересадочними вузлами в середмісті. Усі станції Харківського метрополітену є підземними. З них 6 станцій — глибокого закладення і 24 — мілкого.

Серед станцій глибокого залягання три є пілонного типу («Пушкінська», «Південний вокзал», «Майдан Конституції»), дві колонно-пілонних («Архітектора Бекетова», «Держпром») та одна колонна («Історичний музей»). Серед станцій мілкого залягання більшість колонного типу, окрім 7 односклепінних («Захисників України», «Академіка Павлова», «Київська», «Тракторний завод», «Армійська», «Московський проспект», «Спортивна», «Центральний ринок»). Усі станції мають острівні платформи.

Найглибшою є станція «Пушкінська» яка розташована на глибині 35 метрів. Найдовший перегін між станціями «Київська» —«Академіка Барабашова» (2 407 метрів), найкоротший — «Архітектора Бекетова» — «Держпром» (771 м).

Пасажирів метрополітену обслуговує 47 ескалаторов, які діють на 13 станціях.

Станції «Південний вокзал», «Проспект Гагаріна», «Тракторний завод» і «Індустріальна» мають виходи до залізничних станцій і платформ (Південний вокзал, ст. Харків-Левада, ст. Лосєве, ст. Лосєве ІІ відповідно), а станція «Завод імені Малишева» розташована у безпосередній близькості від залізничної станції Харків-Балашовський.

Станція метро Пушкінська (2017 рік)
Станція метро Спортивна (2017 рік)

Кінцеві станції[ред. | ред. код]

Історія розвитку Харківського метрополітену
Станція Кінцева з Кінцева по
.1. «Холодна гора» 23 серпня 1975 Наш час
.1. «Московський проспект» 23 серпня 1975 11 серпня 1978
.1. «Індустріальна» 11 серпня 1978 Наш час
.2. «Історичний музей» 11 серпня 1984 Наш час
.2. «Академіка Барабашова» 11 серпня 1984 24 жовтня 1986
.2. «Героїв Праці» 24 жовтня 1986 Наш час
.3. «Метробудівників» 6 травня 1995 Наш час
.3. «Наукова» 6 травня 1995 21 серпня 2004
.3. «23 Серпня» 21 серпня 2004 21 грудня 2010
.3. «Олексіївська» 21 грудня 2010 25 серпня 2016
.3. «Перемога» 25 серпня 2016 Наш час[19]

Лінії[ред. | ред. код]

Сьогодні Харківський метрополітен має три чинні лінії, експлуатаційна довжина яких сягає близько 38,1 км. Лінії метрополітену перетинають усі 9 районів міста, проте кількість станцій нерівномірна: у Шевченківському — 8 станцій[20], у Київському — 6, у Московському та Немишлянському — по 4, у Слобідському та Холодногірському — по 4, в Індустріальному — 2, а в Новобаварському та Основ'янському лише по одній станції.

# Назва Кінцеві станції Колір Введена в дію Кількість станцій Довжина (км)
1 Холодногірсько-Заводська «Холодна гора» — «Індустріальна» Червоний 23.08.1975 13 17
2 Салтівська «Історичний музей» — «Героїв праці» Синій 11.08.1984 8 10
3 Олексіївська «Метробудівників» — «Перемога» Зелений 06.05.1995 9 11,1
Всього: 30 38,1

Хронологія запуску станцій[ред. | ред. код]

 • 1975 — «Вулиця Свердлова» — «Московський проспект» (8 станцій)
 • 1978 — «Московський проспект» — «Пролетарська» (5 станцій)
 • 1984 — «Історичний музей» — «Барабашова» (5 станцій)
 • 1986 — «Академіка Барабашова» — «Героїв праці» (3 станції)
 • 1995 — «Метробудівників» — «Наукова» (5 станцій)
 • 2004 — «Наукова» — «23 Серпня» (2 станції)
 • 21 грудня 2010 — «23 Серпня» — «Олексіївська» (1 станція)
 • 19 серпня 2016 — «Олексіївська» — «Перемога» (1 станція)[21]

Мова оголошень[ред. | ред. код]

Спочатку станції оголошували тільки панівною в СРСР російською мовою, у той час, як усі написи на станціях першої лінії були українською (частково русифіковано в другій половині 1980-х років, до 1997 року у назвах станцій та інформаційних табличках повністю відновлено українську мову, під час підготовки до Євро-2012 дубльовано латиницею[22].).

1987 року перейшли на двомовні оголошення, а з 1993 року — лише українською.

2012 року під час проведення Євро-2012 оголошення робилися українською та англійською мовами.

Оплата проїзду[ред. | ред. код]

Після заяви мера Харкова Геннадія Кернеса стосовно можливого підвищення вартості проїзду у метро з 1-ї до 2-х гривень[23], керівництво Харківського метрополітену звернулось до харків'ян з розумінням поставитись до підвищення через подорожчання вартості електроенергії, комплектуючих та мінімальної заробітної плати[24][25].

12 березня 2011 року вартість проїзду у Харківському метрополітені була підвищена з 1 грн. 50 коп. до 2 гривень за одну поїздку[26][27][28].

22 травня 2013 року Виконавчий комітет Харківської міської ради затвердив підвищення вартості проїзду у метро з 2-х до 3-х гривень. Зміни були ведені у дію з 23 травня 2013 року[29].

З 29 березня 2018 року вартість проїзду у метро становить 5 гривень[30].

Сьогодні оплата проїзду здійснюється разовим квитком або безконтактною електронною карткою. Раніше існували пластикові жетони.

Стільниковий зв'язок[ред. | ред. код]

На всіх станціях і в перегонах між ними на всіх чинних лініях діє стільниковий зв'язок оператора «Київстар». У зоні метромосту між станціями «Київська» і «Академіка Барабашова» можна користуватися зв'язком всіх стільникових операторів України. Починаючи з 2013 року покриття мережі Київстар нестабільне, і може зникати на декілька днів на деяких відрізках та станціях метро.

З кінця 2014 року мобільним зв'язком «Vodafone» (колишнім «МТС») можна користуватися в харківському метро на всіх станціях та перегонах. [1].

Рухомий склад[ред. | ред. код]

Вагон моделі 81-718
на ст. м. «23 серпня»
Новий потяг 81-7036/7037
на ст. м. «Київська»

Рухомий склад складається як з вагонів старих типів Еж3 і Ем508Т, так і сучасніших моделей 81-717/714. З 1992 року Харківській метрополітен перейшов на закупівлю вагонів моделі 81-718/719, які відрізняються більш високими техніко-економічними показниками та комфортом. У «підземці» експлуатується 321 вагон. Обслуговується рухомий склад двома депо — ТЧ-1 «Московське» і ТЧ-2 «Салтівське». Будівництво третього електродепо ТЧ-3 «Олексіївське» знаходиться на підготовчому етапі [31].

Харківський метрополітен проводить роботи з переоснащення вагонів для людей з обмеженими можливостями. Станом на липень 2015 року на Салтівській лінії було 30 вагонів у 15 поїздах, в яких дивани з однієї сторони одного кінця першого та останнього вагонів були демонтовані, і встановлені поручні.[32]

В липні 2015 року метрополітен отримав новий потяг 81-7036/7037, який було пущено в роботу 21 серпня на Салтівській лінії[33].

Інтервал руху[ред. | ред. код]

 • «Літній графік». По робочих днях рух по Салтівській і Холодногірсько-Заводській лініях здійснюється з максимальною парністю 24 пари поїздів на годину (за добу Салтовською лінією проходить 523 поїзди, а Холодногірсько-Заводською — 503 поїзди, мінімальний інтервал руху становить 2 хвилини 20 секунд на Холодногірскій лінії та 1 хвилина 30 секунд на Салтівській). Мінімальний інтервал застосовується в «години пік» з 7:00 до 9:00 ранку.
 • «Зимовий графік». Максимальна парність поїздів на Холодногірсько-Заводскій і Салтівській лініях у 26 пар поїздів на годину (за добу Салтівською лінією проходить 632 поїзда, а Холодногірсько-Заводською лінією — 609 поїздів, мінімальний інтервал — 1 хвилина 30 секунд — 3 хвилини). «Години пік» визначаються часом з 7:00 до 10:30 ранку.
 • «Осінній графік»[34]. Мінімальний інтервал між поїздами в ранкові годинники пік у робочі дні на Холодногірсько-Заводській і Салтівській лініях становить 2 хвилини)

Рух по Олексіївській лінії здійснюється з максимальною технічно можливою парністю — 12 пар поїздів на годину.

З 23:00 до 24:00 інтервал руху на всіх трьох лініях — максимальний і становить 15-20 хвилин (восени 2013. становив 16 хвилин).

Мапа[ред. | ред. код]

Станції харківського метрополітену


Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • В серпні 2009 року метрополітен розпочав проводити модернізацію аналогового устаткування центрального поста й станційних пунктів системи часофікації, що працюють із 1975 року. Нова система була синхронізована з єдиною державною системою часу України в режимі «on-line» за допомогою супутникового зв'язку та почала працювати з листопада 2009 року[35].
 • Метрополітен відмовився від продажу жетонів через каси у 2010 році[36]. Замість кас на кожній станції встановлені автомати із продажу квитків і автомати для поповнення електронних карток. Встановлення автоматів розпочалося зі станції «Майдан Конституції» Холодногірсько-Заводської лінії[37].
 • У ніч з 19 на 20 квітня 2009 року[38] (з 00:30 до 02:00) вперше в історії України й Європи[39] на платформі станції «Університет» відбувся концерт академічного симфонічного оркестру Харківської обласної філармонії під керівництвом Юрія Янка й академічного хору імені В'ячеслава Палкіна. У програмі концерту були класичні твори та мелодії з популярних радянських кінофільмів. Вхід для глядачів був вільним. Близько 6 000 харків'ян побували на цій події. Для безпеки обабіч платформи під час концерту стояли поїзди. Після концерту по всіх лініях метрополітену були пущені поїзди, щоб розвезти відвідувачів на потрібні станції. Сам концерт транслював у прямому ефірі харківський телеканал «Р1»[40].
 • Існує альтернативний варіант дизайну Харківського метрополітену. Він був створений 2017 року Лесиком Панасюком. Проект редизайну знаходиться на платформі Behance, де можна завантажити оновлену схему метро.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Дані наведені станом на 2011 рік у порівнянні із 2010 роком
 2. а б в «Харьков транспортный»: http://gortransport.kharkov.ua/subway/index.html](рос.)
 3. http://www.unian.net/society/1478271-poroshenko-otkryil-v-harkove-novuyu-stantsiyu-metro-pobeda-foto.html
 4. Відправлення (перевезення) пасажирів за видами транспорту загального користування (1995—2017) // Головне управління статистики у Харківській області.
 5. Сайт FINANCE.UA: Київський метрополітен закінчив 2011 р. зі збитками 320,7 млн грн
 6. Новости. В городе появилось КП «Харьковский метрополитен»(рос.)
 7. Новости. За 2011 год харьковский метрополитен перевез более 250 миллионов пассажиров(рос.)
 8. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 травня 2009 р. N 997-р «Про передачу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Харківський метрополітен“ у власність територіальної громади м. Харкова»
 9. Харківський метрополітен буде передано в комунальну власність протягом місяця - міністр транспорту (рос.)
 10. Харківський метрополітен переданий у комунальну власність Харкова - Ю. Тимошенко (рос.)
 11. Харківський метрополітен офіційно передадуть у власність міста 25 вересня
 12. а б Підписаний акт про передачу метрополітена у власність міста
 13. Міськрада поміняє назву харківської підземки (рос.)
 14. У місті з'явилося КП «Харківський метрополітен»
 15. Рейтинг метрополітенів світу (рос.)
 16. Харківський метрополітен — державне підприємство року (рос.)
 17. Про надземне метро в Харкові можна буде говорити не раніше, ніж через три роки - М. Добкін (рос.)
 18. Південна залізниця презентувала потенційним інвесторам проект будівництва в Харкові швидкісного трамвая (рос.)
 19. Офіційних відкриттів на станції було два, але станцію відкрили для пасажирів лише 25 серпня 2016 року і з цього дня вона стала кінцевою на лінії. 
 20. Деякі станції враховані двічі, бо вони розташовані на межі двох районів, тому мають виходи у обидва райони
 21. Незважаючи на це, через бюрократичні недоліки, станцію відкрили для пасажирів лише через тиждень — 25 серпня 2017 року о 15:00.
 22. Харківський метрополітен планує до Євро-2012 зробити написи на інформаційних табличках двомовними (рос.)
 23. Цену проезда в метро, трамвае и троллейбусе пересчитают в феврале, - Кернес. Главное. 29.12.2010. (рос.)
 24. Метрополитен просит харьковчан поддержать увеличение стоимости проезда. Главное. 01.02.2011. (рос.)
 25. Харьковчан с утра «порадовали» листовками в метро. Главное. 03.02.2011. (рос.)
 26. В субботу подорожает проезд в харьковском электротранспорте. Главное. 10.03.2011. (рос.)
 27. Фото-факт: харьковчане запасаются жетонами. Главное. 11.03.2011. (рос.)
 28. В харьковском электротранспорте подорожал проезд. Главное. 12.03.2011. (рос.)
 29. Проїзд у харківському метро подорожчав до 3 гривень. Українська правда. 22.05.2013.
 30. В Харкові підвищили вартість проїзду. В метро - 5 гривень, в трамваях і тролейбусах по 4 гривні, АТН, 28 березня 2018
 31. Красовская, Людмила (2017-12-06). На Алексеевской линии метро начали строить новые тоннели (ru). Процитовано 2018-06-22. 
 32. Владислав Ксенз. В вагонах метро демонтируют крайние сидения. Status quo. 09.07.2015. (рос.)
 33. Харьковский метрополитен получил новый поезд
 34. Харківський метрополітен перейшов на осінній графік руху поїздів
 35. Модернізація єдиної системи часифікації метрополітену
 36. Начальник харківського метрополітену С. Мусєєв: «Замість кас на кожній станції будуть установлені автомати із продажу жетонів і поповнення електронних карток» (рос.)
 37. Установка автоматів із продажу жетонів для проїзду в харківському метро почнеться зі станції «Майдан Конституції» (рос.)
 38. Концерт "Великодній подарунок пасажирам Харківського метрополітену" пройде з ініціативи й за підтримкою Харківської міськради (оновлено) (рос.)
 39. Харківська філармонія, офіційний сайт
 40. Близько 6 тис. харків'ян побували на концерті Харківської філармонії, що проходив у метро - директор філармонії

Джерела[ред. | ред. код]