Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Петра Василенка
Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Петра Василенка (лого).jpg
Центральний вхід до університету
Харків
Тип навчальний заклад
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Харків
Засновано 23 липня 1930
Акредитація IV  рівня
Ректор Нанка Олександр Володимирович
Студентів 5700
Докторів 49
Професорів 69
Адреса 61002, м. Харків, вул. Алчевських, 44, телефон: 8 (057) 7003888, факс: 8 (057) 7003914, e-mail: khstua@lin.com.ua
Сайт ХНТУСГ ім. Петра Василенка

Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Петра Василенка — державний вищий навчальний заклад IV рівня акредитації, підпорядкований Міністерству аграрної політики України[1] та розташований у Харкові.

Історія[ред.ред. код]

Виш створений як Харківський інститут механізації й електрифікації сільського господарства одним із перших сільськогосподарських вищих шкіл інженерного профілю Постановою Центрального Виконавчого Комітету та Ради Народних Комісарів СРСР від 23 липня 1930 р. № 40/237 на базі відділень механізації та електрифікації Харківського і Полтавського сільськогосподарських інститутів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 1994 р. № 244 Харківський інститут механізації й електрифікації сільського господарства був перетворений на Харківський державний технічний университет сільського господарства. Згодом вишу було надано статус національного (2004 р.) та присвоєно ім'я академіка Петра Мефодійовича Василенка.

Ректори[ред.ред. код]

Корпуси та кампуси[ред.ред. код]

 • Головний корпус розташований по вул. Алчевських, в триповерховій будівлі, яка споруджена за проектом академіка архітектури Олексія Миколайовича Бекетова в 1914–1916 роках для Комерційного інституту. У 1917–1919 рр. в корпусі навчався майбутній Нобелівський лауреат Семен Кузнець (Саймон Смит)

Ця будівля є історичною архітектурною пам'яткою міста (охор. № 177), загальна площа якої становить 8661,9 м². У цьому корпусі зараз розміщується ректорат і усі адміністративно-господарські структурні підрозділи (відділ кадрів, бухгалтерія, господарська частина, навчально-виховний відділ, актова і читальна зали, наукова частина, аспірантура), навчально-науковий інститут бізнесу і менеджменту з підпорядкованими йому кафедрами, Німецький Центр (Deutsches Zentrum), як культурно-освітянська установа німецької діаспори у Харківській області.

Саме з цього будинку, який було збудовано за проектом архітектора К. О. Толкунова в 1877 р. для Реального училища в оригінальних формах, що нагадують романо-готичні будівлі, фактично і розпочав із 1930 р. свою славну історію ХІМЄСГ. Це триповерхова будівля є пам'яткою архітектури міста (охор. № 357), загальна площа якої становить 7909,7 м². У цьому корпусі розташовані кафедри ННІ механотроніки і систем менеджменту, навчально-науковий інститут дистанційного і заочного навчання, наукова бібліотека університету та інш.

 • Навчально-науковий інститут технічного сервісу розташований за адресою Московський проспект, 45, у так званому лабораторному корпусі. Це чотириповерхова будівля колишнього культового призначення (Вознесенська церква), збудована в кінці XIX сторіччя, загальна площа якої становить 3466,6 м². У корпусі розміщені підпорядковані інституту кафедри.
 • Навчально-науковий інститут енергетики і комп'ютерних технологій розташований на вул. Різдвяна, 19 в чотириповерховому будинку, який було збудовано на початку ХХ сторіччя за проектом архітектора О. І. Ржепішевського в стилі модерн, що було співзвучним діловим ритмам міста того часу. Загальна площа корпусу становить 3529,4 м², він є пам'яткою архітектури міста (охор. № 378). У корпусі розміщені підпорядковані інституту кафедри.
 • Навчально-науковий інститут переробних і харчових виробництв розташований на вул. Мироносицька, 92 в монументальному триповерховому будинку, спорудженому за проектом академіка архітектури О. М. Бекетова в 1913–1914 рр. в стилі неокласицизму, загальна площа становить 6755,5 м², є пам'яткою архітектури міста (охор. № 142).

У цьому корпусі розташована приймальна комісія, деканат по роботі з іноземними громадянами і кафедри, які підпорядковані навчально-науковому інституту.

 • З 2002 р. розпочато навчальний процес в корпусі на просп. Ювілейний, 65 Г. Це сучасна п'ятиповерхова будівля, загальна площа якої становить 4052,2 м², розташована у новому районі міста — Салтівському житловому масиві. У цьому корпусі розташовані навчально-науковий інститут післядипломної освіти, науково-дослідний технологічний інститут і деякі спеціалізовані кафедри двох інститутів.

Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. П. Василенка має 5 упорядкованих гуртожитків загальною площею 30062,8 м², За результатами республіканського конкурсу-огляду серед ВНЗ Міністерства аграрної політики та продовольства України з комплексу показників, що характеризують побутові умови, виховну роботу, стан гуртожитків, студмістечко університету протягом останніх років посідає 1 місце. Університет має можливість надати місця для проживання в гуртожитках усім охочим студентам.

Структура, спеціальності[ред.ред. код]

До складу вишу входить 8 факультетів, на яких здійснюється підготовка спеціалістів з 13-ти спеціальностей.

На 35 кафедрах університету працює 370 викладачів, з них 63 докторів наук і професорів, 205 доцентів і кандидатів наук. Серед викладачів 18 академіків і членів-кореспондентів різних академій наук, 9 Заслужених діячів науки і техніки, Заслужених працівників освіти, 2 лауреати Державної премії України, 23 Відмінники освіти України.

Інститути та факультети[ред.ред. код]

 • Навчально-науковий інститут механотроніки і систем менеджменту (ННІ МСМ)
 • Навчально-науковий інститут енергетики та комп'ютерних технологій (ННІ ЕКТ)
 • Навчально-науковий інститут технічного сервісу (ННІ ТС)
 • Навчально-науковий інститут переробних і харчових виробництв (ННІ ПХВ)
 • Навчально-науковий інститут бізнесу і менеджменту (ННІ БМ)
 • Навчально-науковий інститут дистанційного і заочного навчання (ННІ ДЗН)
 • Навчально-науковий інститут післядипломної освіти (ННІ ПО)
 • Деканат по роботі з іноземними громадянами
 • Коледж переробної та харчової промисловості ХНТУСГ
 • Вовчанський технікум ХНТУСГ
 • Науково-дослідний технологічний інститут
 • Інститут інноваційного менеджменту (ІІМ)
 • Навчальний центр з підготовки та перепідготовки кадрів для АПК

Спеціалізовані Вчені ради по захисту дисертацій[ред.ред. код]

У виші діють дві спеціалізовані Вчені ради по захисту докторських та кандидатських дисертацій:

 • Д 64 832 01: 05.05.11 — Машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва;
 • 05.09.16 — Електротехнології та електрообладнання в агропромисловому комплексі.
 • 05.09.03 — Електротехнічні комплекси та системи.
 • 05.11.17 — Біологічні та медичні прилади та системи
 • 08.00.04 — економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності)
 • 05.02.01 — матеріалознавство
 • 05.02.04 — тертя та зношування машин
 • 05.22.20 — експлуатація та ремонт засобів транспорту

Керівництво[ред.ред. код]

Академік, д.т.н., проф. Тіщенко Леонід Миколайович

Особи, що навчаються[ред.ред. код]

Відомі випускники[ред.ред. код]

Чотири голови Харківської обласної ради:

Цікаві факти[ред.ред. код]

Виш із 2003 р. є членом Європейської асоціації аграрних університетів, колективним членом Міжнародної академії наук вищої школи, членом Консорціуму аграрних університетів світу.

Нагороди та репутація[ред.ред. код]

За Всеукраїнським незалежним рейтингом «ТОП 200 — Україна» університет посідає друге місце серед аграрних університетів та 61 місце серед 200 найкращих ВНЗ України завдячуючи розробленій і впровадженій інноваційній «Програмі сталого розвитку».

За значний внесок у наукове забезпечення реформувань агропромислового комплексу та підготовку висококваліфікованих фахівців для сільського господарства університет нагороджено Почесною грамотою Харківської обласної державної адміністрації і Харківської обласної ради, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, відзнакою Міністерства аграрної політики та продовольства України «Відмінник аграрної освіти та науки» 1 ступеня

Література[ред.ред. код]

 1. Салтан О. М. Функціонування Харківського сільськогосподарського інституту протягом першого року німецько-фашистської окупації / О. М. Салтан // STUDIA SLOBOZHANICA: Матеріали міжнародної науково-методичної конференції «Слобожанський гуманітарій — 2017». — Харків.: ФОП Тарасенко В. П., 2017. — С. 95 – 103.

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]