Харківський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Харківський район
адміністративно-територіальна одиниця
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті Харківська область
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область: Харківська область
Утворений: 19 липня 2020 року
Населення: 1 727 573[1] (1 січня 2022)
Площа: 3222,5[2] км²
Густота: 545,4 осіб/км²
Населені пункти та ради
Районний центр: м. Харків
Громади: 15
Міста: 5
Смт: 22
Села: 145
Селища: 31
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Голова РДА: Усов Володимир Вікторович
Вебсторінка: Сайт районної ради
Адреса: 61034, м. Харків, вул. Григорівське шосе, 52, 777-20-52
Мапа
Мапа

Харківський район у Вікісховищі

Харківський район — Найбільший за чисельністю населення район України, у північній та центральній частині Харківської області, що був утворений 2020 року. Адміністративний центр — місто Харків.

До складу району входять 15 територіальних громад.

Географія

[ред. | ред. код]

Район розташований на півночі Харківській області.

Займає площу — 3222,5 км².

На півночі район межує з Бєлгородським районом Бєлгородської області Росії, на сході з Чугуївським на півдні з Красноградським, на заході з Богодухівським районами Харківської області.

Історія

[ред. | ред. код]

Харківський район утворено 19 липня 2020 року згідно із Постановою Верховної Ради України № 807-IX від 17 липня 2020 року в рамках Адміністративно-територіальної реформи в Україні. До його складу увійшли: Харківська, Люботинська, Дергачівська, Мереф'янська, Південна міські, Безлюдівська, Височанська, Малоданилівська, Солоницівська, Нововодолазька, Пісочинська, Роганська селищні та Вільхівська,Липецька і Циркунівська сільські територіальні громади[3]. Перші вибори Харківської районної ради відбулися 25 жовтня 2020 року[4].

До складу району увійшли території ліквідованих Харківського району (1923—2020), Дергачівського, північної частини Нововодолазького районів, а також міст обласного підпорядкування Харкова та Люботина (територія Люботинської міської ради)[3].

Пам'ятки

[ред. | ред. код]

Історія району тісно пов'язані з іменами знаменитих людей. Тут жили і працювали кошовий отаман Запорізької СічіІван Сірко, український філософ Григорій Сковорода, історик, археолог, етнограф, фольклорист, письменник І. Яворницький, скульптор і художник Є. О. Лансере, перший народний вчитель України П. В. Щепкін, співачка І. Шульженко, український письменник, фольклорист, етнограф, музикант Г. М. Хоткевич.

На державному обліку у Харківському районі перебуває 137 пам'яток історії та культури з них:

  • пам'ятники історії — 99
  • пам'ятники мистецтва — 4
  • пам'ятники архітектури — 10
  • пам'ятники археології — 24.

У 77 братських та 36 одиночних могилах лежать 14964 загиблих воїнів Великої Вітчизняної війни. З числа загиблих 5745 імен відомі та увічнені[5].

Економіка

[ред. | ред. код]

Район входить до складу Харківського промислового вузла та має розвинену багатогалузеву промисловість, яка представлена ​​промисловими підприємствами машинобудівної, легкої, харчової, будівельних матеріалів та інших галузей.

Далеко поза області відомі своєю продукцією АТ «Мерефянський скляний завод». АТ «Курязький домобудівний комбінат», АТ «Надія» з виготовлення віконних блоків з поліхлорвінілу, АТ «Роганська картонна фабрика», АТ «Сантехбуддеталь», АТ «Опора», Мереф'янський механічний завод, Артемівський спиртозавод та інші.

Важливою галуззю економіки району є сільське господарство. Сільськогосподарськими угіддями зайнято — 100,5 га, сільськогосподарські землі — 103771 га, під ріллею — 71187 га. В області сільського господарства Харківського району працюють 38 сільськогосподарських підприємств різних форм власності, а також фермерські господарства в кількості — 183 (з них 13, які мають землі понад 100 га) та низку невеликих підсобних господарств, а також підприємства: «Агротехсервіс», «Агроплемсервіс », «Сільгоспхімія», цехи з виробництва продуктів харчування - олії, борошна, круп, ковбас і т.п.[6]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]


Росія Росія
Богодухівський район Чугуївський район
Красноградський район