Харківський IT Кластер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Харківський ІТ Кластер
Kharkiv IT Cluster logo 6.png
Гасло Зробимо Харківський регіон кращим
Тип неприбуткова громадська організація
Засновник AltexSoft, Insart, Promodo, Sloboda Studio, Telesens, Videal
Засновано 2015
Штаб-квартира вулиця Громадянська, 11/13
Розташування Харків, Україна
Виконавчий директор Ольга Шаповал
Код ЄДРПОУ 39887790
Вебсайт it-kharkiv.com

Харківський ІТ Кластер (англ. Kharkiv IT Cluster) — IT Кластер, заснований у Харкові у 2015 році[1]. Це громадська неприбуткова idea-based організація, яка об'єднує представників освіти, державної влади та ІТ-компаній задля розвитку середовища для технологічного бізнесу в регіоні[2]. Форма організації громадська спілка "Харківський кластер інформаційних технологій"[3][4].

Історія[ред. | ред. код]

2015—2016[ред. | ред. код]

Компанії AltexSoft, Insart, Promodo, Sloboda Studio, Telesens і Videal об'єднали зусилля та створили Харківський ІТ Кластер[5][6] На кінець 2015 року до Кластера входила 21 компанія[7].

Під час створення Харківський IT Кластер взяв на себе ініціативу комплексного вдосконалення ІТ-екосистеми міста[8]. Кластер виступив організатором зустрічі представників ООН зі студентами Харкова ІТ-напряму [9].

2017—2018[ред. | ред. код]

Харківський ІТ Кластер організував студентський хакатон на тему Smart city, Smart house.

15 травня 2017 року Харківський IT Кластер ініціював прес-конференцію в межах інформаційного проєкту IT Flight, присвяченого розширенню прямого авіасполучення Харкова з іншими містами.

Харківський ІТ Кластер ініціював програму лояльності IT Loyalty разом із компанією ITomych Studio, провів Міжнародний освітній форум NewEdu: Tech in Focus[10], долучився до проєкту Smart City[10] та реалізував проєкт Smart Village. Харківський IT Кластер спільно з партнерами PricewaterhouseCoopers та IRS-group провели аналіз харківського IT-ринку з метою прогнозування його зростання, оцінки ефективності індустрії в регіоні та визначення вектору розвитку.[11]

2019[ред. | ред. код]

Проаналізувавши потреби ІТ-ринку в дослідженні Kharkiv IT Research 2.0[12], Харківський ІТ Кластер ініціював проєкт Hard Skills Exam, створений для підтримки неформальної ІТ-освіти та зміцнення зворотного зв'язку від компаній до освітніх закладів Харківського регіону.

Організація долучилася до проєкту Smart City та реалізувала проєкт Smart Village.

2020[ред. | ред. код]

Кластер ініціював проєкт IT4Life, який перетворився на благодійний фонд.

28 січня в місті Харкові за підтримки Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації на базі громадської спілки « Харківський кластер інформаційних технологій» відбулася зустріч заступника Міністра освіти і науки України Стадного Є. А. з освітнім комітетом Kharkiv IT Cluster, керівниками закладів вищої освіти м. Харкова, представниками бізнесу, роботодавцями.[13]

В період пандемії COVID-19 в Україні Харківський IT Кластер об'єднав харківські IT-компанії, щоб зібрати кошти для протидії коронавірусній хворобі.[14][15] Харківська IT-спільнота у проєкті IT4Life зібрала більше 6 мільйонів гривень, та закупила медобладнання, засоби захисту лікарів та розпочала будівництво кисневих трас, для збільшення обсягів діагностування та лікування, а також забезпечила допомогу літнім людям.[16]

Кластер приєднався до міської програми Smart City.[17]

Під час подій в Білорусі громадська організація «Харківський IT Кластер» запропонувала підтримку білоруським IT-фахівцям, які вирішать переїхати в Україну. [18] Юридичну та організаційну допомогу при переїзді забезпечить Kharkiv IT Cluster.[19]

10 вересня Харківський IT Кластер взяв участь у бізнес-сніданку зМихайлом Саакашвілі, головою організації «Офіс простих рішень і результатів», і представниками бізнесу в Харкові. Харківський IT Кластер представляли члени Наглядової ради Едуард Рубін та Олексій Холоденко, а також виконавча директорка Кластера Ольга Шаповал.[20]

Листопад — за дорученням Президента України Володимира Зеленського голова Харківської обласної державної адміністрації Олексій Кучер і представник Харківського ІТ Кластеру меценат Роман Катеринчик урочисто передали науковій бібліотеці НПУ ім. Ярослава Мудрого сучасний сканер для оцифрування раритетних видань і комп'ютерне обладнання до нього.[21][22]

1 грудня — Харківський ІТ Кластер провів B2B-захід IT Forum Latvia.[23]

За 2015—2020 роки — Харківський ІТ Кластер реалізував проєкти Kids2IT[10][24] — популяризація IT-освіти серед школярів і міжнародне співробітництво з акцентом на Канаду та США, Legal Support та IT Visa Support, вебінари IT Marketing Talk, IT Legal Talk та IT Finance Talk[25].

Організація провела освітній проєкт підтримки студентських стартапів Kharkiv IT Unicorns.[7], серію освітніх воркшопів для майбутніх студентів Open IT, а для студентів останніх курсів і молодих спеціалістів — Easy2start IT Career[10], кілька сезонів із дослідження ІТ-ринку Харківського регіону — Kharkiv IT Research[10].

2021[ред. | ред. код]

У липні освітні Харківський ІТ Кластер запустив веб-портал для абітурієнтів [26]. Це Digital-інструмент розроблено громадською організацією Харківський ІТ Кластер спеціально для українських випускників 9-11 класів та їхніх батьків. Мета порталу — полегшити вибір ІТ-спеціальності — конкретного факультету університету чи коледжу [27].

У серпні-вересні Харківський ІТ Кластер запустив проєкт IT4MEDIA — це проєкт, головною метою якого є зробити процеси цифровізації прозорими та удосконалити в журналістів базові знання з IT-галузі [28].

У версні 2021 Харківський ІТ Кластер провів масштабне дослідження Kharkiv IT Research 2021, яке засвідчило зростання галузі в регіоні[29][30]. Згідно з результатами, галузь регіону налічує понад 510 сервісних і продуктових ІТ-компаній, а кількість ІТ-фахівців перевищила 45 000 осіб. За два роки пандемії IT-індустрія в Харкові зросла на 29 %, а її сумарний об’єм продажів у 2021 році очікується на рівні 1,5 млрд доларів[31]. За версією Forbes, це найбільша міжнародна подія для керівників бізнесу [32].

У жовтні Харківський ІТ Кластер бере участь у циклі закритих онлайн-подій для європейських організацій, які сприяють інноваційному розвитку та діляться своїм досвідом [33]. На першій зустрічі EU4Digital ICT Innovation учасники розбирали основні місії і візії розбудови екосистеми та їхнє втілення на різних етапах на прикладі європейських країн [34].

У листопаді запускає проєкт "Сертифікація ІТ-дисциплін" для покращення державної ІТ-освіти[35]. Він має на меті актуалізувати зміст профільних технічних дисциплін за допомогою представників ІТ-бізнесу. Планується оновити 43 ІТ-дисципліни[36].

30 листопада відбувся круглий стіл щодо реалізації проєкту «Президентський університет» за участю Міністра освіти і науки Шкарлет Сергій Миколайович, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, представників освіти та Харківського ІТ Кластера. Виконавча директорка Харківського ІТ Кластера Ольга Шаповал додала, що під час створення Президентського університету необхідно спиратися на існуючий досвід регіонів, адже вже існують колаборації між бізнесом, державою, освітою та суспільством. [37].

Крім того, Харківський ІТ Кластер брав участь у діалозі щодо впровадження Дія City, вносячи свої пропозиції щодо поліпшення режиму[38].

Харківський ІТ Кластер створює професійні спільноти. HR COMMUNITY функціонує для того, щоб створювати для HR-фахівців зустрічі, на яких можна отримати нові корисні знання у сфері HR, Employer Brand, формуванні корпоративної культури, КСВ, дізнатися про нові тренди у цих галузях, розробити перший унікальний нетворкінг HR-фахівців у IT-сфері України [39]. PR COMMUNITY – це серія зустрічей для фахівців, які бажають отримати нові знання у сфері IT-піару, формуванні корпоративної культури, КСВ, дізнатися про нові тренди у цих галузях [40].

2022[ред. | ред. код]

У січні Харківський ІТ Кластер запустив два проєкти: Tech Women CommunITy для жінок на керівних посадах в ІТ[41] та Інвестиційний клуб[42].

У лютому та березні з початком повномасштабної війни росії проти України, Харківський ІТ Кластер розширив благодійні напрями проєкту IT4Life, які спрямовані на вирішення гуманітарної кризи харків’ян, яка виникла внаслідок постійних обстрілів міста[43]:

 • евакуація — було евакуйовано 15 тисяч людей — айтівців, їхніх родин та домашніх улюбленців до інших міст України та міста Європи [44];
 • адресні виїзди з продуктами та ліками до маломобільних людей і людей з пошкодженою інфраструктурою[45];
 • забезпечення гарячою їжею людей у бомбосховищах, лікарнях та гарячих точках міста;
 • координація гуманітарної допомоги по місту та області з інших міст України[46].
 • закупівля машин швидкої допомоги для бійців тероборони [47]

Команда кластера також розробила методичку про те, як тримати телефон у безпеці під час війни [48].

У квітні відбулась зустріч Наглядової Ради Харківського ІТ Кластера з Головою Харківської ОВА Синєгубов Олег Васильович з питання бронювання ІТ-фахівців від мобілізації[49]. Окрім бронювання, Кластер допомагає у вирішенні інших юридичних проблем для воєннозобов'язаних, влаштовує зустрічі із експертами [50].

У травні Kharkiv IT Cluster спільно з асоціацією ІТ Ukraine та іншими українськими ІТ-кластерами провели дослідження укораїнського ІТ-бізнесу під час війни [51].

Наприкінці травня Харківський ІТ Кластер брав активну участь в обговоренні валютного режиму від Національний банк України. Банк постановив, що безготівкова валюта, та, зокрема експортна виручка підприємств та фізичних осіб – підприємців, може продаватися лише за фіксованим валютним курсом НБУ, який на сьогодні суттєво відрізняється від ринкового [52]. У зв'язку з цим ІТ-спільнота озвучила всі можливі ризики для економіки України [53]. А вже на зустрічі з представниками Національний банк України ІТ-спільнота домовились оперативно напрацювати конкретні компенсаторні механізми, які націлені на збереження людського капіталу та умов сталого розвитку ІТ-індустрії в Україні. Учасники зустрічі дійшли згоди, що ці заходи повинні бути не дискримінаційними, але водночас такими, що нівелюють ризики порушення стабільної роботи та розвитку айтівців, ІТ-компаній та ІТ-підприємців [54].

Учасники та партнери[ред. | ред. код]

Станом на січень 2022 у Кластері понад 120 компанії-учасниці, а також понад 40 партнерів. Серед них: SoftServe, NIX solutions, Sigma Software, CodeIT, Promodo, AltexSoft тощо[55].

Благодійний фонд[ред. | ред. код]

IT4LIFE — благодійний фонд від Kharkiv IT Cluster у якому харківські ІТ-компанії допомагають Харкову та області: закуповують медичне обладнання, витратні матеріали, будують кисневі траси та долають інші локальні виклики[56][57].

Напрямки:

 • закуп медичного обладнання
 • ремонт апаратів ШВЛ та іншого обладнання[58]
 • фінансове створення нових койко-місць
 • забезпечення захисними засобами для медиків
 • волонтерська допомога
 • ковід-тестування для ІТ-спільноти[59]
 • гуманітарна допомога харків'янам під час повтомасштабної війни.

Напрями роботи[ред. | ред. код]

Кластер працює за шістьома основними напрямами:[60].

 • освіта населення для насичення ринку якісними кадрами;[61]
 • розвиток міської інфраструктури;
 • зміцнення іміджу Харкова і його просування на міжнародному рівні;
 • створення додаткової цінності для компаній-учасників Кластера;
 • юридична підтримка та захист;
 • благодійний напрям у рамках проєкту IT4Life.

Діяльність Харківського IT Кластеру[ред. | ред. код]

За роки своєї роботи кластер став голосом IT-індустрії на національному[62] та міжнародному рівнях.[63][сумнівно ]

В Україні[ред. | ред. код]

В Україні кластер співпрацює з ЗВО через освітній проєкт «Mastis», що створений для вдосконалення магістерської програми підготовки.[64].

Харківський IT Кластер у листопаді 2019 року за кількістю компаній та спеціалістів випереджає інші ІТ-об'єднання України, поступаючись лише Києву.[65]

За кордоном[ред. | ред. код]

Для всіх ІТ-кластерів України характерним є відсутність відображення ситуації щодо співробітництва з іноземними асоціаціями в ІТ-галузі.[66] Відомо про початок співпраці з ІТ сектором Латвії у 2020 році.[67][23]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. | У Харкові створили кластер інформаційних технологій — Офіційний сайт Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету — 02 квітня 2015
 2. Офіційний сайт Харківського ІТ Кластера, https://it-kharkiv.com/
 3. | Список ІТ кластерів в Україні
 4. | ХАРКІВСЬКИЙ ІТ КЛАСТЕР — ГРОМАДСЬКА СПІЛКА «ХАРКІВСЬКИЙ КЛАСТЕР ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ» — Код ЄДРПОУ 39887790
 5. Маяк: В Харькове запустили IT-кластер, в Одессе пока обсуждают, https://mayak.org.ua/news/v-harkove-zapustili-it-klaster-v-odesse-poka-obsujdayut/
 6. AIN.UA: Promodo, Telesens и другие крупные компании Харькова запускают городской IT-кластер, https://ain.ua/2015/03/17/promodo-telesens-i-drugie-krupnye-kompanii-xarkova-zapuskayut-gorodskoj-it-klaster/
 7. а б Офіційний сайт imena.ua: Что такое Kharkiv IT Cluster — в цифрах, фактах и лицах, https://www.imena.ua/blog/kitc-interview/
 8. | Коломієць О. Г. Особливості розвитку ІТ-кластерів в Україні //Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. — 2016. — №. 5. — С. 70]
 9. Олександр Медовой (25 березня 2016). Чому важливі ІТ-кластери. nv.ua. ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Процитовано 29 листопада 2020. 
 10. а б в г д Офіційний сайт Українські Кластери: Топ 5 IT Кластерів України: Харківський IT Кластер, http://ucluster.org/blog/2020/04/top-5-it-klasteriv-ukraini-kharkivskijj-it-klaster/
 11. | Kharkiv IT-Cluster спільно з партнерами PricewaterhouseCoopers та IRS-group провели аналіз харківського IT-ринку — ТСН — Наука та IT 10.10.2018 15:47
 12. IT Ukraine Association (4 грудня 2019). KHARKIV IT RESEARCH 2.0: зростання об'єму індустрії на 20%. itukraine.org.ua. Асоціація "IT Ukraine". Процитовано 9 грудня 2020. 
 13. |Харківський національний університет будівництва та архітектури — Зустріч заступника Міністра освіти і науки України Єгора Стадного з освітнім комітетом Kharkiv IT Cluster
 14. | Кисневі траси, захисних щитки: як Харківські айтішники допомогать лікарям — kh.vgorode.ua (русский)
 15. | Кластерна мобілізація в протидії COVID-19: Україна та світ — INDUSTRY4UKRAINE «Асоціація Підприємств Промислової Автоматизації України»
 16. | Kharkiv IT Cluster єднає ІТ-компанії для допомоги лікарням Харківської області — Getman.Media
 17. | Kharkiv IT Cluster — ІТ Асоціація України Дата публікації:06.07.2020
 18. | «Харківський IT-Кластер» запропонував білоруським IT-фахівцям допомогу 20 серпня 2020
 19. Ілля Кенгіштейн (2 жовтня 2020). Релокація білоруського IТ-бізнесу в Україну — навіщо і яким чином?. nv.ua. ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Процитовано 30 листопада 2020. 
 20. | Kharkiv IT Cluster зустрівся з Михайлом Саакашвілі — 11 вересня 2020 р.
 21. | До Дня Університету наукова бібліотека отримала надсучасний пристрій для збереження унікального фонду — НЮУ ім. Ярослава Мудрого
 22. / Рідкісні книги харківського вишу оцифрують на суперсканері «Урядовий кур'єр» 13 листопада 2020 р.
 23. а б IT Forum Latvia & Ukraine (english)
 24. | Kharkiv IT Cluster провів мотиваційну гру для школярів — Освітній портал «Педагогічна ПРЕСА» — 23.03.2019
 25. Офіційний сайт DOU: Навіщо потрібні міські ІТ-кластери: огляд проектів, https://dou.ua/lenta/articles/it-cluster-review/
 26. [1]
 27. [https://portal-abiturienta.it-kharkiv.com/Помічник від Kharkiv IT Cluster, який допоможе обрати професію]
 28. опис проєкту
 29. Kharkiv IT Research 2021
 30. Kharkiv IT Research 2021 – наймасштабніша міжнародна подія для керівників ІТ-бізнесу в Україні
 31. Kharkiv IT Research 2021: 45 000 IT-фахівців, 511 IT-компаній та зростання обсягу індустрії на 53 % за два роки
 32. Kharkiv IT Research 2021 – наймасштабніша міжнародна подія для керівників ІТ-бізнесу в Україні
 33. [https://eufordigital.eu/thematic-area/ict-innovation/ ICT innovation ]
 34. ХТО ТАКИЙ ECOSYSTEM BUILDER: KHARKIV IT CLUSTER ВЗЯВ УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ EU4DIGITAL ICT INNOVATION
 35. ІТ Кластер презентував проєкт «Сертифікація ІТ-дисциплін»
 36. Опис проєкту
 37. ХАРКОВІ ВІДБУВСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЄКТУ «ПРЕЗИДЕНТСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ»
 38. Як окремі ініціативи можуть зруйнувати ідею Дія City
 39. проєкт
 40. проєкту
 41. https://it-kharkiv.com/projects/tech-women-community/ опис проєкту Tech Women CommunITy
 42. Інвестиційний клуб
 43. Готують їжу, розвозять медикаменти, підтримують армію: як Kharkiv IT Cluster допомагає під час війни
 44. [2]
 45. [3]
 46. Харківський ІТ Кластер допомагає у війні
 47. Тероборонці Харкова отримали «швидку» від ІТ-спільноти
 48. Як не втратити контроль над своїм телефоном
 49. Фахівців ІТ-компаній Харківщини хочуть звільнити від мобілізації та зберегти на місцях реєстрації
 50. ПОНАД 800 АЙТІВЦІВ ЗІБРАЛИСЬ НА ЗАХОДІ ХАРКІВСЬКОГО ІТ КЛАСТЕРА ЩОДО ПРАКТИЧНИХ АСПЕКТІВ МОБІЛІЗАЦІЇ
 51. Українська ІТ-Індустрія: перезавантаження в умовах війни
 52. Постанова
 53. Звернення щодо змін НБУ у порядку здійснення валютних операцій
 54. ІТ-СПІЛЬНОТИ ТА НБУ: ПРО ЩО ДОМОВИЛИСЬ?
 55. Харківський IT Кластер: усi учасники
 56. IT4LIFE. it4life.com.ua. Процитовано 16 лютого 2022. 
 57. IT4LIFE — Kharkiv IT Cluster допомагає у боротьбі з коронавірусом. Kharkiv IT Cluster (uk-UA). Процитовано 16 лютого 2022. 
 58. Харківська IT-спільнота придбала медичне обладнання для боротьбы з коронавірусом. Накипело (рос.). Процитовано 16 лютого 2022. 
 59. Харківський ІТ Кластер ініціював відкриття першого центру масової вакцинації у місті. ДОУ (укр.). Процитовано 16 лютого 2022. 
 60. Про Харківський ІТ Кластер
 61. | Курси, гроші і IT. Як стати успішним програмістом у Харкові — інтерв'ю «Коментарям» виконавчого директора Kharkiv IT Cluster Ольги Шаповал — «Коментарі» 24 лютого 2020
 62. | Kharkiv IT Cluster відзначив четвертий день народження — Харківські вісті 15 липня 2019р
 63. | Kharkiv IT Cluster — European Cluster Collaboration Platform (english)
 64. | Коломієць О. Г. Особливості розвитку ІТ-кластерів в Україні //Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. — 2016. — №. 5. — С. 71]
 65. | Вихід IT галузі Харківського регіону на загальноєвропейський ринок: реалії та перспективи — НДІ ПЗІР НАПрН України 23 січня 2020 р.
 66. | Коц Г. П., Гаврилова А. А. Аналіз активності ІТ-кластерів за регіонами-лідерами ІТ-галузі України. — 2018.
 67. Ділова рада Україна-Латвія домовилась про підтримку низки двосторонніх проектів і проведення економічного форуму. Об'єднання організацій роботодавців України (ua). Процитовано 26 вересня 2020. 

Література[ред. | ред. код]

1. Коломієць О. Г. Особливості розвитку ІТ-кластерів в Україні //Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. — 2016. — №. 5. — С. 68-73. Доступ: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=UJRN&P21DBN=UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=PDF/sepspu_2016_5_16.pdf

Посилання[ред. | ред. код]

Рекомендована література[ред. | ред. код]

 • Репп Г. І. Аналіз кластерного розвитку регіонів України станом на 2018 рік //Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. Серія: Державне управління. — 2018. — №. 3. — С. 85-90.
 • Паламарчук О. М., Євтушенко Н. М. ЕКОНОМІЧНІ КЛАСТЕРИ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ //The 2nd International scientific and practical conference «Fundamental and applied research in the modern world»(September 23-25, 2020) BoScience Publisher, Boston, USA. 2020. 578 p. — 2020. — С. 465.
 • Панфілова Д. А. Вихід IT галузі Харківського регіону на загальноєвропейський ринок: реалії та перспективи / Д. А. Панфілова // Стратегії розвитку Харківської області на період 2021—2027 років: зб. наук. пр. за матеріалами круглого столу, 23 січня 2020 року– Харків: НДІ ПЗІР НАПрН України, 2020. — С. 74–78.
 • Чорний Д. Харків як об'єкт урбаністичних студій: контексти, підсумки, нові орієнтири //Вісник ХНУ імені ВН Каразіна. Серія «Історія України. Українознавство: історичні та філософські науки». — 2018. — Т. 26. — С. 157—164.