Харон (супутник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Харон
Charon

Charon.png

Дані про відкриття
Дата відкриття 22 червня, 1978
Відкривач(і) Джеймс Крісті (James W. Christy)
Місце відкриття Військово-морська обсерваторія США, Флегстафф, Арізона.
Планета Плутон
Номер 134340 I
Орбітальні характеристики
Велика піввісь 19 571 ± 4 км
Орбітальний період 6.387230 (6 д 9 год 17 хв 36 сек) діб
Ексцентриситет орбіти 0.00000 ± 0.00007
Нахил орбіти 0.00° ± 0.014°° до площини екватора планети
Нахил орбіти 115.60° до площини екліптики
Фізичні характеристики
Діаметр 1172 ± 3
(0.095 діаметру Землі) км
Маса (1.52±0.06)×1021
(2.5445×10-4 маси Землі) кг
Густина 1.63 ± 0.07 г/см³
Прискорення вільного падіння 0.276 м/с²
Період обертання навколо своєї осі синхронний діб
Нахил осі обертання нуль°
Альбедо від 0.36 до 0.39
Атмосферний тиск < 0.11 μбар або 11×10-6 Па
Температура поверхні 53 К
Атмосфера Дуже сильно разріджена
Інші позначення

Commons-logo.svg Харон у Вікісховищі


Харо́н (134340 I, Charon) — найбільший супутник Плутона, відомий також під назвою «Плутон I». За іншою версією — менший компонент подвійної планетної системи Плутон—Харон.

Відкритий американським астрофізиком Джеймсом Крісті (James W. Christy) 22 червня 1978 на знімку, отриманому у Військово-морській обсерваторії США, Флегстафф, Арізона.

Названий Харо́н на честь персонажа давньогрецької міфологіїХарона (грец. Χάρων) перевізника душ через річку Ахеронт в царство мертвих.

Орбіта й розміри[ред.ред. код]

Система Плутон-Харон, показує, що Плутон обертається навколо точки поза собою. Також видно подвійне (взаємне) синхронне обертання між ними.

Харон — найбільший по відношенню до своєї планети супутник у Сонячній системі. Його радіус всього вдвічі, а маса вшестеро менша, за масу Плутона.

Харон розташований на відстані 19 640 км, від центру Плутона; орбіта нахилена на 55° до екліптики. Діаметр Харона, по сучасним оцінкам, складає 1212±16 км, масса — 1,9×1021 кг, густина — 1,72 г/см³. Один оберт Харона займає 6,387 діб (внаслідок приливного захоплення збігається з періодом обертання Плутона), тобто Плутон і Харон постійно обернені один до одного одним боком.

Традиційно Харон вважається супутником Плутона. Також Плутон і Харон розглядаються в якості подвійної планетної системи, оскільки центр мас системи «Плутон—Харон» знаходиться поза Плутоном.

Статус[ред.ред. код]

Згідно з проектом Резолюції 5 XXVI Генеральної асамблеї МАС (2006) Харону, поряд з Церерою і Ерідою (раніше відомої як об'єкт 2003 UB 313), передбачалося присвоїти статус планети. У примітках до проекту резолюції вказувалось, що в такому випадку система «Плутон—Харон» буде вважатися подвійний планетою.

Однак, в остаточному варіанті резолюції містилося інше рішення: було введено поняття «карликова планета». До цього нового класу об'єктів були віднесені Плутон, Церера і Еріда. Харон не було включене в число карликових планет. [1]

Поверхня і склад[ред.ред. код]

Харон помітно темніший за Плутон. Схоже, що ці об'єкти істотно відрізняються за складом. В той час як Плутон вкритий азотним льодом, Харон вкритий водяним льодом, і його поверхня має більш нейтральний колір. В наш час вважають, що система Плутон—Харон утворилася в результаті зіткнення незалежно сформованих Плутона і прото-Харона; сучасний Харон утворився з уламків, викинутих на орбіту довкола Плутона; при цьому також могли утворитися деякі об'єкти поясу Койпера.

Згідно з деякими моделям, Харон може бути геологічно активний аж до наявності рідини під поверхнею. Це обгрунтовується тим, що спектральний аналіз показує наявність гідратів аміаку, в той час як під дією сонячних і космічних променів гідрати аміаку на поверхні Харона повинні трансформуватися за астрономічно короткий термін.[2] В червні 2014 група вчених під керівництвом Аліси Роден, вивчивши форму орбіти Харона, припустила, що можливо, в минулому на Хароні був підземний океан. Крім того, на думку американських астрономів, Плутон і Харон мають пов'язану атмосферу.[3]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.