Харофіцієві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Charophyceae
Chara globularis
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Надцарство: Archaeplastida
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Підцарство: Streptophyta
Відділ: Харофіти (Charophyta)
Клас: Charophyceae
Rabenhorst, 1863
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Charophyceae
EOL logo.svg EOL: 3907
ITIS logo.svg ITIS: 9418
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 304574
Fossilworks: 55111

Харофіцієві (Charophyceae) — клас зелених водоростей, близькоспоріднених із вищими рослинами.

Клас порівняно невеликий за обсягом (об'єднує близько 400 видів сучасної флори та близько 1000 видів викопних), але надзвичайно важливий у філогенетичному відношенні, оскільки саме примітивні харофіцієві стали пращурами вищих рослин[1].

Будова[ред. | ред. код]

Клас об'єднує мікро- та макроскопічні водорості, що, як і зигнематофіцієві (Zygnematophyceae =Conjugatophyceae), представляють фрагмопластну лінію еволюції. Проте, на відміну від зигнематофіцієвих, харофіцієві зберегли джгутикові стадії, причому вони, подібно до сперматозоїдів моховидних та плауновидних, мають асиметричну систему джгутикових коренів та вкриті субмікроскопічними лусочками[1].

Життєвий цикл[ред. | ред. код]

Харофіцієві розмножуються як нестатевим, так і статевим шляхом. Нестатеве розмноження у неспеціалізованих форм відбувається поділом клітин надвоє, фрагментацією таломів, дводжгутиковими зооспорами та зрідка — акінетами. У високоспеціалізованих водоростей з порядку Charales поширено вегетативне розмноження вивідковими бруньками.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Представники класу трапляються в прісних та солоних водоймах, ґрунтах, аерофітоні[1].

Порядки[ред. | ред. код]

До кінця 1990-х років клас розглядали як монотипний, з одним порядком — Charales. На початку 2000-х до групи стали об'єднувати інші види з відкритим мітозом (подібним до вищих рослин), персистентним телофазним веретеном та цитокінезом за участі кільцевої борозни або фрагмопласта[2].

За молекулярними критеріями, які добре узгоджувалися з багатьма цитологічними та морфологічними ознаками, клас поділяли на п'ять порядків[3]: Chaetoshpaeridales, Chlorokybales, Klebsormidiales, Coleochaetales та Charales. Основними фенотипічними ознаками порядків вважали тип морфологічної структури та план будови тіла (зокрема, наявність членисто-мутовчастої будови), особливості цитокінезу (зокрема, чи бере в ньому участь кільцева борозна), здатність до розмноження за допомогою зооспор, наявність статевого процесу, та ін.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б в Костіков, Царенко. Альгологія, 2013, с. 353, Клас Charophyceae.
  2. Г. М. Паламарь-Мордвинцева, П. М. Царенко, 2009, с. 140, Клас Харофіцієві – Charophyceae.
  3. Костіков, Царенко. Альгологія, 2013, Клас Charophyceae. Система класу.

Посилання[ред. | ред. код]