Харченко Володимир Анатолійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Володимир Анатолійович Харченко
Володимир Харченко, 2019
Народження 20 березня 1959(1959-03-20) (64 роки)
Українська РСР Одеса, УРСР
Країна СРСР СРСРУкраїна Україна
Жанр метаграфія
Навчання Київський національний університет технологій та дизайну
Діяльність художник, поет
Напрямок комп'ютерне мистецтво, фотографія
Член Національна спілка художників України
Сайт kharchenko.com

CMNS: Харченко Володимир Анатолійович у Вікісховищі

Володимир Анатолійович Харченко (20 березня 1959, Одеса) — український художник і медіа-художник, майстер фотомонтажу, поет, письменник. Член Національної спілки художників України, секція графіки. Працює в галузі комп'ютерного мистецтва, автор оригінальної графічної техніки, яку він назвав «метаграфія».[1] Експериментатор у міжгалузевих видах творчості, пов'язаних з візуальним мистецтвом, музикою, літературою. Представник Нової хвилі .

Метаграфія В. Харченка. Кармен. 2003

Біографія[ред. | ред. код]

Метаграфія В.Харченка. Київ. 2005

Народився 20 березня 1959 року в Одесі в родині службовців. У віці п'яти років разом зі своєю родиною переїхав до Києва. Закінчив Київський інститут легкої промисловості в 1983 р. Працював до 1989 р. програмістом, потім директором приватної фірми. Живе й працює в Києві.

Художня творчість[ред. | ред. код]

Фотографія В.Харченка.Свято на Хрещатику.2015
Метаграфія В.Харченка. Пожежна вежа. 2015
Фотографія В.Харченка. Захист Незалежності. 2022.
"Digital yard №3". Каталог 2008. Фонд сприяння розвитку мистецтв
Обкладинка книги поезій В.Харченка. 2009

Володимир Харченко - мультимедійний митець, працює в напрямках Нет-арт, Медіа-арт, Digital Art, Metagraphy, Саунд-арт. Перші твори В. Харченко виконав на ком-п'ютері у 1989, розпочавши серію «Метаграфії» та саунд-арту. Концерт «Homo soveticus» Харченка був викладений в мережі Фідонет, який згодом транслювався в інтернет-мережі і став частиною мультимедійних композицій. Це були одні з перших у світі мережеві концерти цифрової семплерної музики, створеної на комп'ютері за допомогою програмування, без використання музичних інструментів. Робота у мережі поклала початок та подальший розвиток нет-арту і саунд-арту в Інтернеті. [2]

«Метаграфія» - нак називається авторська техніка, яку розробив В. Харченко, яка полягає у спеціальній обробці на комп'ютері фотографічних зображень. Тобто «метаграфія» - це оригінальна графічна техніка, яка включає в себе риси фотографії та графіки, або ж є проміжною між ними. Цифрові метаграфії Володимира Харченко вихоплюють з урбаністичного середовища суттєві моменти так, ніби відбувається миттєвий контакт індивідуального й суспільного. Плин вуличного життя, де всі поспішають у безлічі справ і без справ, підкоряючись ритму, все-ж таки дає змогу прояву, хоч і миттєвому, одвічній поезії, яка, видозмінившись, живе в думках і творах художника нового тисячоліття. Чимало робіт Володимир виконав у традиційній техніці фотографії, спілкуючись і обговорюючи фахові питання в колі митців з Юрієм Косіним, Миколою Недзельським та ін.

Одним з проектів, в якому художник брав участь у складі групи «Г. В. Х.» — «Цифрове подвір'я № 3» (куратори О. Голуб і Ю. Круліковський, проект виставлявся в Амстердамі). Назва групи «Г. В. Х.» складається з перших літер прізвищ художників, які кожний своїм шляхом прийшли до використання у своїх роботах цифрової техніки (тобто — Голуб , Вишеславський, Харченко)[3].

Неодноразово брав участь у міжнародній виставці електрографіки «Матрікс» Угорської Асоціації Електрографічного Мистецтва.[4].

Учасник міжнародної виставки 2022 року «Ідентичність. Аспекти сучасної фотографії в Україні», Аполлонія, Страсбург, Франція.[5]

Володимир брав участь у понад 40 виставках в різних країнах світу: Німеччина, Нідерланди, Бельгія, Словаччина, Польща, Латвія, Угорщина та інших.

Останнім часом працює в напрямку FB-art (Фейсбук-арт) — одного з різновидів мережевого мистецтва, в якій медійні складові кожного проекту пов'язані з іншими роботами в координатах віртуального простору і часу за допомогою гіперактивних посилань.

Літературна творчість[ред. | ред. код]

Володимир Харченко пише переважно російською мовою. Він є автором книги «Человек идет по крыше» . Його вірші входять в антологію поезії «Киев: Русская поэзия. XX век.». Пісні, вірші та проза публікувалися в журналах Росії, України, Білорусі, Німеччини. Пісні на його вірші і безпосередньо вірші неодноразово транслювалися по українському радіо.

У 2010 році вірші Володимира Харченка увійшли в шорт-лист літературної премії М. Ушакова.

Його літературним творам притаманні ліризм, філософічність, афористичний лаконізм фраз.

Твори друкувались у наступних виданнях:

 • Соты. 1998, Том 1, проза, графика.
 • Крещатик. 1998, № 2 , проза, стихи.
 • ePhoto, июнь 2001, стр. 37-41. Портфолио Харченко — «Метаграфия. Портфолио».
 • Цифровое фото, сентябрь 2005, стр. 92-109. Портфолио
 • Доберман, сентябрь 2008, стр. 64-65. Проза «Искусство сна».
 • Человек идет по крыше, 2009. Издательство Факт. Украина, Киев.

Нагороди й відзнаки[ред. | ред. код]

 • Знак ЛенВО «За мужність і героїзм» (1986)
 • Медаль ім. Ю. А. Гагаріна Федерації космонавтики СРСР (1989)
 • Диплом Міжнародного трієнале Evrografik 2003 (Польща) за роботу « Кармен».[6]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]


 • Киев: Русская поэзия. XX век. Поэтическая антология. Составитель Ю. Каплан. — Киев: ЮГ, 2003. — С. 209(рос.)
 • Чупринин С. И. Мир Литературы: Энциклопедический словарь-справочник: В 2 т. М., 2003. — 832 с.(рос.)

Посилання[ред. | ред. код]

[Архівовано 28 березня 2020 у Wayback Machine.]