Хатка на курячій лапці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іван Білібін. Малюнок для обкладинки книжок серії «Казки», 1899
Микола Реріх. «Хата смерті», 1905
Саамська комора. Модель на території парку Скансен (Стокгольм)

Хатка на курячій лапці, також хатка на курячій ніжці, хатинка на курячих ніжках — фольклорна назва маленької вбогої хатки, зокрема житла казкової Баби-Яги[1][2][3].

Образ

[ред. | ред. код]

Стоїть у лісі на двох величезних курячих ногах, які повертали хатку на першу вимогу головного героя[4].

У російських казках описується такими виразами: «избушка о куриной ножке, об одном окошке, с крытым красным крыльцом»; «на куриных лапках, на веретенных пятках»[4].

Вважається, що хатка є місцем переходу із світу земного в світ потойбічний: повертаючись, вона відкриває двері то в світ живих, то в світ мертвих, тому герой не може ступити на землю потойбіччя і вимушений йти по нитці, що розмотується з клубка[5].

Історія образу

[ред. | ред. код]

Виникнення образу хатки «на курячій лапці» історично пов'язується з дерев'яними зрубами, які в давнину на Русі ставили на пеньки з обрубаним корінням, з метою захистити нижні вінці від гниття[3]. У Москві існувала старовинна дерев'яна церква «Микола на курячих ніжках», поставлена на пеньки внаслідок багнистості місцевості[6].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Курячий // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Жайворонок В. В. Баба // Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К. : Довіра, 2006. — С. 20-22.
  3. а б Избушка на курьих ножках // Ашукин И. С., Ашукина М. Г. Крылатые слова. Литературные цитаты. Образные выражения / Отв. ред. В. П. Вомперский; Ил. А. Б. Маркевича. — М.: Правда, 1986. — С. 274.
  4. а б Избушка на курьих ножках // Российский гуманитарный энциклопедический словарь: В 3 т. Т. 2: З—О. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС: Филол. фак. С.-Петерб. гос. ун-та, 2002. — 720 с.: ил.
  5. Ладыгин М. Б., Ладыгина О. М. Краткий мифологический словарь [Архівовано 26 березня 2019 у Wayback Machine.] — М.: Издательство НОУ «Полярная звезда», 2003
  6. Некрасов А. Н. Русское народное искусство. — М., 1924. — С. 40—41

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]