Хатні тварини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кіт і собака — найпопулярніші тварини-компаньйони

Ха́тні твари́ни, також дома́шні вихова́нці або домашні чи ха́тні улю́бленці, рідше — твари́ни-компаньйо́ни[1][2][3][4] — свійські тварини, яких людина тримає в оселі задля спілкування та отримання позитивних емоцій. Більшість вважають їх за своїх друзів, з якими можна провести вільний час вдома. Домашні улюбленці протиставляються домашнім тваринам або одомашненим тваринам — такі мають сільськогосподарське значення, люди їх розводять задля отримання вигоди, зазвичай, м'ясо-молочної продукції, вовни, як робочу худобу тощо.

Традиційними та найбільш поширеними хатніми тваринами є коти і собаки. Рідше серед тварин-компаньйонів трапляються птахи (переважно папуги, канарки та свійські голуби), гризуни(найчастіше хом‘яки і морські свинки), риби тощо. Ще рідше тваринами компаньйонами виступають мавпи, лисиці (два види — одомашнена чорно-бура лисиця та лисиця фенек), рептилії (сухопутні черепахи, рідше змії, ящірки, крокодили), їжаки або членистоногі (наприклад, павук-птахоїд, мадагаскарський співочий тарган).

Інколи межа вигоди чи задоволення нечітка: до певної міри за тварин-компаньйонів можна також визначити й коня, віслюка, верблюда, слонаІндії), а також ламуПівденній Америці) у разі, якщо цих тварин тримають задля спілкування, а не як робочу худобу, але їх ще зазвичай не утримують всередині оселі. У багатьох казках та легендах фігурують коні — нерідко чарівні — наділені інтелектом і здатні спілкуватися з вершником людською мовою, тобто практично є друзями вершників, а не просто живим транспортом. Коней нині багато хто також заводить саме як тварин-компаньйонів (у сучасному розумінні цього терміну). Традиція ж утримання слонів у цій якості (наприклад, як культових тварин) в Індії достатньо давня.

Найпопулярніші домашні вихованці відрізняються своїм толерантним ставленням до людини та грайливим характером, мають привабливий зовнішній вигляд, також можуть підняти настрій.

Історія[ред. | ред. код]

Леонардо да Вінчі, Дама з горностаєм

Тварини-компаньйони стали частиною людської цивілізації давно. Зокрема, собаки ще в епоху кам'яної доби стали супутниками людей на полюванні. Кішка (за наявними даними) була одомашнена приблизно 9500 років тому. Тоді ж були одомашнені кінь і верблюд.

Однією з найдавніших порід собак, яку розводили як тварин-компаньйонів, є пекінес. Згідно з генетичними дослідженнями, еволюційний вік пекінеса становить близько 2000 років.

Позитивний вплив на здоров'я господарів[ред. | ред. код]

Вважається, що утримання у будинку тварин-компаньйонів сприятливо позначається на стані здоров'я їхніх господарів[5]. Перебування в домівці тварини-компаньйона допомагає знизити вплив стресу для людей, які люблять присутність тварин у своєму оточенні.

Так, вигулюючи собаку, її господар фактично займається фізичними вправами та дихає свіжим повітрям, а крім того в умовах міського середовища таким чином забезпечується соціальна взаємодія з іншими любителями собак, які також вигулюють своїх собак у певних відведених для цього місцях.

Законодавство[ред. | ред. код]

У країнах Європи, крім місцевих нормативних документів, поводження з хатніми тваринами регулює розроблена наприкінці 1980-х років Європейська конвенція про захист тварин, ратифікована 19 державами[6][7][8]. При цьому Україна була останньою з них: документ був підписаний 5 липня 2011-го, а ратифікований 9 січня 2014-го (чинности набрав 1 серпня того самого року).

Домашні улюбленці як члени родини[ред. | ред. код]

Останнім часом (починаючи з 2017 року, за даними Американської асоціації продуктів для тварин)[9] набирає популярності тренд олюднення домашніх улюбленців. Власники все частіше називають себе «батьками», а процес взяття тварини з притулку чи з розплідника «всиновленням». Ця течія підтримується виробниками товарів та послуг для тварин і як відгук на запит клієнтів, і як можливість відкрити для себе новий ринок: послуг, одягу, аксесуарів та смаколиків, які раніше асоціювалися здебільшого з дітьми[10].

Ця течія також сприяє гуманнішому ставленню до тварин в цілому, в тому числі й до безпритульних. Покоління міленіалів бажає для своїх улюбленців такого самого рівня життя, який мають вони самі[11]. Таке ж відношення активно прищеплюється (здебільшого у США) і до тварин без господарів, допомога яким показується у контексті, схожому на допомогу людям-безхатченкам[12].

Критики називають олюднення маркетинговою стратегією, в якій, замість вивчення психології тварин та їхніх відмінних від людських потреб, власники проєктують на них власне бачення та власні бажання, занадто і неправильно опікуючи своїх домашніх тварин і не приділяючи уваги проблемам тварин на вулиці[13].

Тренд олюднення тварин в Україні[ред. | ред. код]

Деякі критики пов'язують цю течію з рухом чайлдфрі, вважаючи тварин замінниками дітей[14], застерігають від застосування зайвих косметичних процедур[15] та перенесення особливостей людського харчування та лікування на фізіологію тварин[16].

Українські виробники випускають однаковий одяг для улюбленців та власників (в основному, для собак та у спортивному стилі) для прогулянок, а також аксесуари для людей, що пасують для нашийників собак. Також набирають популярності нашийники з героями коміксів та мультфільмів — темами принтів, які раніше використовували у дитячому одязі.

Деякі експерти пов'язують правки до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»[17], прийняті у 2017 році із світовим трендом олюднення тварин та гуманнішого ставлення до них.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Top Ten Most Popular Pets in the UK. Top-Ten-10.com. Архів оригіналу за 2 травня 2012. Процитовано 16 липня 2010. 
 2. Resources for Dogs, Cats, Horses, Birds, and other Companion Animals, Assistance Animals, & Special-Needs Animals. Архів оригіналу за 2 травня 2012. Процитовано 16 липня 2010. 
 3. Companion Animal Vaccines. Intervet/Schering-Plough Animal Health. Архів оригіналу за 2 травня 2012. Процитовано 16 липня 2010. 
 4. Companion Animals. WSPA. Архів оригіналу за 11 жовтня 2008. Процитовано 16 липня 2010. 
 5. The Health Benefits of Pets. US Government National Institute of Health. Архів оригіналу за 02-05-2012. Процитовано 16-07-2010. 
 6. European Convention for the Protection of Pet Animals [Архівовано 14 травня 2011 у Wayback Machine.], Совет Европы
 7. Пять свобод для животных[недоступне посилання з травня 2019], Частный Корреспондент
 8. Европейская конвенция о защите домашних животных: подписи стран членов и стран, которые не являются членами [Архівовано 21 жовтня 2013 у Wayback Machine.], Совет Европы
 9. Humanization of Pets, Pet Products Resonates Within Creative Market. Pet Age (англ.). Архів оригіналу за 5 лютого 2020. Процитовано 5 лютого 2020. 
 10. US pet food market report reveals pet humanization trend. www.petfoodindustry.com (англ.). Архів оригіналу за 5 лютого 2020. Процитовано 5 лютого 2020. 
 11. Apps, anthropomorphism and accessories: the pet care boom. Contagious (англ.). Архів оригіналу за 5 лютого 2020. Процитовано 5 лютого 2020. 
 12. The Dodo - For Animal People. The Dodo. Архів оригіналу за 5 лютого 2020. Процитовано 5 лютого 2020. 
 13. Subscribe to read | Financial Times. www.ft.com. Архів оригіналу за 5 лютого 2020. Процитовано 5 лютого 2020. 
 14. Клейн, Джессіка (8 вересня 2019). Замість дитини - собака: рух чайлдфрі набирає обертів. BBC News Україна. Архів оригіналу за 11 лютого 2022. Процитовано 5 лютого 2020. 
 15. Фарбування та зачіски шкодять домашнім тваринам - зоозахисники (відео). www.unian.ua. Архів оригіналу за 5 лютого 2020. Процитовано 5 лютого 2020. 
 16. Найпоширеніші помилки власників домашніх тварин. Aldenvet. 17 грудня 2015. Архів оригіналу за 23 вересня 2020. Процитовано 5 лютого 2020. 
 17. Закон України Про захист тварин від жорстокого поводження. zakon.rada.gov.ua. Архів оригіналу за 28 грудня 2019. Процитовано 5 лютого 2020.