Хаябуса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хаябуса
Hayabusa(Muses-C) sampling.jpg
Хаябуса бере зразки ґрунту
Основні параметри
Повна назва Хаябуса
COSPAR ID 2003-019A
Організація Японія Агентство аерокосмічних досліджень Японії
Тип апарата дослідження астероїда 25143 Ітокава та повернення зразків на Землю
Штучний супутник 25143 Ітокава
Вихід на орбіту 12 вересня 2005
Дата запуску 9 травня 2003
Ракета-носій M-V
Космодром Утіноура
Тривалість польоту 7 років
Схід з орбіти 13 червня 2010
Технічні параметри
Маса 510 кг
Джерела живлення сонячні панелі
Час активного існування 2003-2010
Посадка на небесне тіло
Небесне тіло (25143) Ітокава
Дата і час посадки 25 листопада 2005
Вебсторінка
Вебсторінка Hayabusa

Хаябуса (яп. はやぶさ, букв.: сокіл) — космічний апарат Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA), що призначався для вивчення астероїду Ітокава, першої в історії посадки на астероїд і доставки зразку його ґрунту на Землю.

Одна з найскладніших в історії космонавтики місій проектувалася і готувалася до старту близько 15 років. «Хаябуса» був запущений 9 травня 2003 року японською ракетою-носієм М-5. Планувалося, що в червні 2007 року він повернеться до Землі і скине капсулу із здобутими зразками ґрунту. Це була б перша доставка ґрунту з іншого небесного тіла після місячних експедицій.

Вага апарата — 510 кг. Оснащений маршевим іонним двигуном.

12 вересня 2005 року апарат наблизився до маленького (540 × 270 × 210 м) астероїда 25143 Ітокава на розрахункові 20 км і розпочав проводити детальні дослідження. З відстані 20 км корабель (який залишався на геліоцентричної орбіті, близькій до орбіти астероїда) досліджував розміри, особливості обертання, колір, склад і щільність небесного тіла.

Після цього почалися проблеми. По-перше, на астероїд не зміг сісти спеціально призначений для цього апарат «Мінерва» (MINERVA, MIcro/Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid). По-друге, коли в листопаді на Ітокаву опустився вже сам «Хаябуса» (хоча апарат не був для цього призначений!), зламався інструмент для взяття проб. Тим не менше центр управління польотом вважав високою ймовірність того, що в камеру для зразків потрапила пил, що піднявся при контакті з апаратом, тому було вирішено запечатати ємність і відправити зонд додому. Спочатку планувалося, що «Хаябуса» завершить місію у 2007 році. Але включити двигуни теж вдалося не відразу. У червні 2006 JAXA повідомило, що апарат, очевидно, зможе повернутися на Землю у 2010. На зворотному шляху апарат також зіткнувся з технічними неполадками. Повернення зонда довелося відкласти через нестабільну роботу двигунів.

У червні 2010 Японське космічне агентство оголосило про успішне завершення місії до астероїда Ітокава. 13 червня 2010 зонд «Хаябуса» увійшов в атмосферу і скинув капсулу, в якій, містяться зразки астероїдного речовини. Капсула із зразками увійшла в атмосферу Землі і незабаром, як і планувалося, опустилася на військовий полігон «Вумера», у пустелі на півдні Австралії, за 485 км на північний захід від Аделаїди, столиці штату Південна Австралія. Сам «Хаябуса» згорів, як і планувалося, увійшовши в щільні шари атмосфери.[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hayabusa re-entry на сайті YouTube

Посилання[ред. | ред. код]