Хванчкара (вино)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хванчкара
Країна походження Flag of Georgia.svg Грузія

Хванчкара (груз. ხვანჭკარა) — природно-напівсолодке грузинське червоне вино, вироблене виноробами Грузії. Виготовляється з винограду Александроулі і Муджуретулі, вирощуваного в Амбролаурському районі Грузії.

Вино Кіпіані, створене Леваном і Дмитром Кіпіані, здобуло нагороду на міжнародній виставці в Бельгії[1]. Це вино, яке випускається з 1932 року під маркою «Хванчкара», прийнято вважати улюбленим напоєм Йосипа Сталіна[2][3].

Характеристика та виробництво[ред. | ред. код]

Колір темно-рубіновий. Букет сильно розвинений смак гармонійний, з тонами малини. Кондиції вина: спирт 10,5—12 %, цукор 3-5 %, титрована кислотність 6-7 г/л. Виноград збирають при цукристості не нижче 22 %, дроблять із гребневідділенням. Виноматеріали готують зброджуванням сусла на меззі з плаваючою або зануреною «шапкою» при температурі 28-32°С до вмісту цукру 5-7 г/100 см³ з подальшим охолодженням до 2-3 °С. Стабілізацію вина забезпечують пляшковою пастеризацією.

Бродіння вина проводиться у мікрозоні Хванчкара (муніципальний округ Рача-Амбролаурі, область Рача). Спосіб виготовлення вина пов'язаний з перериванням бродіння виноградного сусла. Такий спосіб був підказаний самою природою[1]. Він лежить в основі рача-лечхумської технології виробництва природно-напівсолодких вин: виноградний сік бродить разом з мезгою в квеврі, але через низькі температури в передгір'ях Великого Кавказу, де розташована Рача, насичений цукром виноград зброджує не повністю, і у вині є залишковий цукор.

Правові аспекти[ред. | ред. код]

У січні 2012 року уряд Грузії домігся визнання права на бренд «Хванчкара»[4]. Законом Грузії «Про контрольовані регіони походження вин» від 2010 року назву Хванчкара включено в список апелясьйонів Грузії і не може бути використано виробниками вина за межами певного географічного регіону.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Всі про червоне вино. Хванчкара: 100 років від тріумфу [Архівовано 12 жовтня 2016 у Wayback Machine.] // vinrouge.ru
  2. Антипенко Н. А. Поряд з Г. К. Жуковим і К. К. Рокоссовским. М., 2001, с. 28.
  3. Ю.
  4. Грузія відстояла права на бренди «Цинандалі» і «Хванчкара» [Архівовано 10 березня 2016 у Wayback Machine.] // Стрічка.