Хвойний ліс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сосновий ліс
Хвойний ліс. Крим.
Шишки хвойного лісу. Крим.
Сосни біля підніжжя Ай-Петрі.

Хвойний лісліс, складений майже винятково з дерев хвойних порід. Значна частина хвойних лісів розташована в холодному кліматі північних широт як тайга, але хвойні ліси зустрічаються й в інших частинах планети. У Центральній Європі ними вкриті багато гірських масивів.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Існують різні думки про природне походження хвойних лісів на рівнинах помірних широт. Особливо, у сухих регіонах сосновий ліс може мати звичайну вегетацію. Такими є ліси в теплих і посушливих регіонах південного заходу США, на Піренейському півострові і на карстових територіях Балкан. Винятково хвойними породами можуть бути менш сприятливі місця на рівнині, наприклад північні схили або улоговини з холодним повітрям.

Багато хвойних лісів в густозаселених частинах планети є штучними, оскільки природними там були б листяні або змішані ліси. У Європі і Північній Америці їх було закладено з кінця XVIII сторіччя. У Європі проводилося відновлення лісу, після того як у багатьох областях його майже вирубано, і через збідніння ґрунту для цього підходили лише стійкі хвойні породи. У Північній Америці цінніші листяні породи вирубались набагато інтенсивніше, у результаті чого в лісах стали переважати хвойні дерева. Пізніше такі ліси залишилися, оскільки хвойні породи зростали швидше і дозволяли швидше отримати прибуток. Наразі у багатьох місцях сталося переосмислення цієї традиційної політики і багато лісу поступово перетворюють на мішаний ліс.

У хвойних лісах є такі види дерев: кедр, кипарисові, дуґласія, ялиця, ялівець, агатис, сосна, Podocarpus, ялина, секвоя, тисові.

Видовий склад[ред. | ред. код]

У більшості хвойних (глицевих, чатинних) лісів переважають сосни, ялини та ялиці.

Холодостійкість[ред. | ред. код]

Хвойні можуть виживати в холодних зимах, тому що замість листя, у них голки, що покриті воском, які дуже легко скидають сніг і втрачають мало води. Замерзлу воду рослини поглинати з ґрунту не можуть.

Вічнозелені[ред. | ред. код]

Майже всі хвойні вічнозелені. Їхня хвоя залишається на них протягом року.

Родина соснових[ред. | ред. код]

Це одна з найбільших родин хвойних. До неї входять до 100 різних видів, зокрема сосна звичайна та сосна ладанна.

Поширення[ред. | ред. код]

Найбільші хвойні ліси ростуть у північних регіонах земної кулі, зокрема у Сибіру, Північній Америці та Скандинавії.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Свириденко В. Є. Лісівництво: підруч. для студ. і викладачів вузів лісогосп., лісомеліорат. та агроном. фак. / В. Є. Свириденко, А. Й. Швиденко. — К.: Сільгоспосвіта, 1995. — 364 с. — ISBN 5-7987-0574-9.
  • Vidakovic M. Conifers: morphology and variation / Translated from Croatian by Maja Soljan. — Croatia: Graficki Zavod Hrvatske, 1991. — 754 pp. (англ.)
  • The Gymnosperm Database (англ.)