Хвороба Крона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хвороба Крона
Зображення отримане за допомогою ендоскопу, яке показує типові зміни в товстому кишечнику при хворобі Крона.
Зображення отримане за допомогою ендоскопу, яке показує типові зміни в товстому кишечнику при хворобі Крона.
Зображення отримане за допомогою ендоскопу, яке показує типові зміни в товстому кишечнику при хворобі Крона.
Спеціальність гастроентерологія
Симптоми біль у животі[1], гарячка[1], анорексія[1], тенезми[1], діарея[1], схуднення[1], запор[1], нориця[1], артралгія[1], афти[1], виразка[1], гінгівіт[1] і перевтома[1]
Метод діагностики біопсія і медична візуалізація
Препарати Парааміносаліцилова кислота[2], метотрексат[3], certolizumab pegold[3], інфліксімаб[3], Будесонід[3], наталізумаб[3], Ведолізумаб[3], mecasermind[3], адалімумаб[3], азатіоприн[2], дексаметазон[3], Устекінумаб[3], холекальциферол[2], абатацепт[3], сарграмостим[3], Талідомід[2], Налтрексон[3], такролімус[3], месалазин[3], teduglutided[3], Будесонід[4] і Stelarad
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 DD70
МКХ-10 K50
OMIM 266600
DiseasesDB 3178
MedlinePlus 000249
eMedicine med/477
MeSH D003424
CMNS: Crohn's disease у Вікісховищі

Хвороба Крона (ХК, англ. Crohn's disease)  — хронічне неспецифічне гранулематозне запалення шлунково-кишкового тракту, яке може уражати всі відділи шлунково-кишкового тракту від ротової порожнини до ануса. Хвороба названа на честь американського гастроентеролога Берріла Бернарда Крона, який у 1932 році описав низку пацієнтів із запаленням клубової кишки, яку найчастіше уражає хвороба[5]. Захворюваність досягає близько 3,2 на 1000 осіб в Європі та Північній Америці[6]. В Азії та Африці зустрічається рідше[7].

Симптоми часто проявляються як біль у животі, діарея (може зрідка бути кривавою, якщо запалення значне), гарячка та втрата ваги[8]. Інші ускладнення поза шлунково-кишковим трактом можуть включати анемію, шкірні висипання, артрит, запалення очей та втому. Шкірні висипання включають гангренозну піодермію або вузловату еритему. Хронічне запалення також може спричинити непрохідність кишок, збільшує ризик їхнього раку [8].

Уражаються насамперед нижні відділи тонкої і товстої кишки, рідше стравохід і ротова порожнина. Для хвороби Крона є характерними дискретні сегментарні ураження слизової оболонки кишок, тобто одночасно може уражатися декілька відділів їх, які розділені між собою здоровими ділянками[9].

Причини хвороби Крона досі нез'ясовані, але вважається, що вона виникає внаслідок поєднання екологічних, імунних та бактеріальних факторів у генетично сприйнятливих людей[10]. Це призводить до хронічного запального розладу, при якому імунна система організму атакує шлунково-кишковий тракт, можливо, націлюючись на антигени мікрорганізмів[11]. Незважаючи на те, що хвороба Крона пов'язана з імунітетом, вона не є автоімунним захворюванням[12].

Основна проблема імунної системи при цій хворобу не є зрозумілою, однак це може бути стан імунодефіциту[13]. Близько половини ризиків виникнення хвороби Крона пов'язані з генетичними проблемами, оскільки уже виявлено задіяність понад 70 генів[14]. У курців хвороба розвивається вдвічі частіше, ніж у некурців. Часто починається після гастроентериту[15].

Діагностика ґрунтується на низці тестів, включаючи біопсію зі стінки кишки, комп'ютерну томографію та клінічні данв захворювання. Хвороба має схожість і може бути сплутана із синдромом подразненого кишечника та синдромом Бехчета[8].

Не існує лікарських препаратів або хірургічних процедур, які можуть вилікувати хворобу Крона. Лікування передусім покликане допомогти з симптомами, зберегти ремісію та запобігти рецидиву. Короткий курс кортикостероїдів може використовуватись для швидкого поліпшення симптомів, разом із метотрексатом або тіопурином, які застосовуються для запобігання рецидиву[5]. Хворим рекомендовано відмовитись від куріння та щокілька років робити колоноскопію для перевірки на рак кишечника. Щоп'ятий звертається до лікарні щороку, а половина хворих потребуватиме операції у якийсь момент протягом десятирічного періоду[5].

Історія[ред. | ред. код]

Захворювання було описано двічі, незалежно одне від одного: 1904 року польським хірургом Антоні Лесновські (1867—1940) і в 1932 році американським гастроентерологом Баррил Бернардом Кроном (1884—1983), на честь якого і було назване захворювання.

Етіологія[ред. | ред. код]

Генетичні фактори[ред. | ред. код]

У розвитку захворювання значну роль відіграє генетична схильність. Для деяких генів було доведено взаємозв'язок з розвитком хвороби Крона: NOD2 (NOD2-рецептор), IL23R (хромосома 1p31) і ATG16L1, DLG5 і NELL1 (хромосома 11p15.1). Зменшення кількості генних відрізків, які відповідають за синтез бета-дефензинів, сприяє розвитку хвороби Крона.

Дефензини — це вид природних антибіотиків, що захищають слизову оболонку від бактерій. Люди з хворобою Крона мають на 8-ій хромосомі три генних відрізки, що продукують дефензини, в той час як здорові мають чотири. Рівень дефензинів відповідно в їх слизовій оболонці дещо вищий. Однак для багатьох випадків хвороби Крона в тонкому кишечнику зв'язку з цим непрослідковується[джерело?].

Імунна система[ред. | ред. код]

Раніше[коли?] вважали, що хвороба Крона є автоімунним захворюванням. Згідно з новішими даними вона виникає внаслідок порушення вродженого імунітету[16]. Зниження секреції цитокінів макрофагами спричиняє запальне захворювання товстої кишки, де заселення мікроорганізмами є високим[17][18]. За іншою теорією, хворобу Крона викликає надмірна активність цитокінів Th1 (T-хелперів 1)[19]. Інше дослідження показало, що важливішу роль відіграють Т-хелпери 17 (Th17)[20].

Мікроорганізми[ред. | ред. код]

Існують припущення, що хворобу спричинюють Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis (MAP). Ці мікобактерії характеризуються повільним ростом.

Інші фактори[ред. | ред. код]

Надмірна гігієна[ред. | ред. код]

Невідомо які фактори навколишнього середовища призводять до частішого розвитку хвороби Крона в суспільстві з високими гігієнічними стандартами. Можливо зараженням певними паразитами призводить до специфічного зниження імунної відповіді, що сприяє хронічному перебігу запальної реакції. Існують й інші гіпотези, згідно з однією з них пошкодження кишкового бар'єру відбувається через подовжену експозицію, яку зумовлюють детергенти (мило, емульгатори). Вони можуть сприяти пошкодженню бар'єрної функції стінки кишечника і, таким чином, проникненню бактерій нормальної кишкової флори в стінку. Кишкова флора у пацієнтів з хворобою Крона найімовірніше є вторинно зміненою: у порівнянні зі здоровими особами виявляють чітке зменшення кількості різних видів бактерій.

Куріння[ред. | ред. код]

Ризик виникнення захворювання у курців вдвічі вищий ніж у людей, що не курять. Припинення куріння, як правило, позитивно впливає на перебіг захворювання, знижує ризик розвитку рецидиву після оперативного втручання.

Харчування[ред. | ред. код]

Раніше підозрювали про існування взаємозв'язку із специфічним харчуванням, як наприклад, посилене вживання рафінованих видів цукру пацієнтами з ХК на сьогоднішній день вважають вторинним, оскільки у багатьох пацієнтів з хворобою Крона через запалення тонкого кишечника визначають загальне зниження резорбції і тому погіршення засвоєння продуктів харчування.

Психосоматика[ред. | ред. код]

Відомо, що емоційне навантаження може спричинювати чи посилювати порушення функцій кишечника і абдомінальні прояви (діарея, біль у животі). Вважають, що психосоціальний стрес призводить до порушення регуляторних процесів імунної відповіді і при наявності відповідних передумов до активації хвороби.

Для пацієнтів з хворобою Крона доцільно виявляти стресові фактори, які зумовлюють появу симптомів і проконсультувати їх з цього приводу у лікаря.

Клінічні ознаки[ред. | ред. код]

Найчастіше хвороба маніфестує в молодих людей віком 15—30 років, хоча може розвиватися в будь-якому віці. Розвиток хвороби носить хронічний перебіг з періодичними загостреннями і ремісіями.

Загальні прояви[ред. | ред. код]

Підвищення температури тіла, загальна слабкість, втрата ваги тіла.

Кишкові прояви[ред. | ред. код]

Біль в животі може бути першим проявом захворювання. Він часто поєднується з діареєю. Випорожнення інколи можуть містити домішки крові. Біль часто виникає в правій клубовій ділянці живота і потребує проведення ретельної диференціальної діагностики з апендицитом. Крім того можуть бути присутні нудота, блювання, здуття живота, зниження апетиту.

Позакишкові прояви[ред. | ред. код]

Гангренозна піодермія на нижній кінцівці в особи з хворобою Крона
Вузлова еритема на спині в особи з хворобою Крона

Хвороба Крона може спричинити розвиток патологічних процесів в інших віддалених від основного вогнища органах:

Ускладнення[ред. | ред. код]

 • Кишкова непрохідність. Звуження ураженого сегменту кишки на початку захворювання обумовлене запальним процесом, пізніше фіброзними структурами.
 • Фістули — сполучення петель кишок з іншими органами чи поверхнею тіла: фістули з'являються як правило при тривалому перебізі і можуть бути різними: сполучення між кишечником і поверхнею тіла (ентерокутальні), між петлями кишок (ентероентеральні), між кишечником і статевими органами (ентеровагінальні), між кишечником і сечовим міхуром (ентеровезикальні), вихід фістули в ділянці прямої кишки (перианальні), ректальні. Рідко фістули виводять безпосередньо в черевну порожнину.
 • Абсцеси (обмежене накопичення гною) можуть виникати внутрішньо- і ретроперитонеальні абсцеси.
 • Кишкові кровотечі.
 • Токсичний мегаколон (через надмірне розширення кишечника). При хворобі Крона виникає дещо рідше, ніж при виразковому коліті.
 • Карцинома. В першу чергу виникає ризик виникнення карциноми товстого кишечника (частіше ніж при виразковому коліті).
 • Остеопороз і остеопенія: зміни товщини кісток виникають частіше як наслідок мальабсорбції чи лікування кортизоном.
 • Жовчнокам'яна хвороба: через порушення печінково-кишкового кровообігу.
 • Сечокам'яна хвороба: розвивається через посилене всмоктування оксалату з кишечнику. Причиною цього є синдром втрати жовчних кислот через скорочену і запалену клубову кишку, так що кальцій, який в нормі зв'язує в кишечнику оксалат, тепер зв'язується з жовчними кислотами.
 • Ексудативна гастроентеропатія.

Патологічна анатомія[ред. | ред. код]

Макропрепарат. Відрізок кишки отриманий хірургічним шляхом

Макроскопічно: Набряк і потовщення всієї товщини стінки кишки. На слизовій оболонці міститься велика кількість бугриків і вона нагагадує бруківку. Виразки довгі вузькі і глибокі вздовж кишки, хоча іноді виразки бувають поперечними.

Мікроскопічно:

Лікування[ред. | ред. код]

Лікування неускладненої хвороби Крона проводять фармацевтичними препаратами. Застосовують такі лікарські препарати: саліцилати (5-ASA) — сульфасалазин, месалазин, глюкокортикоїди — преднізолон, метилпреднізолон, імунодепресанти — азатіоприн, метотрексат, 6-меркаптопурин, анти-ФНОа (anti-en: TNFα), TNF — фактор некрозу пухлини препарат — інфліксімаб (проходить клінічні дослідження).

Хірургічне лікування не застосовують для лікування хвороби Крона, проте воно може бути виконано при ускладненнях даної хвороби:

 1. Постійне або фіксоване звуження кишки або її непрохідність.
 2. Утворення фістульних ходів у сечовий міхур, піхву або шкіру.
 3. Незагойні анальні тріщини або абсцеси.
 4. Внутрішньоочеревинні абсцеси, токсична дилатація або перфорація кишки.
 5. Необхідно уникати повторних резекцій — може розвинутися синдром короткої кишки.

Дослідження[ред. | ред. код]

Деякі дані підтверджують гіпотезу про те, що бактерія Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis (MAP) є причиною хвороби Крона. Тому дослідники розглядають викорінення MAP як терапевтичний варіант[21]. Лікування за допомогою антибіотиків було вивчено, хоч і результати неясні, але орієнтовно корисні[22]. Також вивчається щеплення проти MAP. Вакцина виявилась ефективною у мишей і великої рогатої худоби без видимих побічних ефектів[23]. Почалися випробування фази 1 на людях[24].

Хвороба поширена в тих частинах світу, де гельмінтна колонізація зустрічається рідко і непоширена в районах, де більшість людей заражені гельмінтами. Гольмінтози можуть змінювати аутоімунну реакцію, яка викликає захворювання. Випробування екстрактів із гельмінта Trichuris suis показали багатообіцяючі результати при застосуванні на людях із запальним захворюванням кишечника[25]. Однак ці дослідження не дійшли до клінічних випробувань фази 2, а потім були припинені після послідовних невдач у Північній Америці та Європі[26].

Численні доклінічні дослідження показують, що активація канабіноїдних рецепторів CB1 та CB2 здійснює біологічні функції на шлунково-кишковому тракті[27]. Активація рецепторів CB1 та CB2 у тварин виявила сильну протизапальну дію[28]. Канабіноїди та модуляція ендоканнабіноїдної системи є новим терапевтичним засобом для лікування багатьох шлунково-кишкових розладів, включаючи запальні захворювання кишечника і хворобу Крона[29]. Кілька невеликих випробувань вивчали вплив медичної марихуани, але для підтвердження її корисності ще потрібні додаткові докази[30].

Немає також належних доказів того, що талідомід або леналідомід корисні для досягнення або підтримки ремісії[31].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж и к л м н п PubMed — 1997.
 2. а б в г NDF-RT
 3. а б в г д е ж и к л м н п р с т ChEMBL
 4. Inxight: Drugs Database
 5. а б в Crohn, B. B.; Ginzburg, L.; Oppenheimer, G. D. (2000-05). Regional ileitis: a pathologic and clinical entity. 1932. The Mount Sinai Journal of Medicine, New York. Т. 67, № 3. с. 263—268. ISSN 0027-2507. PMID 10828911. Архів оригіналу за 3 березня 2021. Процитовано 16 травня 2020.
 6. Molodecky NA, Soon IS, Rabi DM, Ghali WA, Ferris M, Chernoff G, Benchimol EI, Panaccione R, Ghosh S, Barkema HW, Kaplan GG (January 2012).
 7. Hovde, Øistein; Moum, Bjørn A (21 квітня 2012). Epidemiology and clinical course of Crohn's disease: Results from observational studies. World Journal of Gastroenterology : WJG. Т. 18, № 15. с. 1723—1731. doi:10.3748/wjg.v18.i15.1723. ISSN 1007-9327. PMC 3332285. PMID 22553396. Архів оригіналу за 27 лютого 2021. Процитовано 16 травня 2020.{{cite news}}: Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання)
 8. а б в Baumgart, Daniel C.; Sandborn, William J. (3 листопада 2012). Crohn's disease. The Lancet (English) . Т. 380, № 9853. с. 1590—1605. doi:10.1016/S0140-6736(12)60026-9. ISSN 0140-6736. Архів оригіналу за 28 серпня 2014. Процитовано 16 травня 2020.
 9. Хвороба Крона. Адаптована клінічна настанова заснована на доказах (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 9 лютого 2020.
 10. Cho, Judy H.; Brant, Steven R. (2011-5). Recent Insights Into the Genetics of Inflammatory Bowel Disease. Gastroenterology. Т. 140, № 6. с. 1704—1712. doi:10.1053/j.gastro.2011.02.046. ISSN 0016-5085. PMC 4947143. PMID 21530736. Архів оригіналу за 25 травня 2021. Процитовано 16 травня 2020.
 11. Marks, Daniel J. B.; Rahman, Farooq Z.; Sewell, Gavin W.; Segal, Anthony W. (2010-2). Crohn’s Disease: an Immune Deficiency State. Clinical reviews in allergy & immunology. Т. 38, № 1. с. 20—31. doi:10.1007/s12016-009-8133-2. ISSN 1080-0549. PMC 4568313. PMID 19437144. Архів оригіналу за 11 листопада 2020. Процитовано 16 травня 2020.
 12. Casanova, Jean-Laurent; Abel, Laurent (31 серпня 2009). Revisiting Crohn's disease as a primary immunodeficiency of macrophages. The Journal of Experimental Medicine. Т. 206, № 9. с. 1839—1843. doi:10.1084/jem.20091683. ISSN 0022-1007. PMC 2737171. PMID 19687225. Архів оригіналу за 11 листопада 2020. Процитовано 16 травня 2020.
 13. Lalande, Jean-Daniel; Behr, Marcel A. (1 липня 2010). Mycobacteria in Crohn’s disease: how innate immune deficiency may result in chronic inflammation. Expert Review of Clinical Immunology. Т. 6, № 4. с. 633—641. doi:10.1586/eci.10.29. ISSN 1744-666X. Процитовано 16 травня 2020.
 14. Barrett, Jeffrey C.; Hansoul, Sarah; Nicolae, Dan L.; Cho, Judy H.; Duerr, Richard H.; Rioux, John D.; Brant, Steven R.; Silverberg, Mark S.; Taylor, Kent D. (2008-8). Genome-wide association defines more than thirty distinct susceptibility loci for Crohn's disease. Nature genetics. Т. 40, № 8. с. 955—962. doi:10.1038/NG.175. ISSN 1061-4036. PMC 2574810. PMID 18587394. Архів оригіналу за 21 квітня 2021. Процитовано 16 травня 2020.
 15. ХВОРОБА КРОНА АДАПТОВАНА КЛІНІЧНА НАСТАНОВА, ЗАСНОВАНА НА ДОКАЗАХ (PDF).
 16. Marks DJ, Segal AW. (January 2008). Innate immunity in inflammatory bowel disease: a disease hypothesis. J Pathol. 214 (2): 260—6. doi:10.1002/path.2291. PMC 2635948. PMID 18161747.
 17. Dessein, Rodrigue; Chamaillard, Mathias; Danese, Silvio (2008). Innate Immunity in Crohnʼs Disease. Journal of Clinical Gastroenterology. 42: S144—7. doi:10.1097/MCG.0b013e3181662c90. PMID 18806708.
 18. Marks DJ, Harbord MW, MacAllister R, Rahman FZ, Young J, Al-Lazikani B, Lees W, Novelli M, Bloom S, Segal AW (2006). Defective acute inflammation in Crohn's disease: a clinical investigation. Lancet. 367 (9511): 668—78. doi:10.1016/S0140-6736(06)68265-2. PMC 2092405. PMID 16503465.
 19. Cobrin GM, Abreu MT (2005). Defects in mucosal immunity leading to Crohn's disease. Immunol. Rev. 206: 277—95. doi:10.1111/j.0105-2896.2005.00293.x. PMID 16048555.
 20. Elson, CO; Cong, Y; Weaver, CT; Schoeb, TR; Mcclanahan, TK; Fick, RB; Kastelein, RA (2007). Monoclonal Anti–Interleukin 23 Reverses Active Colitis in a T Cell–Mediated Model in Mice. Gastroenterology. 132 (7): 2359—70. doi:10.1053/j.gastro.2007.03.104. PMID 17570211.
 21. Agrawal, Gaurav; Borody, Thomas J; Chamberlin, William (1 липня 2014). ‘Global warming’ to Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis. Future Microbiology. Т. 9, № 7. с. 829—832. doi:10.2217/fmb.14.52. ISSN 1746-0913. Архів оригіналу за 6 травня 2020. Процитовано 17 травня 2020.
 22. Scribano, Maria Lia; Prantera, Cosimo (7 лютого 2013). Use of antibiotics in the treatment of Crohn’s disease. World Journal of Gastroenterology : WJG. Т. 19, № 5. с. 648—653. doi:10.3748/wjg.v19.i5.648. ISSN 1007-9327. PMC 3574590. PMID 23429474. Процитовано 17 травня 2020.{{cite news}}: Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання)
 23. Bull, Tim J.; Gilbert, Sarah C.; Sridhar, Saranya; Linedale, Richard; Dierkes, Nicola; Sidi-Boumedine, Karim; Hermon-Taylor, John (28 листопада 2007). A Novel Multi-Antigen Virally Vectored Vaccine against Mycobacterium avium Subspecies paratuberculosis. PLoS ONE. Т. 2, № 11. doi:10.1371/journal.pone.0001229. ISSN 1932-6203. PMC 2082073. PMID 18043737. Процитовано 17 травня 2020.{{cite news}}: Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання)
 24. Hultén, Kristina; Almashhrawi, Ashraf; El-Zaatari, Fouad A.K.; Graham, David Y. (1 березня 2000). REVIEW: Antibacterial Therapy for Crohn's Disease: A Review Emphasizing Therapy Directed Against Mycobacteria. Digestive Diseases and Sciences (англ.). Т. 45, № 3. с. 445—456. doi:10.1023/A:1005453409445. ISSN 1573-2568. Процитовано 17 травня 2020.
 25. Elliott, David; Weinstock, Joel (2012-11). Where are we on worms?. Current Opinion in Gastroenterology (ENGLISH) . Т. 28, № 6. с. 551—556. doi:10.1097/MOG.0b013e3283572f73. ISSN 0267-1379. PMID 23079675. Архів оригіналу за 27 вересня 2019. Процитовано 17 травня 2020.
 26. Biosciences, Coronado (14 жовтня 2013). Coronado Biosciences Announces Top-Line Results From Its TRUST-I Phase 2 Clinical Trial of TSO for the Treatment of Crohn's Disease. GlobeNewswire News Room. Архів оригіналу за 25 лютого 2020. Процитовано 17 травня 2020.
 27. Massa, F.; Monory, K. (2006). Endocannabinoids and the gastrointestinal tract. Journal of Endocrinological Investigation. Т. 29, № 3 Suppl. с. 47—57. ISSN 0391-4097. PMID 16751708. Архів оригіналу за 28 вересня 2020. Процитовано 17 травня 2020.
 28. Massa, Federico; Storr, Martin; Lutz, Beat (1 грудня 2005). The endocannabinoid system in the physiology and pathophysiology of the gastrointestinal tract. Journal of Molecular Medicine (англ.). Т. 83, № 12. с. 944—954. doi:10.1007/s00109-005-0698-5. ISSN 1432-1440. Процитовано 17 травня 2020.
 29. Izzo, A. A.; Coutts, A. A. (2005). Pertwee, Roger G. (ред.). Cannabinoids and the Digestive Tract. Handbook of Experimental Pharmacology (англ.). Berlin, Heidelberg: Springer. с. 573—598. doi:10.1007/3-540-26573-2_19. ISBN 978-3-540-26573-3.
 30. Naftali T, Mechulam R, Lev LB, Konikoff FM (2014). "Cannabis for inflammatory bowel disease". Digestive Diseases. 32 (4): 468–74. Архів оригіналу за 3 червня 2020.
 31. Srinivasan R, Akobeng AK (April 2009). "Thalidomide and thalidomide analogues for induction of remission in Crohn's disease". The Cochrane Database of Systematic Reviews (2): CD007350.