Хемолюмінесценція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хелюмінесценція люмінолу з гемоглобіном

Хемолюмінесценція — люмінесценція (світіння) тіл, викликана хімічною реакцією (наприклад, світіння фосфору при повільному окисненні).

Загальний опис[ред. | ред. код]

Відбувається тоді, коли продукти хімічної реакції утворюються в збудженому стані, який надалі релаксує із випромінюванням квантів світла. Хемолюмінесценція пов'язана з екзотермічними хімічними процесами. Хемолюмінесценція, що протікає в живих організмах (світіння комах, черв'яків, риб), називається біолюмінесценція і пов'язана з окисними процесами.

Фізична сутність хемолюмінесценції полягає в емісії квантів світла молекулами, які збуджуються енергією, яка вивільнюється в результаті екзотермічних хімічних реакцій. Випромінюючими частинками можуть бути продукти реакції чи хімічні частинки, які отримали енергію від збуджених продуктів реакції. Збудження відбувається на електронному, коливальному або обертальному рівнях.

Відкриття[ред. | ред. код]

Першим відкривачем хемолюмінесценції вважають першовідкривача фосфору (1669), гамбургського алхіміка Генніґа Брандта. Припускаючи, що в сечі міститься золото, він випарував тисячі літрів сечі і залишок відновив вуглецем. Отриманий таким чином вперше фосфор при повільному окисненні світився.

Використання[ред. | ред. код]

Явище використовують як хімічне джерело світла, наприклад як маркер для поплавка. Являє собою пластиковий корпус зі скляною ампулою всередині. Коли капсула руйнується — компоненти змішуються і розчин що вийшов всередину світиться протягом декількох годин, роблячи поплавок добре видимим в темряві.

Найвідомішим є також використання хемолюмінесценції в криміналістиці для виявлення слідів крові. Для цього використовують хемолюмінесцентне окиснення люмінолу пероксидом водню в присутності слідів іонів заліза чи марганцію. Гемоглобін крові містить Fe2+ — іони. Окиснена молекула люмінолу служить при цьому також як сенсибілізатор.

Реакція білого фосфору з киснем або водою

Різновиди[ред. | ред. код]

  • Хемолюмінесценція мінералів — явище свічення мінералів, що виникає внаслідок звільнення енергії при хімічній реакції, наприклад, при окисненні фосфору.
  • Хемолюмінесценція сенсибілізована — емісія квантів світла молекулами, які збуджуються енергією, яка вивільнюється в результаті переходу енергії від інших молекул, які попередньо перейшли у збуджений стан в хімічній реакції.
  • Сенсибілізована хемолюмінесценція — емісія світла молекулярними частинками, збудженими внаслідок переходу енергії від інших частинок, які попередньо перейшли в збуджений стан у хімічній реакції.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім.. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. ISBN 978-966-335-206-0
  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.

Посилання[ред. | ред. код]