Херуски

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Cherusker.jpg

Херуски, Геруски (лат. Cherusci, грец. Χηρούσκοι, Χαιρουσκοί) — союз античних германських племен, які жили на території від верхів'я річки Везер, її притоках Гарц і до Ельби, на території сьогоднішніх Вестфалії та Нижньої Саксонії.

Етимологія[ред. | ред. код]

Походження слова «Херуски» невідоме. З цього приводу існує кілька гіпотез та спекуляцій. Дискусія з цього приводу почалася в кінці 16 ст. і досі не завершилася. Так наприклад Якоб Грімм вбачав зв'язок з готским словом hairus або англійським словом heoru, що означає «меч». Більш пізні філологи-германісти Рудольф Мух, Едвард Шрьодер, Отто Хьофлер та ін. вважають пожодження від загальногерманського слова herut (Олень), обґрунтовуючи цю теорію великою роллю, яку грає культ оленя в германській символиці та міфології. Навпаки, германіст та скандинавіст Ганс Кун вважав, що суфікс -ск- (-sk-) не є германським.

Історія[ред. | ред. код]

В останні століття до н. е. і перші століття н. е. утворилися племінні групи стародавніх германців, які населяли територію між Рейном і Лабою (Ельбою). Вони включали східні (готи, бургунди, вандали та ін), західні (свеви, хатти, херуски, англи, сакси та ін) і північні (Свіонії та ін) племінні групи.

У I—II століттях німецькі племена почали утворювати союзи, на основі яких поступово складалися племінні герцогства, які до IX століття увійшли до складу Франкської держави .

У 9 році, незадоволені римським проникненням, вимогою данини та рекрутів, херуски повстали під проводом Армінія і у союзі з іншими германськими племенами завдали нищівної поразки римлянам у битві в Тевтобурзькому лісі. Загинули три римські легіони (XVII, XVIII та XIX) та їхній командир Публій Квінтілій Вар.

Після повстань у германських легіонах у 14 році Германік вирішив налаштувати похід війська проти германських племен. У 15 році, після нападу на хаттів, Германік почав кампанію проти херусків. Після кількох битв римляни зазнали втрат. У 16 році відбулась битва на правому березі річки Везер в якій херуски були розгромлені.

Арміній до 19 року воював проти Риму, поки не був убитий своїми родичами.

Внутрішні чвари і війни з сусідніми племенами призвели до занепаду херусків, після 21 року частина їх території була підпорядкована хаттам.

Близько 330 року херуски увійшли в племінний союз саксів.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]