Хибно позитивні та хибно негативні спрацювання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У медичній статистиці хибно позитивне та хибно негативне спрацювання — це поняття аналогічні до помилок першого та другого роду при перевірці статистичних гіпотез, де позитивний результат відповідає відхиленню нульової гіпотези, а негативний результат — відсутності достатніх підстав для того, щоб відхилити нульову гіпотезу. Термін часто вживається взаємнозамінно з поняттями помилок, але існують відмінності в деталях й інтерпретаціях.

Хибно позитивна помилка[ред. | ред. код]

Хибно позитивна помилка, часто називають «помилковим спрацюванням» або «помилковою тривогою», це результат, що вказує на існування певної умови, коли це не так. Наприклад, у випадку байки Езопа «Хлопчик, що кричав «вовк», умовою, що перевірялась, була «чи є вовк біля стада?»; пастух, спочатку, помилково визначив, крикнувши: «Вовк, вовк!»

Хибно позитивні помилки — помилки першого роду, тобто тест перевіряється на одну умову та помилково дає позитивний результат (не відкидається нульова гіпотеза). Однак, важливо відрізняти поняття відсотка похибок першого роду від імовірності того, що позитивний результат є помилковим.

Хибно негативна помилка[ред. | ред. код]

Хибно негативна помилка — результат тесту, котрий полягає в тому, що умова не виконується, у той час як, насправді, це не так (тобто помилково, ніяких аномалій відхилення від норми не виявлено). Прикладом є, насправді винний, але виправданий злочинець. Умова «в'язень винний». Але тест (розгляд розслідування судом) помилково вирішив, що ув'язнений не винний, хибно зробивши негативний висновок щодо умови, яка перевірялася.

Хибно негативна помилка — помилка другого роду, що виникає під час перевірки однієї гіпотези, коли результат тесту помилково вказує на те, що дана гіпотеза неправильна.[1]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Banerjee, A; Chitnis, UB; Jadhav, SL; Bhawalkar, JS; Chaudhury, S (2009). Hypothesis testing, type I and type II errors. Ind Psychiatry J 18: 127–31. PMC 2996198. PMID 21180491. doi:10.4103/0972-6748.62274. 

Додаткові посилання[ред. | ред. код]