Хлорарахніофітові водорості

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хлорарахніофітові водорості
Chlorarachnion reptans
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: SAR
Підцарство: Різарії (Rhizaria)
Тип: Церкозої (Cercozoa)
Підтип: Filosa
Клас: Хлорарахніофітові водорості (Chlorarachniophyta)
Hibberd & R. E. Norris, 1984[1]
Порядки
Синоніми
* Chlorarachnea Cavalier-Smith, 1993, orth. zool.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Chlorarachnea
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Chlorarachniophyta
EOL logo.svg EOL: 4661
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 29197

Хлорарахніофітові водорості (Chlorarachniophyta) — клас протистів типу Церкозої (Cercozoa). За класифікаціями Cavalier-Smith (1993) та Ishida et al. (2007) підноситься рангу відділу.

Історія досліджень[ред. | ред. код]

Таксон хлорарахніофітових водоростей (Chlorarachniophyta) встановлений у 1984 р. під час дослідження ультратонкої будови Chlorarachnion reptans — амебоїдної водорості, яку раніш включали до відділу Xanthophyta. Цей вид вперше був виділений з культури морського мулу у 20-х роках XX ст. У 1987 році описано другий представник групи — Cryptochlora perforans, що виділений у культуру з відмерлих таломів морських сифональних водоростей. Пізніше було знайдено ще кілька видів. Біохімічні, а згодом — і молекулярно-біологічні дослідження підтвердили самостійність хлорарахніофітових як таксону вищого рангу.

Опис[ред. | ред. код]

Клітини голі, без війок, амебоїдні. Пластиди вторинно симбіотичні, хлорофітного типу, з нуклеоморфом. Хлоропласти забарвлені у зелений колір і містять хлорофіли а та b, які не маскуються додатковими пігментами.

Клітини утворюють велику кількість тонких розгалужених ризоподій. Вони з'єднують клітини у сітчасті колонії, які називають плазмодієм. Кількість клітин у колонії коливається від кількох до 150. Кожна клітина колонії здатна до активного руху за допомогою псевдоподій.

Розмноження[ред. | ред. код]

Розмноження відбувається поділом клітин надвоє або за допомогою зооспор. За несприятливих умов амебоїдні клітини можуть набувати сферичної форми, вкриватися оболонкою і переходити у кокоїдний стан.

У Chlorarachniophyta спостерігалось статеве розмноження, проте його особливості, місце проходження мейозу та зміна ядерних фаз лишаються нез'ясованими.

Систематика[ред. | ред. код]

Станом на 2017 рік описано 16 видів у 9 родах. Ще близько 100 видів неописано.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hibberd, David J.; Norris, Richard E. (1984). Cytology and ultrastructure of Chlorarachnion reptans (Chlorarchniophyta Divisio nova, Chlorachniophyceae Classis nova). Journal of Phycology 20 (2): 310–330. doi:10.1111/j.0022-3646.1984.00310.x. 
  2. M.D. Guiry (2016). Chlorarachniophyceae [Chlorarachnea]. AlgaeBase (World-wide electronic publication, National University of Ireland, Galway). Процитовано 25 October 2016. 
  3. Cavalier-Smith (2017). Kingdom Chromista and its eight phyla: a new synthesis emphasising periplastid protein targeting, cytoskeletal and periplastid evolution, and ancient divergences. Protoplasma: 1–61. doi:10.1007/s00709-017-1147-3. 

Посилання[ред. | ред. код]