Хмари Lenticular Mammatus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Двоопуклі хмари (Lenticular mammatus) в непальських Гімалаях
Опуклі хмари.

Двоопуклі хмари або вим'яподібні хмари (Lenticular mammatus, Mammatus cloud) - рідкісне метеорологічне явище (за десятки років може спостерігатися 1-2 рази). Свідчать про настання сильної бурі, урагану, грози і навіть торнадо.

Хмари називаються "Mammatus", тому що висячи мішки нагадують молочні залози (наприклад, вим'я корови). Знаходяться частіше на рівні купчасто-дощових хмар, можуть відноситися до різновиду Cumulonimbus incus. Хмари як би осідаючи на них зверху, роблять дири, з яких і виходить "вим'я". Теорій виникнення цих хмар дуже багато, одна з яких пов'язана з нестійкостю Релея-Тейлора[1], а інша з нестійкостю Кельвіна-Гельмгольца. Можуть бути різнобарвними та напівпрозорими, гладкими та рваними, однакового та різного розміру. Складаються частіше з чистого льоду, або з сумішшю рідкої води. На відміну від більшості інших видів хмар, ці можуть залишатися в нерухомому стані від 10 до 15 хвилин.

Мають специфічну чарункову або сумчасту структуру. Зустрічаються рідко, у тропічних широтах і пов'язані з утворенням тропічних циклонів. Чарунко мають розмір близько 0,5 км, а уся хмара може тянутися до 1-3 км.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]