Хобгобліни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хобгобліни
англ. Hobgoblins
Міфологія британська
Місцевість Європа
Згадки близько 1520 р
Пов'язані персонажі Брауні
Паки

Гобґобліни або Хобго́бліни (англ. Hobgoblins) або хо́би (англ. Hobs) — в англійському фольклорі домашні духи в подобі потворних карликів. Хобгобліни виконують за людей різну роботу, та на відміну від брауні, дратівливі й шкодять людям, якщо їм не догодити.

Етимологія[ред. | ред. код]

Назва цих істот походить від Hobbe — варіанта імені Роб (англ. Rob) чи Робін, поєднаного з «гоблін» — шкодливий дух. Робін Ґудфеллоу (англ. Robin Goodfellow) — персонаж фольклору германців, ельф. Найраніші вживання слова «хобгоблін» датуються 1520-ми роками[1] у пуританів. Також називалися хобами (англ. hobs) чи лобами (англ. lobs). Хобами часом називають усіх домашніх духів-помічників[2].

Образ[ред. | ред. код]

Хобгобліни близькі за характером до брауні та паків, але мають мало спільного з гоблінами, попри назву. Ці духи допомагають людям, а збиткуються з них лише тоді, коли розгнівані. Вони збивають молоко, запалюють вогонь та виконують іншу роботу в господарстві[2]. За свою роботу очікують вершків і пиріг. Не люблять котів і собак. Ображений хобгоблін викрадає в хазяїв різні речі. Щоби позбутися хобгобліна, треба подарувати йому одяг, тоді дух піде й більше не повернеться[3]. Та відомі й перекази про небезпечних хобгоблінів. Так, один з них вештався по дорозі між двома селами, поки не був ув'язнений під каменем. Хто сідав на цей камінь, уже не міг з нього встати[2]. Хобгоблінами лякають неслухняних дітей, подібно як слов'яни лякають бабаєм[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. hobgoblin | Origin and meaning of hobgoblin by Online Etymology Dictionary. www.etymonline.com (англ.). Процитовано 13 жовтня 2020.
  2. а б в Briggs, Katharine Mary. An encyclopedia of fairies : hobgoblins, brownies, bogies, and other supernatural creatures (вид. 1st American ed). New York. с. 222—223. ISBN 0-394-40918-3. OCLC 2493210.
  3. O'Brien, Cynthia (15 грудня 2017). Fairy Myths (англ.). Gareth Stevens Publishing LLLP. с. 14. ISBN 978-1-5382-1443-5.
  4. Hobgoblins. The Free Dictionary. Процитовано 13 жовтня 2020.