Ходулі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Картина Жана-Луї Жинтрака Французькі пастухи на хідлях

Ходу́лі (однина — ходуля)[1] російська назва того, що по-українськи називалось хідлями, дибами або просто цибами - прямі палиці з прикріпленими до них на певній висоті платформами для ніг, що використовуються для ходьби. Висота ходуль варіюється від кількох десятків сантиметрів до двох з половиною метрів.

Історія використання[ред. | ред. код]

Ходіння на ходулях відомо з глибокої давнини. Перші згадки даються VI ст. до н. е. у Стародавній Греції. Раніше ходулі використовували в Південній Америці при переході річок. У Бірмі дітей з п'ятирічного віку вчили на них ходити, щоб переміщатися під час паводків. Взагалі ж ходулі отримали розвиток у Франції: у гасконських ландах, де вода застоюється і утворює непрохідні для пішохода болота, ходулі були для сільського населення непоганим транспортним інструментом, який ще й до того збільшвав горизонт спостереження, що було дуже цінним для пастухів. У середні XIX століття в місті Намюрі з 1411 року[2] проводилися змагання-бої на ходулях між двома таборами, на які ділилися жителі цього міста; бій відбувався на великій площі перед ратушею, причому зміст полягав у тому, що учасники намагалися збити противника з ніг ударами ходуль по ходулях.

Види ходуль[ред. | ред. код]

Хлопчик на ходулях. Смоленськ, 1952 рік.

Ходулі в Україні[ред. | ред. код]

Зараз в Україні діє два театри на ходулях: Євпаторійський 'Шоу Велетнів' та Київський «Platz Art». У Києво-Могилянському тетральному центрі 'Пасіка' проводиться також навчання ходульної техніки, окремі вуличні вистави містять великі фрагменти ходульних перформенсів.


Сучасне використання[ред. | ред. код]

Зараз ходулі використовуються для різних цілей: в сфері розваг, як інструменту, що дозволяє виконувати певні види робіт, а також як хобі та відпочинкова активність.

Розваги[ред. | ред. код]

У багатьох країнах ходулі використовуються на фестивалях, парадах, вуличних подіях та корпоративних святкуваннях. Місцеві фестивалі в Ангіано(Ла-Ріоха, Іспанія) мають в прогармі танці на холулях крізь узвіз із багатьма сходинками. Також на початку червня ходульні фестивалі проводяться у Девентері (Нідерланди) та в Намюрі(Бельгія).

Робочі ходулі для штукатурних робіт (Drywall Stilts)

Раніше на святкуваннях ходулі були переважно лише складовою костюму дуже високої людини. Як правило вони прикривалися штанами чи спідницями. Віднедавна ж концепцію костюмів розширили і з'явилася величезна кількість ходульних костюмів ніяк не пов'язаних із персонажем високої людини. Зокрема це і різноманітні рослини, тварини, абстрактні символи. Один із найновіших варіацій ходульних перформенсів є їзда на ходульному велосипеді. Від звичайного він відрізняється подовженими підсідельною та рульовою трубами.

Робота[ред. | ред. код]

Алюмінієві ходулі широко використовуються каліфорнійськими фруктовими фермерами для збору урожаю персиків, абрикос і слив. Раніше ходулі також використовувалися для миття великих вікон, лагодження солом'яних дахів, інсталяцій чи розпису високих стель. Зараз їх найчастіше використовують у штукатурних, фінішних малярських роботах та під час монтажу підвісних стель.

Штукатур на робочих ходулях в Лондоні. 2014 р.

Рекреація[ред. | ред. код]

Ходулі купують для дітей як розвиваючу іграшку-навичку, оскільки на різних літніх фестивалях проводять майстер-класи та циркові школи.

Рекорди[ред. | ред. код]

  • У 1891 Сільвен Дорнон з Франціїї, пройшов на ходулях із Парижа до Москви за 58 днів.[3]
  • У 2007 році Ніл Сойтер взяв участь Grand Rapids Marathon на ходулях.[4]
  • У 2008 році Рой Меллой з Австралії, після кількох спроб, зробив п'ять кроків на найвищих ходулях у світі висотою 17 метрів (56 футів.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ходулі // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. http://www.echasseurs.org/en
  3. [s.n.] (26 September 1891). Stilt Walking: Sylvain Dornon, the stilt walker of Landes. Scientific American Supplement (821): [unpaginated]. Accessed March 2014.
  4. «Stilt-walker to walk in marathon». MLive.com. October 19, 2007.
  5. Australian stilt-walker totters to tallest mark". Brisbane Times. November 3, 2008.