Хокей Австралії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Австралія
AUS-logo.png
Назва Хокей Австралії
Заснована 1950
Член ІІХФ 11 лютого 1938
Президент Дон Рурак
Рейтинг ІІХФ (чол.) 34
Рейтинг ІІХФ (жін.) 25
Офіційний сайт

Хокей Австралії (англ. Ice Hockey Australia, IHA) — організація, яка займається проведенням на території Австралії змагань з хокею із шайбою. Утворена у 1950 році як Австралійська хокейна федерація, член ІІХФ з 11 лютого 1938 року. Об'єднує більше 30 клубів, понад 3,184 зареєстрованих гравців (із них 2,000 дорослих), 20 хокейних залів зі штучним льодом. Найбільші Палаци спорту у Сіднеї, Мельбурні і Перті, що вміщають по 5,000—8,000 глядачів.

Історія[ред.ред. код]

Хокей до Австралії завезли емігранти з Англії на початку XX століття. У 1903 році команда англійських хокеїстів зіграла матч із канадськими моряками (3:11). Є й інша версія виникнення хокею у країні, офіційно прийнята федерацією. У 1904 році в Аделаїді, де була єдина у країні ковзанка, ковзанярі вирішили придумати гру, схожу на хокей. Але перша офіційно зареєстрована гра у хокей відбулася у 1908 році між моряками американського військового корабля «Балтимор» і командою Мельбурна.

У 1908—1909 роках у Сіднеї сформувалася перша команда, а у 1909 році на мельбурнській ковзанці «Глайсіаріум» пройшли перші зустрічі між командами штатів Новий Південний Уельс (Сідней) та Вікторія (Мельбурн).

Популярність хокею швидко росла, чому неабиякою мірою сприяли канадські гравці і тренери, які емігрували до Австралії. У льодових хокеїстів перекваліфікувалися гравці хокею на траві. Хокейні клуби з'явилися перш за все у штатах Новий Південний Уельс, Північна Територія, Вікторія і Південна Австралія.

Міжнародні контакти австралійських хокеїстів почали налагоджуватися у 1921 році, але на зимові Олімпійські ігри збірна Австралії поїхала уперше у 1960 році (у Скво-Веллі, США).

Турніри[ред.ред. код]

Перший чемпіонат Австралії був проведений у 1955 році. У ньому брали участь чемпіони штатів. Перший чемпіон країни — клуб «Блек Гокс» (Сент-Моріц). Пізніше формула проведення чемпіонату змінювалася. В кінці 1970-х — початку 1980-х років 7 команд національної ліги брали участь у двохколовому турнірі. З середини 1980-х років у національній лізі грають 13 команд, розподілених на 3 групи: у штатах Новий Південний Уельс і Північна Територія — 5 команд, у штаті Вікторія — 4 команди, у штаті Південна Австралія — 4. Частіше за всіх чемпіоном ставав клуб «Воррінга Бомберз» — 18 разів. Після закінчення чемпіонату країни визначають найціннішого і найкоректнішого гравця.

До складу Австралійської хокейної федерації входять хокейні асоціації Північної Території, штатів Новий Південний Уельс, Квінсленд, Південна Австралія, Тасманія, Західна Австралія, Вікторія. Найбільша асоціація — у штаті Новий Південний Уельс (11 клубів). У кожній асоціації проводиться чемпіонат.

Головний турнір в Австралії — щорічний (з 1921 року) розіграш Кубка Гудолл для збірних команд штатів. Після закінчення його вручаються призи найціннішому й найкоректнішому гравцеві і найкращому воротарю.

Хокей серед дітей, юнаків та юніорів у країні розвинений слабко, хоча щорічно збірні штатів розігрують чотири призи: Приз Брауна (беруть участь хокеїсти у віці до 21), Приз Тенг (до 17), Приз Де Фріза (до 15), Кубок президента (до 13).

Гравці та національна збірна[ред.ред. код]

Збірна Австралії дебютувала на чемпіонаті світу і зимових Олімпійських іграх у 1960 році у Скво-Веллі. У першому матчі 18 лютого 1960 року австралійці програли збірній США 1:12. Найкращий результат команди на чемпіонатах світу і зимових Олімпійських іграх — 9-е місце (1960). В Австралії проходили турніри чемпіонату світу групи С 1989 і групи D чемпіонату світу 1987.

Найсильніші гравці Австралії різних років:

  • воротарі: М. Хаджигеоргіу;
  • захисники: Г. Крофт;
  • нападники: Г. Грант, К. Спайк, М. Пірс, С. Девідсон, Ч. Купер, С. Гарднер, Д. Боттерілл.

Література[ред.ред. код]

  • Хоккей. Большая энциклопедия. — В 2 т. — М. : Терра-Спорт, Олимпия Пресс, 2006.

Посилання[ред.ред. код]