Хокей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Хокеїст)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хоке́й, за харківським правописом го́кей (від англ. hockey), заст., діал. гаківка — спільна назва для командних спортивних ігор із ключкою, мета яких закинути м'яч або шайбу в ворота протилежної команди.

Етимологія[ред. | ред. код]

Перша згадка слова hockey належить до 1773 року — у книжці «Юнацькі види спорту і часопроводження: з доданням спогадів автора і включаючи опис нової системи виховання дітей» (Juvenile Sports and Pastimes, to Which Are Prefixed, Memoirs of the Author: Including a New Mode of Infant Education) написаній Річардом Джонсоном (псевдонім — Master Michel Angelo, «Майстер Мікеланджело»). Розділ №XI називався «Удосконалення гри у хокей» (New Improvements on the Game of Hockey)[1].

Походження слова неясне. За одною з версій, воно є похідним від старофр. hoquet («ковінька», «ґирлиґа»). Інша версія пов'язує hockey зі словом hocky — так здогадно звалися коркові чопи, які заміняли у XVIII ст. дерев'яні кулі для гри. Такі корки ніби використовували для бочок з рейнвейном (англ. hock), від чого і пішла їхня назва[1].

Слово «гаківка» могло з'явитися за співзвучністю з оригінальною вимовою слова hockey («га́кі») і подальшою контамінацією з «гак»[2]. Низка джерел називає винахідником цього слова І. М. Боберського — одного із засновників організації «Пласт»[2][3][4].

Історія[ред. | ред. код]

Ігри з ключками і м'ячем відомі у культурах різних часів. Існують давньоєгипетські рельєфи, датовані XX ст. до н. е., що зображують групи людей з кийками і якимось метальним приладом; а також викарбоване зображення близько 600 р. до н. е. (на ілюстрації), де зображена давньогрецька гра, що здогадно називалася «керетізейн», «керетізін» (грец. κερητίζειν — від κέρας — «ріг») — у неї грали рогом або палицею у вигляді рога[5]. Даури — народ у Внутрішній Монголії, грають у гру «бейкоу», схожу на хокей, вже близько 1 000 років[6].

Багато свідчень існування схожих ігор у Середньовічній Європі можна знайти у тогочасному законодавстві. Так, у 1527 році Голвейський Статут заборонив деякі види ігор з м'ячем, включаючи ігри з кривими («hockie», пор. сучасне hooked) палицями[7].

« ...у жоден час звичайно не займатися перекиданням м'ячика кривими палицями чи киями, не використовувати ручний м'яч, граючи поза стінами, але грати тільки ногою у великий м'яч
Оригінальний текст (англ.)
...at no tyme to use ne occupye the horlinge of the litill balle with hockie stickes or staves, nor use no hande ball to play withoute walles, but only greate foote balle[8]
»

На XIX ст. різноманітні ігри з ключками почали набувати вигляду сучасних форм хокею, розділяючись, або навпаки зливаючись разом. З'явилися організації, що зайнялися упорядкуванням правил і норм, місцеві і міжнародні команди почали проводити змагання. У цей час виник і хокей з шайбою на льоду, розвинувшись з хокею на траві — як його адаптація до довгих зим Канади і півночі Сполучених Штатів.

Різновиди хокею[ред. | ред. код]

Подібна до хокею й старовинна українська гра ковіньки[9].

Орфографія: «гокей» чи «хокей»?[ред. | ред. код]

Назва гри походить з англійського слова hockey, яке можна передати українською як «гокей» чи «хокей».

Перші статті про хокей із шайбою, видані в 1910-му році у Львові, називали спорт гаківкою[2].

Правописний словник 1929 року Григорія Голоскевича фіксує термін «го́кей»[10]з наголосом на перший склад[11]. Схоже, що назва була поширеною в УРСР під час українізації. Проте починаючи з 1939 року став вживатися термін «хокей»[2], отже усі словники та правописи користуються саме таким написанням.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]