Холмське Євангеліє

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Холмське Євангеліє

Холмське Євангеліє (апракос) — текст кінця 13 століття, написаний церковнослов'янською мовою з виразними рисами української фонетики (167 аркушів). Пам'ятка української мови[1][2]. Зберігається у Російській державній бібліотеці (Москва).

Являє собою т. зв. повний апракос, тобто богослужбове Євангеліє, що містить читання на всі дні церковного року від Пасхи до Великого Посту. Пергаменний манускрипт, написаний уставом в один стовпець (крім аркушів 151—167, де текст написаний у два стовпчики), налічує 167 аркушів. Частину текстів усередині пам'ятки втрачено. На нижніх полях арк. 4—12 вміщено датований 1376 р. дарчий запис князя Юрія-Андрія Острозького (п. бл. 1377 р.), сина холмського князя Данила, церкві Пречистої Богоматері в м. Холм. Звідси й назва пам'ятки.

Рукопис придбаний 1821 р. в Одесі для М. Румянцева в невідомого вихідця з Молдови. Уривки з Холмського Євангелія й дарчий запис надрукував Олексій Соболевський в «Очерках из истории русского языка» (К. 1884, відбитка з «Киевских университетских известий»).

Мова рукопису церковнослов'янська, з численними рисами, притаманними західноволинським говорам української мови. Думки, що пам'ятка не тільки зберігалася в м. Холм, а й була створена тут, дотримувалися О. Х. Востоков, О. Соболевський, М. Волков, М. Миловський, І. Свєнціцький, Я. Запаско та ін. Євангеліє оздоблене кольоровими заставками та ініціалами 13 ст. Аркуші 1—3 вставлені й містять мініатюри 16 ст.: зображення євангелістів Луки, Матвія й Марка. Авторство мініатюр достовірно приписують видатному українському книжковому майстрові (ілюмінаторові, іконописцю-мініатюристу) Андрійчині, який широко використовував декоративні мотиви західноєвропейського походження (готичні, ренесансні).

У 2015 р. зусиллями Волинської єпархії УПЦ (МП), видавництва «Горобець» та небайдужих до рідної культури людей було надруковане факсиміле «Холмського Євангелія» доповнене науковими статтями: з історії Холмського Євангелія XІІІ століття В. Корнієнка, з художнього оздоблення рукопису В. Александровича, з історії українців Холмщини П. Троневича.


Джерела та література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Із Холмської Євангелії / Сімович В. Хрестоматія з пам'ятників староукраїнської мови (старого й середнього періоду до кінця XVIIІ стол.). — Прага, «Сіяч», 1932. — С. 157—161.
  2. В. В. Німчук. Пам'ятки української мови / Українська мова. Енциклопедія.