Холодна гора (концтабір)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Холо́дна гора́» — концентраційний табір, що в роки окупації Харкова (19411943) діяв на Холодній горі у приміщенні в'язниці. Одночасно в ньому перебували біля 20-ти тисяч в'язнів. За час існування табору від голоду та знущань загинуло більше десяти тисяч осіб.

Тіла розстріляних і померлих від голоду радянських військовополонених відвозили на колишнє Кузінське кладовище, що розташовувалося по вул. Кладовищенській (зараз — вул. Муранова), вздовж вул. Соціалістичної, де скидали у рви та закопували (рви копалися вручну самими військовополоненими). У післявоєнний час сліди цього масового поховання було знищено — Холодногірський цвинтар і церква були остаточно ліквідовані. На місці цвинтаря був розбитий парк відпочинку. При земельних роботах (закладка фундаменту багатоповерхових будинків) робітники наткнулися на скупчення кісток — одну з братських могил. Частину кісток було перепоховано на 8-му кладовищі, свідченням чому є пам'ятник, установлений на ньому. Наприкінці 1970-80-х рр. парк був ліквідований і розпочато будівництво стадіону, недобудованого й дотепер. При будівництві стадіону робітниками також неодноразово було віднайдено речі (чоботи), кістки. У результаті будівництва стадіону на території парку було насипано землю. Нині рівень поверхні на місці поховань на 1,5-2 метра вищий, ніж був за існування цвинтаря. Нині — територія цвинтаря та братських могил це пустир (колишній стадіон «Трудові резерви», тепер — стадіон УІПА), що добре проглядається з різних точок міста. Проведені на початку 1990-х рр. за приватною ініціативою місцевими краєзнавцями пошукові роботи довели, що на місці концтабору існують поховання тисяч радянських солдатів — військовополонених концтабору «Холодна гора».

Урочисте відкриття пам'ятного знака на місці колишнього концтабору 30 вересня 2004 р.

В радянські часи на закритій території Відділу державної служби охорони Ленінського району м. Харкова було встановлено пам'ятний знак (загального характеру, на честь всім загиблим в роки війни), що зовсім ніяк не вказував на історичні події, які пов'язані з концтабором. 30 вересня 2004 р. відбулося встановлення закладного каменя на території стадіону УІПА (по вул. Муранова 23-а) для подальшого будівництва на цьому місті меморіалу пам'яті загиблим радянським військовим.

« Пусть всех Вас, непрославленных нами в былом,
ангел славы посмертной коснется крылом
Є.О. Євтушенко. Епітафія, вибита на камені
 »

Твори мистецтва[ред.ред. код]

Всі страхіття та жахи концтабору «Холодна гора» зобразив у своїй повісті «Циклон» О. Гончар.

Джерела[ред.ред. код]


Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.