Хома Ігор Йосипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хома Ігор Йосипович

Хома Ігор Йосипович (29 квітня 1929, Краків, Польща — 14 жовтня 1984, Львів) — засновник української школи джазової музики, автор джазових п'єс та імпровізацій, естрадних пісень, музики до драматичних вистав та музичних фільмів, організатор та керівник ансамблю «Медікус».[1]

Життєпис[ред.ред. код]

1933 року сім'я переїхала до Підволочиська Тернопільської області, а 1945 року до Львова, де Ігор закінчив середню школу та медичний інститут (1953). Після отримання диплому лікаря працював в інституті епідеміології, мікробіології та гігієни науковим співробітником. Захистивши кандидатську дисертацію, став викладачем Львівського медичного інституту, де отримав звання доцента (1970) і де працював до кінця свого життя.

Побувавши на фестивалі молоді і студентів у Москві (1957), де виступали джазові колективи, Ігор Хома запалився ідеєю організувати свій ансамбль. Він створив перший після Другої світової війни український джазовий ансамбль у Львові (1958—1960). Жорстка дисципліна, якою відзначався оркестр «Ритм» (назву «Медікус» колектив отримав 1965 року) базувалася на авторитеті його організатора і незмінного керівника.[2]

Ігор Хома формував і розвивав імпровізаційний джаз, орієнтований на український мелос. Він мав велику відвагу пропагувати джаз тоді, коли радянська система намагалася знищити у мистецтві все неординарне та ще й з виразним національним акцентом.

Джаз-оркестр Хоми уперше представляв Україну на фестивалі джазової музики у Тарту (1960) та був єдиним українським колективом на міжнародних фестивалях у Таллінні (1965, 1966, 1967), де збиралися корифеї джазової музики: Георгій Гаранян, Бахолдін, Паулс, З. Намисловскі, Ч. Ллойд, О. Ільїн, О. Зубов тощо. Тісні творчі стосунки єднали Хому із трубачем Олексієм Козловим, теоретиком джазу О. Баташовим та ін.

Перший український музичний фільм Львівської студії телебачення «Залицяльники» (1968) був найдорожчим для Хоми, адже у телефільмі звучали його композиції та грав під його орудою «Медікус».

Ігор Хома. Оркестр «Ритм». Виданий 2007 року лейблом «Наш Формат»

Останній концерт[ред.ред. код]

Останній концерт ансамблю «Медікус» під керівництвом Ігоря Хоми відбувся у Львівському оперному театрі (1981). Після нього композитор мав серйозні неприємності у зв'язку з виконаною коломийкою. Але зовсім не ця подія поставила крапку на творчій долі Ігоря Хоми, а інсульт. Залишилася недописаною докторська дисертація. 14 жовтня 1984 року Ігор Хома пішов з життя.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Хома ставився до студентів із великою добротою. Так він міг подарувати бідному студентові своє зимове пальто чи чоботи.

Джерела[ред.ред. код]