Хорватська рада оборони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hrvatsko vijeće obrane
Хорватська рада оборони
Емблема Хорватської ради оборони
На службі з 8 квітня 1992 до 1 грудня 2005
Країна Боснія і Герцеговина
Боснія і Герцеговина Боснія і Герцеговина
Належність Прапор Хорватської республіки Герцег-Босна Хорватська республіка Герцег-Босна
Федерація Боснія і Герцеговина
Чисельність не більше ніж 50 000 (1995)[1]
Гарнізон/Штаб Мостар
Річниці 8 квітня
Війни/битви Боснійська війна
Операція «Коридор 92»
Операція «Врбас 92»
Операція «Буря»
Розформовано 1 грудня 2005
Командування
Визначні
командувачі
верховний головнокомандувач Мате Бобан (1991-1993)
Крешимір Зубак (1993-1996)
начальник штабу
Мілівой Петкович (1992-1993)

Медіафайли на Вікісховищі

Хорватська рада оборони (скорочено — ХРО, хорв. Hrvatsko vijeće obrane) — колишні офіційні збройні сили Хорватської республіки Герцег-Босна та головне збройне формування хорватського народу в Боснії і Герцеговині впродовж війни в Боснії і Герцеговині. Утворена 8 квітня 1992 року, що відзначається як День заснування ХРО. Після Дейтонської мирової угоди ХРО визначається як хорватська складова Армії Федерації Боснії і Герцеговини, а після оборонної реформи 2005 року трансформована в 1-й піхотний (гвардійський) полк, один з трьох полків у межах Збройних сил Боснії і Герцеговини.

Історія

[ред. | ред. код]

ХРО засновано у містечку Груде правлячою в Хорватії партією Хорватська демократична співдружність, а контролювала і фінансувала її — військово-політична верхівка Республіки Хорватії. На початку війни в Боснії і Герцеговині ХРО на деяких територіях БіГ стала на захист Республіки Боснія і Герцеговина, але після домовленості в Граці між Мате Бобаном та Радованом Караджичем, більша частина ХРО повернула зброю проти Республіки Боснія і Герцеговина. Після того, як генерал ХОС, Блаж Кралєвич визнав над собою владу Президії Республіки Боснія і Герцеговина, вказуючи на домовленість про поділ БіГ, ХРО 9 серпня 1992 р. ліквідувала генерала Кралєвича з майже всім командним складом. Невдовзі після того ХОС, в якому спільно боролися хорвати і боснійці супроти сербських агресорів, розпався. В той самий час Томіслав Дретар об'єднав підрозділи бихацького відділення ХРО з військами штабу ТО муніципалітету Бихач, що згодом переросло у П'ятий корпус Армії Республіки Боснії і Герцеговини, який уславився обороною Бихача та розгромом бунтівної Республіки Західна Боснія.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Dr. Nigel Thomas/Krunoslav Mikulan: The Yugoslav Wars (2) : Bosnia, Kosovo and Macedonia (1992-2001). Osprey Publishing Ltd., Oxford 2006, ISBN 9781841769646, S. 18.

Посилання

[ред. | ред. код]