Хорда (біологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
На схемі будови ланцетника: коричневий тяж під номером два — хорда

Хо́рда (грец. χορδή — струна́) — несегментована скелетна вісь хордових тварин. Є важливою таксономічною ознакою. У деяких покривників (апендикулярії), безчерепних (ланцетник), риб (хрящові ганоїди та дводишні) хорда зберігається протягом усього життя. В інших покривників та хребетних наявна лише в період ембріонального розвитку. У дорослих хребетних замінюється хребцями. У безчерепних та хребетних хорда розташована на спинній стороні під нервовою трубкою, у личинок покривників — у хвостовому відділі. У ланцетника хорда тягнеться вздовж всього тіла, у хребетних — закінчується позаду гіпофізу.

Ембріогенез хребетних[ред. | ред. код]

У ембріона хребетних хорда розвивається з верха середньої частини первинної кишки (хордомезодерми) в вигляді виросту, який потім відокремлюється в повздовжній циліндричний тяж. Клітини зачатку хорди вакуолізуються. На периферії зберігається шар невакуолізованих клітин, так званий епітелій хорди, який потім бере участь в утворенні оболонки хорди. Спочатку утворюється тонка еластична оболонка, потім під нею формується волокниста оболонка, яка складається з колагенових волокон. У ній розвиваються хрящові тіла або вапнякові кільця, з яких потім утворюються хребці. Вони спочатку доповнюють хорду, а потім деякою мірою витісняють її. Залишки хорди зберігаються між тілами хребців (риби) або всередині них (земноводні), можуть повністю зникати (у птахів) або зберігатись у міжхребцевих хрящах (у ссавців). У вищих хребетних у процесі ембріогенезу хорда бере участь у формуванні нервової трубки.

Еволюція[ред. | ред. код]

Докладніше: Еволюція
Common toad swimming
Ропуха звичайна (лат. Bufo bufo) пливе

Формування хорди та передньо-задньої вісі тіла в зародків хребетних управляє транскрипційний фактор Brachyury. Довгий час вважалося, що більше ні в кого, крім багатоклітинних тварин, цього гена немає. Але тепер з'ясувалося, що цей ген є у багатьох одноклітинних організмів і грибів, причому функція цього гена дуже стабільна: експериментально показано, що продукт гена Brachyury, узятий від амеби Capsaspora, здатний брати участь у розвитку жаби[1][2].

У кулінарії[ред. | ред. код]

Сушена хорда осетрових риб (визига) використовується в кулінарії.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]