Хоревиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Замкова гора у Києві
Гора Юрковиця у Києві

Хоревиця або Хоривиця[1] – одна з трьох історичних гір, на яких було засновано Київ; на ній спорудив свое поселення Хорив. Різними дослідниками ототожнюється з Вишгородом, Замковою горою, або Юрковицею.

Назва[ред. | ред. код]

В «Літопису руському» назва гори передана у формі «Хоревиця», така сама форма у російськомовних джерелах. В україномовних джерелах, зокрема у перекладі «Літопису руського» Л. Махновця, вживається форма «Хоривиця».

Історична довідка[ред. | ред. код]

Кий, Щек, Хорив і Либідь оселяються на дніпрових пагорбах. Кожен з трьох братів символічно сидить на своїй горі. Мініатюра з Радзивіллівського літопису.

Названа за ім'ям Хорива – брата Кия, Щека і Либіді, які, за легендою, є засновниками Києва. Згідно з «Літописом руським»:

І сидів Кий на горі, де нині узвіз Боричів, а Щек сидів на горі, яка нині зветься Щековицею, а Хорив — на третій горі, од чого й прозвалася вона Хоривицею.

Це речення є єдиною згадкою Хоривиці у давньоруських літописах[2].

Про місцезнаходження Хоривиці між дослідниками точиться дискусія: одні ототожнюють її з Замковою горою (В. Ляскоронський, М. Брайчевський, О. Шовкопляс та інші), інші – з Юрковицею (В. Антонович, М. Петров[3], П. Толочко[4]). Польський історик XVI століття М. Стрийковський, вважав Хоривицею Вишгород, цю думку поділяли за ним М. Берлинський та М. Максимович[3], але сучасні дослідники цю версію фактично відкинули.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Київ у V-XIII ст.. starkiev.com. Архів оригіналу за 1 квітня 2014. 
  2. Климовский, 2005, с. 18.
  3. а б Климовский, 2005, с. 21.
  4. Климовский, 2005, с. 23.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]