Хостел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Типова кімната в гостелі.

Хостел (англ. Hostel — гуртожиток; у Європі, щонайменше на початку ХХ ст., подекуди вживався термін "Hotel Garni") — тимчасове житло економ-класу для туристів, орієнтоване в основному на молодь, головна відмінність якого від готелю — плата за місце, а не за номер.

Для гостелів притаманні як одноярусні, так і двоярусні ліжка, спільна кухня та зручності (туалет, ванна, душ) загального користування. Номери можуть бути мішаного типу (незалежно від статі), або поділені на чоловічі та жіночі. В номері може бути від двох ліжок і більше.

Історія[ред. | ред. код]

Засновником хостелів зазвичай вважають німецького вчителя Річарда Ширманна[en], котрий у 1909 році, подорожуючи зі своїми учнями, зупинявся на ночівлю у школах, які порожніли протягом канікул. На ніч меблі у класі зсовували в один кут, або ж узагалі виносили, у той час як на підлогу клали мішки з соломою, на яких, власне, й ночувала молодь. В 1912 році Ширман організував перший повноцінний гостел (Jugendherberge) у замку, спорудженому у ХХст., — Алтени (Вестфалія), що діє й по нині.

Будучи засновником та ідеологом хостел-руху, Ширманн разом з однодумцем Вільґельмом Мюнкером у 1919 році утворив Німецьку молодіжний союз гостелів. До речі, в результаті, в 1962 році цей союз видав у Копенгагені життєпис Ширмана за назвою «The first youth hosteller».

В Україні одним з перших в історії хостелів можна вважати недорогий готель «Номери Кане» (нині у будівлі розташований Центральний гастроном), збудований французьким підприємцем Жаном-Батистом Кане 1874 року у Києві, а також прибутковий будинок Анненкова у Севастополі, відкритий у 1902 році. Будинок міг утримувати від 500 до 800 пожильців, яким за невелику плату окрім місця для сну надавали безкоштовні послуги прання, медичні послуги, лазню, дешеве харчування. Цей дешевий готель проіснував до 1920 року.

Гостел-рух отримав чисельних послідовників. Вже в 1932 році було проголошено про створення Міжнародної федерації молодіжних гостелів[fr] в Амстердамі. У Федерацію на ту мить входили відпоручики Швейцарії, Польщі, Англії, Голландії, Франції, Данії, Чехословаччини, Ірландії, Бельгії та, звісно ж, Німеччини. Очолив Федерацію сам Річард Ширманн, котрий, на останок, повинен був піти з посади в 1936 році у зв'язку з наполегливою порадою німецького уряду.

На сьогодні приблизна кількість гостелів у цілому світі оцінюється у 5 тисяч, хоча точну кількість злічити цілком неможливо. Це пов'язано насамперед з тим, що деякі гостели часто виникають і зникають спонтанно чи працюють лише певний час на рік.

Стандарти[ред. | ред. код]

Міжнародна федерація молодіжних хостелів[fr] встановила такі вимоги до гостелів: на одну людину має припадати не менше п'яти метрів квадратних, відстань від спинки двоярусного ліжка до стелі має становити не менш як 75 сантиметрів, ліжко повинне бути розміром не менш ніж 80 на 190, а відстань між ліжками щонайменше 75 сантиметрів. На 12 людей у гостелі повинен бути один туалет, передбачається один умивальник на шістьох людей, на 15 осіб — одна душова. При можливості у гостелі має бути повністю обладнана кухня.

Особливості українських гостелів[ред. | ред. код]

В Україні хостели почали виникати десь у 2005 році, коли у Києві відбувалося «Євробачення». Перші гостели виникли у великих містах, пізніше вони виникали і в обласних центрах. Проте станом на 2015 рік кількість гостелів поза великими містами невелика[1].

Гостел став поширеним видом бізнесу в Україні, особливо серед людей що мають можливість здавати своє житло вже не на одну людину, а на гурт людей. Такі хостели бувають по-різному обладнані, що й грає на ціні. Можливість за не великі гроші створити свій гуртожиток, міні-готель, і призводить до появи більшості українських гостелів у житлових будинках. Подібне також присутнє й у сусідніх з Україною країнах.

Див.також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]