Хохлова Ольга Степанівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ольга Хохлова. 1916 рік

Ольга Степанівна Хохлова (фр. Olga Ruiz Picasso nee Khoklova; 17 червня 1891, Ніжин, Російська імперія — 11 лютого 1955, Канни, Франція) — балетна танцівниця українського походження, більш відома як перша дружина Пабло Пікассо та мати його сина Пауло.

Життєпис[ред.ред. код]

Народилася 17 червня 1891 року у Ніжині в родині російського офіцера. Її батько Степан Васильович Хохлов був поручиком і начальником лазарету Батуринського резервного полку, який розміщювався в Ніжині. Мати — Лідія Зінченко була українкою за походженням. Родина Хохлових була досить великою. У Ольги було троє братів і сестра. Брати в подальшому обрали військову кар'єру. Батько зробив гарну кар'єру, отримавши чин полковника.

Петербурзький період[ред.ред. код]

Дитинство Ольга провела в Ніжині. У зв'язку з переведенням батька родина переїзжає до Петербурга. Вона поступила до Петербурзького пансіону, де навчання відбувалося французькою мовою. Навчання в пансіоні дало їй вільне володіння французькою мовою. В цей час в неї виникає захоплення балетом. Починає навчатись в балетнії школі в Петербурзі. У 1912 року відбулося знайомство з Сергієм Дягілєвим — засновником та керівником нової школи російського балету. Ольга Хохлова стає балериною трупи «Російського балету Сергія Дягілева», у складі якого вона приїздить у 1917 році до Рима. Тут вона знайомиться с Пабло Пікассо, який оформлював кілька вистав трупи.

Відносини з Пікассо[ред.ред. код]

Спочатку Пікассо легковажно ставився до відносин з Хохловою. Як представник богеми він вважав: « Жінки для мене поділяються на богинь і підстілок, але богині постійно переходять в другий розряд». Але почуття художника починають зростати. Він захопився у неї з усім притаманним йому темпераментом, але спочатку Ольга не відповідала взаємністю. Рік тривали залицяня Пікассо до Хохлової. Дягілєв порадив художнику одружитися з нею, або залишити її в спокої. Пікассо робить ій шлюбну пропозицію. Якийсь час закохані жили невінчані у паризькому передмісті Монруж. Перед одруженням Ольга та Пабло уклали шлюбний контракт, за умовами якого все спільно нажите майно (в тому числі і картини Пікассо), належали їм обом, а при умові розлучення все ділилось порівну. 12 липня 1918 року Ольга Хохлова і французький художник Пабло Пікассо побралися. Вона стала його першою законною дружиною. Цікавим є те, що вінчались вони в православній церкві Олександра Невського. На весіллі зібралася майже вся богема Парижу. Якийсь час закохані жили невінчані у паризькому передмісті Монруж. Саме тут художник написав знаменитий «Портрет Ольги в кріслі», який зараз виставлений у паризькому музеї Пікассо. 4 лютого 1921 року у них народився син Пауло (Поль). Кілька років молоде подружжя насолоджувалось сімейним життям. В цей час Ольга створює сімейний затишок для Пікассо. Вплив дружини на творчість художника проявився в тому, що в цей час він малює реалістичні портрети. Це був єдиний період в творчості Пікассо, коли він працює в реалістичному стилі. Але сімейне життя не склалось. За кілька років подружнього життя між ними почало виникати все більше конфліктів. В основі конфлікту було протистояння тих норм життя, що нав'язувала Ольга Хохлова і протесту Пікассо проти цього. У січні 1927 року Пабло заводить коханку — 17-річну Марі-Терез Вольтер. Дійшло до того, що він навіть намалював подвійний портрет: Ольгу і Марі разом. Дружина не витримала постійної присутності у її домі третьої жінки і пішла від Пікассо. Ольга одразу подала на розлучення, але проти нього виступив сам Пікассо. Проте, це було пов'язано не з тим, що художник досі любив її, а з тим що йому було не вигідним розлучення, оскільки Ольга була власницею половини майна. Пабло не хотів ділити свій статок, тому юридично їх шлюб продовжувався ще 20 років. Тепер Пікассо позбувся опіки Ольги, міг жити і писати як сам хотів.

Остані роки життя[ред.ред. код]

Могила Ольги Хохлової в Каннах

Останні роки життя Ольга Хохлова прожила в місті Канни. Вона хворіла і в останні місяці життя написала чоловіку листа з проханням приїхати, жінка хотіла попрощатися. Пікассо так і не приїхав до неї. Ольга Хохлова померла 11 лютого 1955 року.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]