Храм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Храм Гефеста, грецький храм в Афінах 449 р до н.
Амарнатх, відкритий до паломництва уже в 300 році до нашої ери.
Храм Махабодгі

Храм — архітектурна споруда, призначена для здійснення богослужінь і релігійних обрядів. Слово «храм» запозичено українською мовою з церковнослов'янської, в якій воно мало значення «будинок, будівля, житло, дім». Відповідне давньоруське слово з повноголоссям, що й досі збереглося в українській мові — «хором(и)». У зв'язку з тим, що слово «храм» у значенні «дім» вживалося здебільшого у релігійних текстах, воно набуло значення «Божий дім, церква, храм».

Функції храмів[ред.ред. код]

Значення храмів часто набагато ширше культових функцій, що ними виконуються і релігійних ідей, які він втілює. У символіці архітектури та декоративного оздоблення храмів розкриваються уявлення про Всесвіт, в багатьох епохах (особливо — в середні століття в Європі) храми були місцем громадських зборів, урочистих церемоній, мали меморіальний характер. Монументальні будівлі храми, що розташовані у вузлових точках міста, мали велике містобудівне значення й виділялися з-поміж рядової забудови.

Архітектура[ред.ред. код]

Типи храмів та історія їх розвитку обумовлені, окрім культових вимог, та загальним розвитком архітектури й будівельної техніки у різних народів у різних країнах. Архітектура храмів (святині, християнської церкви, мусульманської мечеті, іудаїстської синагоги, буддійського храму) історично видозмінювалося відповідно до розвитку зодчества в різних країнах і набувала яскраву національну своєрідність.

У багатьох країнах світу, будівлі храмів, що є визначними пам'ятками національного зодчества, знаходяться під охороною держави.

Деякі противники традиційних релігійних течій заперечують необхідність особливих культових споруд (храмів, будинків молитви, мечетей тощо).

Піраміда Майя. Кукулькан

Різновиди храмів[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Будинок Це незавершена стаття з будівництва.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Храм Це незавершена стаття про культову споруду.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.