Храм Архістратига Михайла (Чернігів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Храм Архістратига Михаїла
Храм архістратига Михаїла з дзвіницею (Чернігів).jpg
51°30′45″ пн. ш. 31°16′39″ сх. д. / 51.5124681° пн. ш. 31.2775358° сх. д. / 51.5124681; 31.2775358Координати: 51°30′45″ пн. ш. 31°16′39″ сх. д. / 51.5124681° пн. ш. 31.2775358° сх. д. / 51.5124681; 31.2775358
Тип споруди церква
Розташування Україна УкраїнаЧернігів
Поч. будівництва 2001
Кін. будівництва 2001
Належність УПЦ МП
Оригінальна назва Храм Архістратига Михайла
Єпархія Чернігівська єпархія УПЦ
Храм Архістратига Михайла (Чернігів). Карта розташування: Україна
Храм Архістратига Михайла (Чернігів)
Храм Архістратига Михайла (Чернігів) (Україна)

Храм Архістрати́га Миха́йла — новозбудований храм Чернігівської Єпархії УПЦ (МП) у місті Чернігові, що знаходиться на розі проспекту Миру та вулиць 50 років ВЛКСМ і Бойової (Героїв Чорнобиля).

Історія[ред. | ред. код]

Цей мікрорайон Чернігова густонаселений, багато віруючих, але не було жодного храму або духовно-просвітницького центру. Це стало головною причиною чому для будівництва вибрали дане місце.

Храм почали будувати в 2001 році, через рік був освячений (2002 р.). В 2011 р. будівництво майже завершено.

Вагомий матеріальний внесок у його спорудження здійснило ВАТ «Чернігівобленерго» в особі голови правління Юрія Михайловича Лісняка. За цю благодійну діяльність церква нагородила Ю. М. Лісняка орденом рівноапостольного великого князя Володимира третього ступеня. Він же є старостою общини.

Назва[ред. | ред. код]

Храм названо на честь Архістратига Михаїла. Архістратига Михаїла прославляли в Київській Русі з давніх часів. На його честь по всій Русі будувалися храми і монастирі. В древньому Києві відразу після прийняття християнства був зведений Архангельський собор. Святого Архістратига Михаїла народ вважає небесним покровителем, захисником Києва.

Архітектура[ред. | ред. код]

Архітектура храму Архістратига Михаїла, певною мірою, унікальна: це круглий (ротондальний) храм.

Храм Гробу Господнього в Єрусалимі також має форму ротонди з куполом.

Проект чернігівського храму Архістратига Михаїла належить київському архітектору Олегу Слєпцову. Але в процесі будівництва проект було змінено за бажанням церковної общини. Проект дзвіниці, а також благоустрою території виконав чернігівський архітектор Віктор Матвійович Устінов.

Церква одноповерхова, по колу розташовані вікна, які згруповані по 5 в чотири пари. Вікна обрамлені простими наличниками. В храмі 3 входи: центральний — західний і два бічні: південний і північний. Настінного живопису немає. Під вікнами по колу розміщені ікони: 10 ікон в простих кіотах і 4 ікони — в складних.

Іконостас[ред. | ред. код]

Головною окрасою храму є іконостас, він 3-х ярусний. Проект іконостаса, а також різьблення виконав Олексій Корець. Він же робив і різьблені кіоти для ікон. Усе виконано в єдиному стилі. По центру іконостаса — царські врата, що піднімаються на висоту двох ярусів. На них зображено чотирьох євангелістів і композицію «Благовіщення». Різьблення позолочене.

У першому ярусі іконостаса зліва від царських врат — ікона «Богоматір з немовлям», на дияконських дверях — ікона «Архідиякон Лаврентій», що зображений на повний зріст зі звитком у руці.

Праворуч царських врат — ікона «Ісус Христос». Христос зображений на повний зріст з Євангелієм у руці. На пономарських дверях — ікона «Св. Архідиякон Стефан». Над царськими вратами — ікона «Тайна вечеря».

На другому ярусі — 8 ікон свят: «Різдво Христове», «Введення в храм», «Різдво Богоматері», «Новозавітна Трійця», «Ісус Христос», «Благовіщення», «Успіння Богоматері», «Хрещення». Всі ікони в простих рамах.

На третьому ярусі над царськими вратами розміщена велика ікона «Ісус Христос — цар слави» і 8 ікон із зображенням апостолів. Завершується іконостас хрестом. Усі ікони писав іконописець Володимир із Новгорода — Сіверського.

Зліва від іконостаса знаходиться «Розп'яття», справа — композиція «Воскресіння».

Дзвіниця[ред. | ред. код]

Окрім храму, на території збудована дзвіниця. Вона восьмигранна в плані, висотою 34 метри, на четвертому ярусі розміщено 8 дзвонів. Працює недільна школа для дітей, буде криниця зі святою водою.

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]