Свято-Михайлівський храм (Чернігів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свято-Михайлівський храм
Храм архістратига Михаїла з дзвіницею (Чернігів).jpg
51°30′45″ пн. ш. 31°16′39″ сх. д. / 51.5124681° пн. ш. 31.2775358° сх. д. / 51.5124681; 31.2775358Координати: 51°30′45″ пн. ш. 31°16′39″ сх. д. / 51.5124681° пн. ш. 31.2775358° сх. д. / 51.5124681; 31.2775358
Тип споруди церква
Розташування Україна УкраїнаЧернігів
Поч. будівництва 2001
Кін. будівництва 2001
Належність УПЦ МП
Оригінальна назва Храм Архістратига Михайла
Єпархія Чернігівська єпархія УПЦ
Свято-Михайлівський храм (Чернігів). Карта розташування: Україна
Свято-Михайлівський храм (Чернігів)
Свято-Михайлівський храм (Чернігів) (Україна)

Свято-Михайлівський храм — новозбудований храм Чернігівської Єпархії УПЦ (МП) у місті Чернігові, що знаходиться на розі проспекту Миру та вулиць 50 років ВЛКСМ і Бойової (Героїв Чорнобиля).

Історія[ред. | ред. код]

Цей мікрорайон Чернігова густонаселений, багато віруючих, але не було жодного храму або духовно-просвітницького центру. Це стало головною причиною чому для будівництва вибрали дане місце.

Храм почали будувати в 2001 році, через рік був освячений (2002 р.). В 2011 р. будівництво майже завершено.

Вагомий матеріальний внесок у його спорудження здійснило ВАТ «Чернігівобленерго» в особі голови правління Юрія Михайловича Лісняка. За цю благодійну діяльність церква нагородила Ю. М. Лісняка орденом рівноапостольного великого князя Володимира третього ступеня. Він же є старостою общини.

Назва[ред. | ред. код]

Храм названо на честь Архістратига Михаїла. Архістратига Михаїла прославляли в Київській Русі з давніх часів. На його честь по всій Русі будувалися храми і монастирі. В древньому Києві відразу після прийняття християнства був зведений Архангельський собор. Святого Архістратига Михаїла народ вважає небесним покровителем, захисником Києва.

Архітектура[ред. | ред. код]

Архітектура храму Архістратига Михаїла, певною мірою, унікальна: це круглий (ротондальний) храм.

Храм Гробу Господнього в Єрусалимі також має форму ротонди з куполом.

Проект чернігівського храму Архістратига Михаїла належить київському архітектору Олегу Слєпцову. Але в процесі будівництва проект було змінено за бажанням церковної общини. Проект дзвіниці, а також благоустрою території виконав чернігівський архітектор Віктор Матвійович Устінов.

Церква одноповерхова, по колу розташовані вікна, які згруповані по 5 в чотири пари. Вікна обрамлені простими наличниками. В храмі 3 входи: центральний — західний і два бічні: південний і північний. Настінного живопису немає. Під вікнами по колу розміщені ікони: 10 ікон в простих кіотах і 4 ікони — в складних.

Іконостас[ред. | ред. код]

Головною окрасою храму є іконостас, він 3-х ярусний. Проект іконостаса, а також різьблення виконав Олексій Корець. Він же робив і різьблені кіоти для ікон. Усе виконано в єдиному стилі. По центру іконостаса — царські врата, що піднімаються на висоту двох ярусів. На них зображено чотирьох євангелістів і композицію «Благовіщення». Різьблення позолочене.

У першому ярусі іконостаса зліва від царських врат — ікона «Богоматір з немовлям», на дияконських дверях — ікона «Архідиякон Лаврентій», що зображений на повний зріст зі звитком у руці.

Праворуч царських врат — ікона «Ісус Христос». Христос зображений на повний зріст з Євангелієм у руці. На пономарських дверях — ікона «Св. Архідиякон Стефан». Над царськими вратами — ікона «Тайна вечеря».

На другому ярусі — 8 ікон свят: «Різдво Христове», «Введення в храм», «Різдво Богоматері», «Новозавітна Трійця», «Ісус Христос», «Благовіщення», «Успіння Богоматері», «Хрещення». Всі ікони в простих рамах.

На третьому ярусі над царськими вратами розміщена велика ікона «Ісус Христос — цар слави» і 8 ікон із зображенням апостолів. Завершується іконостас хрестом. Усі ікони писав іконописець Володимир із Новгорода — Сіверського.

Зліва від іконостаса знаходиться «Розп'яття», справа — композиція «Воскресіння».

Дзвіниця[ред. | ред. код]

Окрім храму, на території збудована дзвіниця. Вона восьмигранна в плані, висотою 34 метри, на четвертому ярусі розміщено 8 дзвонів. Працює недільна школа для дітей, буде криниця зі святою водою.

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]