Хребтоплави

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хребтоплави

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Ряд: Напівтвердокрилі (Hemiptera)
Підряд: Клопи (Heteroptera)
Інфраряд: Водяні клопи (Nepomorpha)
Надродина: Notonectoidea
Родина: Хребтоплави (Notonectidae)
Leach, 1815
Підродини
Посилання
Вікісховище: Notonectidae
Віківиди: Notonectidae
EOL: 617
ITIS: 103557
NCBI: 50616
Fossilworks: 71385

Хребтоплави[1] (Notonectidae) — родина водяних напівтвердокрилих комах з підряду клопів (Heteroptera). Налічує близько 340 видів.

Опис[ред. | ред. код]

Тіло завдовжки від 5 до 15 мм довжини тіла. Форма човноподібна: знизу плоска, зверху опукла, а в обрисах подовжена, дозаду клиноподібна. Велика голова оснащена великими складними очима, 3 або 4-сегментними вусиками, розташованими з боків нижньої сторони, і кремезним та рухливим чотирисегментним хоботком. Просте око відсутнє. Перші дві пари чіпних ніг, як правило, мають двочленикові ступні, а передні лапи закінчуються кігтями. Живіт має центральний кіль на нижній стороні, а в центрі і з боків пучки щетинок, які утворюють повітряну камеру. П'ятий членик живота сильно витягнута вперед. Самці мають симетричні статеві органи, а самки — червоподібну сперматеку.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Хребтоплави живуть у воді. Вони пересуваються під поверхнею води спиною до низу. Пересування у воді полегшують волохаті задні лапи. Добре літають, але для цього їм треба як слід підсохнути. Деяк види видають звуки. Харчуються іншими водними істотами, як безхребетними , так і дрібними хребетними (мальком риб, пуголовками).

Поширення[ред. | ред. код]

Поширені на всіх материках. В Україні трапляється 5 видів: Notonecta glauca, Notonecta lutea, Notonecta meridionalis, Notonecta reuteri та Notonecta viridis.

Роди[ред. | ред. код]

Включає 8 родів:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. О. П. Зінченко, К. Б. Сухомлін. Клопи (ряд Hemiptera). Методичні рекомендації для студентів з навчальної комплексної (зоолого-ботанічної) практики. Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки. Луцьк. 2016. — с. 11

Посилання[ред. | ред. код]