Хрест Івана Мазепи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хрест Івана Мазепи
Країна Україна Україна
Тип Хрест
Вручається: громадянам України, іноземцям та особам без громадянства
Підстава:
« …за значний внесок у відродження національної культурно-мистецької, духовної, архітектурної, військово-історичної спадщини, заслуги у державотворчій, дипломатичній, гуманістичній, науковій, просвітницькій та благодійній діяльності»
Статус вручається
На честь: Іван Мазепа
Нагородження
Параметри срібло
Засновано: 26 березня 2009
Перше: 18 серпня 2009
Останнє: 4 вересня 2023
Нагороджено: 129[1]
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені Хрестом Івана Мазепи (58)
Черговість
Старша нагорода Орден Данила Галицького
Молодша нагорода Орден «За доблесну шахтарську працю»

CMNS: Хрест Івана Мазепи у Вікісховищі

Хрест Іва́на Мазе́пи  — державна нагорода України — відзнака Президента України, що встановлена для відзначення громадян за значний внесок у відродження національної культурно-мистецької, духовної, архітектурної, військово-історичної спадщини, заслуги у державотворчій, дипломатичній, гуманістичній, науковій, просвітницькій та благодійній діяльності.

Історія нагороди

[ред. | ред. код]

Відзнака Президента України — Хрест Івана Мазепи заснована Указом Президента України В. А. Ющенка 26 березня 2009 р.

Положення про відзнаку

[ред. | ред. код]
 • Хрестом Івана Мазепи можуть бути нагороджені громадяни України, іноземці та особи без громадянства.
 • Нагородження Хрестом Івана Мазепи провадиться указом Президента України.
 • Нагородження Хрестом Івана Мазепи може бути проведено посмертно.
 • Повторне нагородження Хрестом Івана Мазепи не провадиться.
 • Представлення до нагородження Хрестом Івана Мазепи та вручення цієї нагороди провадяться відповідно до Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого Указом Президента України від 19 лютого 2003 року N 138.
 • Особі, нагородженій Хрестом Івана Мазепи, вручаються відзнака та посвідчення.

Опис знака

[ред. | ред. код]

Хрест Івана Мазепи виготовляється із позолоченого срібла і має форму прямого рівностороннього хреста з розширеними сторонами, краї яких увігнуті всередину. Сторони хреста покрито малиновою емаллю. У центрі хреста вміщено картуш, на синьому тлі якого — зображення козака з військової печатки гетьмана Івана Мазепи. Картуш накладено на зображення геральдичної фігури «Курч» герба гетьмана Івана Мазепи, покритої емаллю білого кольору. Між сторонами хреста — розбіжні промені. Усі зображення рельєфні. Пружки хреста і промені, волюти картуша, зображення козака, пружки фігури «Курч» — позолочені.

Розмір знака між протилежними кінцями хреста — 42 мм. Зворотний бік знака Хреста Івана Мазепи плоский з вигравіруваним номером.

За допомогою кільця з вушком хрест сполучається з прямокутною колодкою, обтягнутою стрічкою. Нижня частина колодки фігурна рельєфна. Розмір колодки: висота — 45 мм, ширина — 28 мм. На зворотному боці колодки розміщено застібку для прикріплення відзнаки до одягу.

Стрічка Хреста Івана Мазепи шовкова муарова світло-синього кольору з малиновими поздовжніми смужками з боків та жовтими посередині. Ширина світло-синьої смужки — 10 мм, жовтих — по 2 мм, малинових — по 7 мм кожна.

Планка Хреста Івана Мазепи являє собою прямокутну металеву пластинку, обтягнуту стрічкою. Розмір планки: висота — 12 мм, ширина − 14 мм.

Послідовність розміщення знаків державних нагород України

[ред. | ред. код]

Особи, нагороджені Хрестом Івана Мазепи

[ред. | ред. код]
Хрест Івана Мазепи

Відзнакою Президента України — Хрестом Івана Мазепи нагороджено 129 осіб.[1]

Статистика наведена за станом на 4 вересня 2023 року.

За роками
За Президентами України
Президент Строк повноважень Кількість нагороджених
Віктор Ющенко 23 січня 2005 — 25 лютого 2010 62
Віктор Янукович 25 лютого 2010 — 22 лютого 2014 0
Олександр Турчинов (в.о.) 23 лютого 2014 — 7 червня 2014 0[2]
Петро Порошенко 7 червня 2014 — 20 травня 2019 39
Володимир Зеленський з 20 травня 2019 28
За статтю
Чоловіки 106
Жінки 23
Посмертних
За життя 128
Посмертно 1
За країнами
Україна Україна 104
Австрія Австрія 2
Ізраїль Ізраїль 1
Іспанія Іспанія 1
Канада Канада 11
Литва Литва 1
Португалія Португалія 1
США США 7
Туреччина Туреччина 1

Відзнакою нагороджені:

 • 30 листопада 2009 року
  • за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний і культурний розвиток України, вагомі досягнення у трудовій діяльності, багаторічну сумлінну працю та з нагоди річниці підтвердження всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року Акта проголошення незалежності України[5]:
  1. Асєєв В'ячеслав Петрович — голова виконкому Одеського обласного осередку Всеукраїнського об'єднання «За Помісну Україну»
  2. Коваль Андрій Григорович — начальник бюро технологічної підготовки виробництва державного підприємства «ЛК-Металургія» (м. Київ)
  3. Притула Олександр Леонтійович — член Ради Українського козацтва при Президентові України (м. Запоріжжя)
  • за вагомий особистий внесок у вшанування пам'яті жертв геноциду Українського народу, активну діяльність на ниві висвітлення правди про голодомори в Україні[6]:
  1. Носенко Анатолій Павлович — виробник документальних відеофільмів «Сповідь дітей голодомору» та «Запали свічку», редактор газети «Козацька родина» (м. Дніпропетровськ)
 • 25 грудня 2009 року
  • за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток України, високий професіоналізм та багаторічну сумлінну працю[7]:
  1. В'ятрович Володимир Михайлович — директор Департаменту Служби безпеки України
  • за вагомий особистий внесок у розвиток культурно-мистецької спадщини України, високу професійну майстерність та активну участь у проведенні Фестивалю мистецтв України[8]:
  1. Желудов Володимир Володимирович — художній керівник та головний диригент капели бандуристів об'єднання художніх колективів Черкаської обласної ради
 • 20 січня 2010 року за визначний особистий внесок у духовне збагачення українського народу, багатолітню плідну церковну діяльність[9]:
  1. Філарет (Денисенко Михайло Антонович) — предстоятель Української православної церкви Київського патріархату, патріарх Київський і всієї Руси-України
 • 3 лютого 2010 року за вагомий особистий внесок у збереження та збагачення національної історико-культурної спадщини, активну діяльність у справі повернення культурних цінностей в Україну та з нагоди річниці утворення Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України[10]:
  1. Штендера Євген (3 лютого 2010) — громадський діяч, США США
 • 24 лютого 2010 року за вагомий особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний і культурний розвиток області, плідну громадсько-політичну, благодійну діяльність та з нагоди річниці заснування Одеської області[16]:
  1. Сердюк Микола Дмитрович — голова Одеської обласної державної адміністрації
 • 20 листопада 2015 року за вагомий особистий внесок у розвиток кіномистецтва, збагачення національної культурно-мистецької спадщини, багаторічну творчу діяльність[17][18]:
  1. Афінеєвський Євген — режисер, актор, сценарист, громадянин Ізраїль Держави Ізраїль
 • 1 грудня 2015 року за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю[19]:
  1. Гуменюк Дмитро-Олесь Миколайович — голова Львівського крайового братства ветеранів національно-визвольної боротьби
 • 22 серпня 2016 року за вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету Української держави, популяризацію її історичної спадщини і сучасних надбань та з нагоди 25-ї річниці незалежності України[22]:
  1. Суарес Моро Дієго — президент Асоціації християнських справ, Іспанія Королівство Іспанія
 • 1 грудня 2016 року за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю[23]:
  1. Гузь Олександр Павлович — член Всеукраїнської громадської організації «Союз „Народна пам'ять“», Дніпропетровська область
  2. Куковєров Олександр Миколайович — член Всеукраїнської громадської організації «Союз „Народна пам'ять“», м. Київ
  3. Ткаленко Сергій Володимирович — член Всеукраїнської громадської організації «Союз „Народна пам'ять“», м. Київ
 • 28 червня 2017 року за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм[24]:
  1. Данієлян Єрванд Жоресович — віце-президент Вірменського національного конгресу, м. Київ
 • 23 серпня 2017 року за вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету Української держави, популяризацію її історичної спадщини і сучасних надбань[25]:
  1. Багрій Тарас — президент відділу Конґресу Українців Канади в Торонто, Канада Канада
  2. Голюк Джон — керівник ініціативи «Ukrainian Appeal» Конґресу Українців Канади, Канада Канада
  3. Дутчак Девід — член Дорадчого комітету з питань відносин між Україною і Саскачеваном, Канада Канада
  4. Луців-Андрійович Олеся — голова Альбертської провінційної ради Конґресу Українців Канади, Канада Канада
  5. Отто Кристоф — керівник проекту «Діти Чорнобиля» організації «Global 2000», Австрія Республіка Австрія
  6. Роман Рената — голова організаційного комітету Конґресу Українців Канади із забезпечення участі української команди у міжнародних змаганнях «Ігри Нескорених», Канада Канада
  7. Орест Стеців — голова Ліги українців Канади, Канада Канада
 • 24 серпня 2017 року за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм[26]:
  1. Дячун Теодор Григорович — учасник національно-визвольного руху, Київська область
  2. Петровський Олександр Володимирович — член громадської організації «Серця кіборгів», м. Київ
 • 15 грудня 2017 року за вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України, плідну громадську діяльність[27]:
  1. Бундзяк Василь Дмитрович — священик Української православної церкви Київського патріархату, м. Брага, Португальська Республіка
  2. Аліна Галаш Хол де Бювінк — депутат міської ради м. Лісабон, Португалія Португальська Республіка
  3. Чабан Микола Павлович — активіст української громади в Португальській Республіці, волонтер
 • 26 квітня 2018 року за значний особистий внесок у справу охорони державного кордону, захист державного суверенітету та територіальної цілісності України, відродження військово-історичної спадщини та з нагоди Дня прикордонника[28]
  1. Треус Сергій Петрович — заступник голови комітету громадської організації «Всеукраїнська організація ветеранів-прикордонників», генерал-майор запасу (№ знака 104)
 • 19 травня 2018 року за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм[29]:
  1. Монолатій Іван Сергійович — професор кафедри державного вищого навчального закладу «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», доктор політичних наук, професор, м. Івано-Франківськ
 • 27 червня 2018 року за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм[30]:
  1. Кодачигов Вадим Едуардович — член ради волонтерів при Міністерстві оборони України
 • 31 жовтня 2018 року за значний особистий внесок у національне відродження та побудову Української держави, активну участь у національно-визвольному русі, багаторічну плідну громадську діяльність та з нагоди 100-річчя проголошення Західноукраїнської Народної Республіки[31]:
  1. Куликовець Тарас Васильович — станичний Дрогобицької міської Станиці Львівського Крайового братства ОУН-УПА Всеукраїнського братства ОУН-УПА імені генерала Романа Шухевича
 • 22 січня 2019 року за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю[32]:
  1. Чесніша Ольга Олександрівна — волонтер, Херсонська область
 • 20 лютого 2019 року за громадянську мужність, самовіддане відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, виявлені під час Революції Гідності, плідну громадську та волонтерську діяльність[33]:
  1. Медведєв Олег Олександрович — радник Президента України (поза штатом), громадський діяч
 • 4 травня 2019 року за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм[34]:
  1. Петрущак Микола Якимович — станичний Самбірської станції Братства ОУН-УПА, Львівська область
 • 23 серпня 2019 року за вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України, розвиток міждержавного співробітництва, плідну громадську діяльність[35]:
  1. Кісіль Анна — віце-президент Світового конґресу українців, президент громадської організації «Четверта хвиля», Канада Канада
  2. Клюфас Юрій — український тележурналіст, телепродюсер, громадський діяч, Канада Канада
  3. Луцюк Любомир-Ярослав, (англ. Lubomyr Yaroslav Luciuk), професор політичної географії, факультет політичних наук і економіки, Королівський військовий коледж Канади Канада
 • 22 листопада 2019 року за вагомий внесок у вшанування пам'яті жертв геноциду Українського народу — Голодомору 1932—1933 років в Україні, подвижницьку діяльність, спрямовану на висвітлення правди про Голодомор[36]:
  1. Трегуб Леонід Іванович — голова Асоціації прибалтійських українців м. Клайпеда, Литовська Республіка Литва
 • 28 листопада 2019 року за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю[37]:
  1. Андрушків Богдан Миколайович — завідувач кафедри Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя
 • 5 грудня 2019 року за громадянську мужність, вагомий особистий внесок у розвиток волонтерського руху, зміцнення обороноздатності та безпеки Української держави, активну благодійну і гуманістичну діяльність[38]:
  1. Дейнега Віталій Олегович — волонтер, м. Київ
 • 22 серпня 2020 за вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України, розвиток міждержавного співробітництва, плідну громадську діяльність[39]:
  1. Левицький Марко — редактор газети «Новий шлях/Українські вісті», Канада Канада
  2. Рутка Джеймс — нейрохірург, медичний керівник Програми педіатричного стажування для України госпіталю «Sick Kids», Канада Канада
 • 23 серпня 2021 за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення обороноздатності, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 30-ї річниці незалежності України[40]
  1. Банний Анатолій Григорович — голова Полтавської обласної організації політичних в'язнів і репресованих
 • 23 серпня 2021 за вагомий особистий внесок у розвиток міждержавного співробітництва, зміцнення міжнародного авторитету України, популяризацію її історико-культурної спадщини[41]
  1. Козіцький Володимир Петрович — почесний голова дирекції федеральної кредитової кооперативи Спілки української молоді в м. Йонкерс, США Сполучені Штати Америки
  2. Савченко Інна Ігорівна — засновниця та голова громадської організації «Товариство української культури в Австрія Австрії імені Лесі Українки»
  3. Трухлий Василь — громадський діяч української громади, колишній голова Українського лікарського товариства Північної Америки, США Сполучені Штати Америки
 • 23 серпня 2022 за значні особисті заслуги у зміцненні міждержавного співробітництва, підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності України, вагомий внесок у популяризацію Української держави у світі[43]
  1. Менсон Крістофер Майкл — віце-президент мережі католицьких шпиталів «OSF Healthcare», США Сполучені Штати Америки
 • 4 вересня 2023 за вагомий особистий внесок у зміцнення міждержавного співробітництва, підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності України, популяризацію Української держави у світі[44]
  1. Ґудзяк Борис Олександрович — архієпископ і митрополит Філадельфійської архієпархії Української греко-католицької церкви, президент Українського католицького університету, США Сполучені Штати Америки
  2. Киримли Хакан — професор факультету міжнародних відносин Бількентського університету, Туреччина Турецька Республіка
  3. Лопаткіна Алла Євгенівна — президент Ukrainian Resistance Foundation, США Сполучені Штати Америки (№ знака 137)
  4. Штеляк Володимир — настоятель Українського православного собору Святого Андрія Первозванного міста Сілвер Спрінг, США Сполучені Штати Америки

Джерела

[ред. | ред. код]
 1. а б Згідно з оприлюдненими указами Президента України.
 2. Згідно ст.112 Конституції України, Голова Верховної Ради України в період виконання ним обов'язків Президента України не мав повноважень нагороджувати державними нагородами
 3. Указ Президента України № 619/2009 «Про відзначення державними нагородами України працівників підприємств, установ та організацій»
 4. Указ Президента України № 939/2009 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Свободи»
 5. Указ Президента України № 977/2009 «Про відзначення державними нагородами України»
 6. Указ Президента України № 984/2009 «Про відзначення державними нагородами України»
 7. Указ Президента України № 1100/2009 «Про відзначення державними нагородами України». Архів оригіналу за 16 вересня 2018. Процитовано 6 квітня 2022.
 8. Указ Президента України № 1105/2009 «Про нагородження працівників культури і мистецтв Черкаської області»
 9. Указ Президента України № 52/2010 «Про нагородження відзнакою Президента України — Хрест Івана Мазепи»
 10. Указ Президента України № 89/2010 «Про відзначення державними нагородами України»
 11. Указ Президента України № 144/2010 «Про відзначення державними нагородами України»
 12. Указ Президента України № 208/2010 «Про відзначення державними нагородами України»
 13. Указ Президента України № 227/2010 «Про відзначення державними нагородами». Архів оригіналу за 22 жовтня 2018. Процитовано 6 квітня 2022.
 14. а б Борис Возницький отримав Хрест Івана Мазепи // ZAXID.NET, 15.12.2010. Архів оригіналу за 29 жовтня 2013. Процитовано 28 жовтня 2013.
 15. Так в указі; народним депутатом є Кульчинський Микола Георгійович
 16. Указ Президента України № 256/2010 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди річниці заснування Одеської області»
 17. Указ Президента України від 20 листопада 2015 року № 648/2015 «Про нагородження відзнакою Президента України — Хрест Івана Мазепи»
 18. Президент нагородив Хрестом Івана Мазепи режисера фільму «Зима у вогні» [Архівовано 22 листопада 2015 у Wayback Machine.] // Офіційне інтернет-представництво Президента України, 21 листопада 2015
 19. Указ Президента України від 1 грудня 2015 року № 670/2015 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди 24-ї річниці підтвердження всеукраїнським референдумом Акта проголошення незалежності України 1 грудня 1991 року»
 20. Указ Президента України від 4 березня 2016 року № 80/2016 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного жіночого дня»
 21. Указ Президента України від 25 червня 2016 року № 276/2016 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції України»
 22. Указ Президента України від 22 серпня 2016 року № 340/2016 «Про відзначення державними нагородами України громадян іноземних держав»
 23. Указ Президента України від 1 грудня 2016 року № 533/2016 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди 25-ї річниці підтвердження всеукраїнським референдумом Акта проголошення незалежності України 1 грудня 1991 року»
 24. Указ Президента України від 28 червня 2017 року № 168/2017 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції України»
 25. Указ Президента України від 23 серпня 2017 року № 250/2017 «Про відзначення державними нагородами України громадян іноземних держав»
 26. Указ Президента України від 24 серпня 2017 року № 251/2017 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня незалежності України»
 27. Указ Президента України від 15 грудня 2017 року № 420/2017 «Про відзначення державними нагородами України»
 28. Указ Президента України від 26 квітня 2018 року № 110/2018 «Про відзначення державними нагородами України»
 29. Указ Президента України від 19 травня 2018 року № 135/2018 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня науки»
 30. Указ Президента України від 27 червня 2018 року № 188/2018 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції України»
 31. Указ Президента України від 31 жовтня 2018 року № 351/2018 «Про відзначення державними нагородами України»
 32. Указ Президента України від 22 січня 2019 року № 14/2019 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України»
 33. Указ Президента України від 20 лютого 2019 року № 39/2019 «Про відзначення державними нагородами України»
 34. Указ Президента України від 4 травня 2019 року № 188/2019 «Про відзначення державними нагородами України»
 35. Указ Президента України від 23 серпня 2019 року № 622/2019 «Про відзначення державними нагородами України громадян іноземних держав»
 36. Указ Президента України від 22 листопада 2019 року № 865/2019 «Про відзначення державними нагородами України»
 37. Указ Президента України від 28 листопада 2019 року № 868/2019 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди 28-ї річниці підтвердження всеукраїнським референдумом Акта проголошення незалежності України 1 грудня 1991 року»
 38. Указ Президента України від 5 грудня 2019 року № 889/2019 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного дня волонтера»
 39. Указ Президента України від 22 серпня 2020 року № 341/2020 «Про відзначення державними нагородами України громадян іноземних держав»
 40. Указ Президента України від 23 серпня 2021 року № 406/2021 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Незалежності України»
 41. Указ Президента України від 23 серпня 2021 року № 388/2021 «Про відзначення державними нагородами України»
 42. Указ Президента України від 3 грудня 2021 року № 619/2021 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного дня волонтера»
 43. Указ Президента України від 23 серпня 2022 року № 595/2022 «Про відзначення державними нагородами України»
 44. Указ Президента України від 4 вересня 2023 року № 556/2023 «Про відзначення державними нагородами України»

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]