Хрест бойових заслуг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хрест бойових заслуг
Країна Україна Україна
Тип Хрест
Вручається: громадянам України, іноземцям та особам без громадянства
Підстава:
« …за видатну особисту хоробрість та відвагу або видатний геройський вчинок під час виконання бойового завдання в умовах небезпеки для життя та безпосереднього зіткнення із супротивником; видатні успіхи в управлінні військами (силами) під час ведення воєнних (бойових) дій»
Статус вручається
Нагородження
Параметри срібло
Засновано: 5 травня 2022
Перше: 6 травня 2022
Останнє: 4 липня 2024
Нагороджено: 175[1]
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені Хрестом бойових заслуг (51)
Черговість
Старша нагорода ордени «Золота Зірка» та Держави звання Герой України
Молодша нагорода Орден Свободи

CMNS: Хрест бойових заслуг у Вікісховищі

Хрест бойови́х заслу́г  — державна нагорода України — відзнака Президента України, встановлена для відзначення військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, за видатну особисту хоробрість та відвагу або видатний геройський вчинок під час виконання бойового завдання в умовах небезпеки для життя та безпосереднього зіткнення із супротивником; видатні успіхи в управлінні військами (силами) під час ведення воєнних (бойових) дій.

Автор дизайну відзнаки — Олександр Лєжнєв.[2]

Історія нагороди

[ред. | ред. код]
Хрест Бойової Заслуги УПА
Зразок бланка диплома до відзнаки Президента України «Хрест бойових заслуг»

Дизайн нагороди зроблений на основі історичної нагороди Хрест Бойової Заслуги Української повстанської армії та Української головної визвольної ради, але стрічка має кольори сучасного прапора України, а не прапора ОУН, а мечі направлені догори на знак перемоги[3][4][5]. Нагороди УПА були запроваджені ще наказом ГК УПА (ч.3/44 від 27 січня 1944 р.), проте їхньої візуалізації не було до квітня 1950 року.[6] Дизайн нагороди розробив художник УПА Ніл Хасевич.[7]

Відзнака Президента України «Хрест бойових заслуг» заснована Указом Президента України Володимира Зеленського 5 травня 2022 року.

6 травня 2022 року Володимир Зеленський вручив перші бойові відзнаки незалежної України — Хрест бойових заслуг. Першим кавалером Хреста бойових заслуг став Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний, який із початку збройної агресії Росії успішно організував оборону держави й особисто очолив героїчне протистояння ЗСУ цьому вторгненню.[8][9]

21 грудня 2022 року під час візиту у США Президент України Володимир Зеленський на прохання українського військового Павла Чернявського, нагородженого Хрестом бойових заслуг, передав нагородні атрибути його відзнаки Президенту США Джо Байдену на знак вдячності за неоціненну підтримку України і той внесок, який зробили Сполучені Штати у посилення української обороноздатності.[10][11]

Положення про відзнаку

[ред. | ред. код]
 • Хрестом бойових заслуг можуть бути нагороджені громадяни України, іноземці та особи без громадянства.
 • Нагородження Хрестом бойових заслуг провадиться указом Президента України.
 • Нагородження Хрестом бойових заслуг може бути проведено посмертно.
 • Одна й та сама особа може бути нагороджена Хрестом бойових заслуг не більше трьох разів.
 • Представлення до нагородження Хрестом бойових заслуг та вручення цієї нагороди провадяться відповідно до Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого Указом Президента України від 19 лютого 2003 року N 138.
 • Особі, нагородженій Хрестом бойових заслуг вперше, вручаються хрест у футлярі та диплом, а вдруге і третє — знак для розміщення на стрічці хреста, знак про нагородження для розміщення на планці хреста в футлярі, а також диплом. У разі нагородження вдруге та втретє в дипломі нижче назви відзнаки зазначається відповідно: «(Срібна дубова гілка)» та «(Золота дубова гілка)».
Зовнішні зображення
«Хрест бойових заслуг», вручений Олександру Охріменку[12]
Хрест бойових заслуг на поштовій марці України № 2063 (2023 р.)

Опис відзнаки

[ред. | ред. код]

Хрест бойових заслуг виготовляється зі срібла з позолотою і має вигляд прямого рівностороннього хреста, кінці якого завершуються п'ятикутниками, накладеного на схрещені мечі вістрями догори. Промені хреста — грановані. У центрі хреста ромб, покритий напівпрозорою емаллю синього кольору, в якому вміщене зображення Знака Княжої Держави Володимира Великого. Усі зображення рельєфні. Розмір хреста — 40 мм. Зворотний бік хреста плоский, з вигравіруваним номером.

За допомогою вушка та кільця хрест сполучається зі стрічкою, протягнутою через кільце і складеною вдвоє із загнутими біля кільця кутами. На зворотному боці стрічки у верхній частині — пристрій для фіксації кінців стрічки та кріплення до одягу. Стрічка хреста шовкова муарова з поздовжніми смужками: золотистого кольору шириною 3 мм, синього — 11 мм, жовтого — 11 мм, синього — 3 мм.

Знак про нагородження вдруге для розміщення на стрічці виготовляється зі срібла і є рельєфним зображенням дубової гілки. На зворотному боці гілки — клямер для кріплення до стрічки. Знак про нагородження вдруге для розміщення на планці виготовляється зі срібла і є чотирикутною зіркою з двогранними променями розміром 10 мм. На зворотному боці зірки — клямер для кріплення до планки.

Знак про нагородження втретє для розміщення на стрічці виготовляється зі срібла з позолотою і є рельєфним зображенням дубової гілки. На зворотному боці гілки — клямер для кріплення до стрічки. Знак про нагородження втретє для розміщення на планці виготовляється зі срібла з позолотою і є чотирикутною зіркою з двогранними променями розміром 10 мм. На зворотному боці зірки — клямер для кріплення до стрічки (планки).

Знак про нагородження вдруге (втретє) розміщується по центру стрічки (планки).

Планка Хреста бойових заслуг — прямокутна металева пластинка, обтягнута відповідною стрічкою. Розмір планки: висота — 12 мм, ширина — 28 мм.

Мініатюра Хреста бойових заслуг — зменшене зображення хреста без стрічки розміром 17 мм. Мініатюра виготовляється із жовтого металу. На зворотному боці мініатюри — голка і цанговий затискач для прикріплення до одягу.

В футлярі зі знаком, що вручається нагородженому, також знаходиться не зазначена в указі про встановлення нагороди додаткова стрічка хреста червоно-чорного кольору[13], подібна до стрічки історичної нагороди Хрест Бойової Заслуги.

Послідовність розміщення знаків державних нагород України

[ред. | ред. код]
 • Відзнаку Президента України «Хрест бойових заслуг» носять на грудях зліва нижче орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України та перед іншими державними нагородами. У випадку нагородження вдруге та втретє нагороджений розміщує на стрічці відповідний знак.
 • Замість хреста нагороджений може носити планку (на форменому одязі) або мініатюру (на цивільному одязі). Планку хреста носять на грудях зліва і за наявності у нагородженого планок інших нагород розміщують перед ними. У випадку нагородження вдруге та втретє носиться лише одна планка хреста з відповідним знаком. Мініатюру носять на грудях зліва.

Особи, нагороджені «Хрестом бойових заслуг»

[ред. | ред. код]

Нижче наведений перелік нагороджених згідно оприлюднених указів Президента України; звання та посади вказані на час нагородження, як зазначено в указі.

2022 рік

[ред. | ред. код]

6 травня 2022 року першими нагородженими «Хрестом бойових заслуг» стали за визначні особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові та вірність військовій присязі[8][9]:

27 липня 2022 року за визначні особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народу, вірність військовій присязі нагороджені[14][15]:

23 серпня 2022 року за визначні особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народу, вірність військовій присязі нагороджені[16]:

13 жовтня 2022 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, бездоганне служіння Українському народові, вірність військовій присязі нагороджені військовослужбовці Державної прикордонної служби України[17]:

14 жовтня 2022 року за особисту хоробрість і відвагу, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[18]:

11 грудня 2022 року за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі нагороджений[19]:

19 грудня 2022 року за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі нагороджений[20]:

2023 рік

[ред. | ред. код]

14 лютого 2023 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі нагороджений[21]:

2 березня 2023 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, сумлінне і бездоганне служіння Українському народові нагороджений[22]:

9 березня 2023 року за визначні особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народу, вірність військовій присязі нагороджений[23]:

27 червня 2023 року за визначні особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові, вірність військовій присязі нагороджені[24]:

25 липня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[25]:

25 липня 2023 року за вагомий особистий внесок у захист державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку та високий професіоналізм нагороджений[26]:

28 липня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[27]:

8 серпня 2023 року за вагомий особистий внесок у захист державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку та високий професіоналізм нагороджений[28]:

23 серпня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[29]:

13 вересня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[30]:

28 вересня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[31]:

28 вересня 2023 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові нагороджений[32]:

31 жовтня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[33]:

2 листопада 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[34]:

10 листопада 2023 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, подолання наслідків надзвичайних ситуацій, спричинених збройною агресією російської федерації, вірність Українському народові і Військовій присязі та з нагоди річниці визволення міста Херсона від окупації російських військ нагороджений[35]:

17 листопада 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[36]:

28 листопада 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[37]:

1 грудня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[38]:

4 грудня 2023 року за самовіддане служіння Українському народові, особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, зразкове виконання військового обов'язку нагороджені[39]:

8 грудня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[40][41]:

29 грудня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[42]:

30 грудня 2023 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[43]:

30 грудня 2023 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові нагороджений[44]:

2024 рік

[ред. | ред. код]

29 січня 2024 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові нагороджений[45]:

2 лютого 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[46]:

18 лютого 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[47]:

23 лютого 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[48]:

23 лютого 2024 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові нагороджена[49]:

7 березня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджена[50]:

13 березня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[51]:

20 березня 2024 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, сумлінне і бездоганне служіння Українському народові нагороджені[52]:

26 березня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[53]:

7 квітня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[54]:

8 квітня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[55]:

18 квітня 2024 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові нагороджений[56]:

23 квітня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[57]:

29 квітня 2024 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, сумлінне і бездоганне служіння Українському народові нагороджені[58]:

3 травня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[59]:

13 травня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[60]:

15 травня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[61]:

17 травня 2024 року за особисту мужність і самовідданість, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, сумлінне і бездоганне служіння Українському народові нагороджений[62]:

22 травня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[63]:

4 червня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[64]:

17 червня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[65]:

19 червня 2024 року за особисту мужність, виявлену в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові нагороджені[66]:

25 червня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджений[67]:

4 липня 2024 року за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов'язку нагороджені[68]:

Неоприлюднені укази

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Згідно з оприлюдненими указами Президента України; не враховані особи, укази щодо нагородження яких не оприлюднені.
 2. Відзнака Президента України "Хрест бойових заслуг".
 3. Нова військова відзнака Хрест бойових заслуг: від УПА до Залужного. Новинарня. 6 травня 2022. Архів оригіналу за 6 травня 2022. Процитовано 11 травня 2022.
 4. Зеленський удостоїв Залужного та ще чотирьох військових нової нагороди "Хрест бойових заслуг". Інтерфакс-Україна. 6 травня 2022. Процитовано 11 травня 2022.
 5. Сергій Петров (7 травня 2022). Харків. Хроніки атаки на місто, день 72-й (06.05.2022). Майдан. Архів оригіналу за 7 травня 2022. Процитовано 11 травня 2022.
 6. Як Ніл Хасевич пов'язаний з Луцьком. history.rayon.in.ua (укр.). Процитовано 7 травня 2022.
 7. Воля народам, воля людині: іконічні бандерівці й українська символіка у гравюрах Хасевича. chytomo.com (укр.). 5 квітня 2022. Процитовано 7 травня 2022.
 8. а б Указ Президента України від 6 травня 2022 року № 316/2022 «Про нагородження відзнакою Президента України "Хрест бойових заслуг"»
 9. а б Глава держави вручив нагороди військовим і членам родин загиблих захисників, яким присвоєно звання Героя України, а також першим кавалерам Хреста бойових заслуг // Офіційне інтернет-представництво Президента України, 6 травня 2022 року — 16:36
 10. Зеленський передав Байдену Хрест бойових заслуг від капітана ЗСУ: як відповів Байден // Прямий канал, 21 грудня 2022 р.
 11. Командир батареї HIMARS передав Джо Байдену свою відзнаку «Хрест бойових заслуг» // Інформаційне агентство АрміяInform, 22 грудня 2022 р.
 12. Командир волинської 14-ї ОМБр отримав «Хрест бойових заслуг» від Зеленського // ІА "Конкурент", 06 травня 2022
 13. Державні нагороди України // Prozorro, 2022 р.
 14. Указ Президента України від 27 липня 2022 року № 533/2022 «Про нагородження відзнакою Президента України “Хрест бойових заслуг”»
 15. У День Української Державності Президент вручив захисникам України відзнаки «Хрест бойових заслуг» // Офіційне інтернет-представництво Президента України, 28 липня 2022
 16. Указ Президента України від 23 серпня 2022 року № 591/2022 «Про нагородження відзнакою Президента України "Хрест бойових заслуг"»
 17. Указ Президента України від 13 жовтня 2022 року № 695/2022 «Про відзначення державними нагородами України»
 18. Указ Президента України від 14 жовтня 2022 року № 717/2022 «Про нагородження відзнакою Президента України «Хрест бойових заслуг»»
 19. Указ Президента України від 11 грудня 2022 року № 861/2022 «Про відзначення державними нагородами України»
 20. Указ Президента України від 19 грудня 2022 року № 869/2022 «Про відзначення державними нагородами України»
 21. Указ Президента України від 14 лютого 2023 року № 79/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 22. Указ Президента України від 2 березня 2023 року № 126/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 23. Указ Президента України від 9 березня 2023 року № 142/2023 «Про нагородження Д.Коцюбайла відзнакою Президента України "Хрест бойових заслуг"»
 24. Указ Президента України від 27 червня 2023 року № 356/2023 «Про нагородження відзнакою Президента України «Хрест бойових заслуг»»
 25. Указ Президента України від 25 липня 2023 року № 445/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 26. Указ Президента України від 25 липня 2023 року № 446/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 27. Указ Президента України від 28 липня 2023 року № 456/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 28. Указ Президента України від 8 серпня 2023 року № 482/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 29. Указ Президента України від 23 серпня 2023 року № 498/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 30. Указ Президента України від 13 вересня 2023 року № 580/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 31. Указ Президента України від 28 вересня 2023 року № 596/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 32. Указ Президента України від 28 вересня 2023 року № 603/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 33. Указ Президента України від 31 жовтня 2023 року № 718/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 34. Указ Президента України від 2 листопада 2023 року № 723/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 35. Указ Президента України від 10 листопада 2023 року № 747/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 36. Указ Президента України від 17 листопада 2023 року № 756/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 37. Указ Президента України від 28 листопада 2023 року № 791/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 38. Указ Президента України від 1 грудня 2023 року № 796/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 39. Указ Президента України від 4 грудня 2023 року № 798/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 40. Указ Президента України від 8 грудня 2023 року № 816/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 41. Указ Президента України від 8 грудня 2023 року № 818/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 42. Указ Президента України від 29 грудня 2023 року № 863/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 43. Указ Президента України від 30 грудня 2023 року № 864/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 44. Указ Президента України від 30 грудня 2023 року № 870/2023 «Про відзначення державними нагородами України»
 45. Указ Президента України від 29 січня 2024 року № 35/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 46. Указ Президента України від 2 лютого 2024 року № 45/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 47. Указ Президента України від 18 лютого 2024 року № 81/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 48. Указ Президента України від 23 лютого 2024 року № 95/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 49. Указ Президента України від 23 лютого 2024 року № 96/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 50. Указ Президента України від 7 березня 2024 року № 148/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 51. Указ Президента України від 13 березня 2024 року № 154/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 52. Указ Президента України від 20 березня 2024 року № 163/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 53. Указ Президента України від 26 березня 2024 року № 184/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 54. Указ Президента України від 7 квітня 2024 року № 221/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 55. Указ Президента України від 8 квітня 2024 року № 223/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 56. Указ Президента України від 18 квітня 2024 року № 233/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 57. Указ Президента України від 23 квітня 2024 року № 238/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 58. Указ Президента України від 29 квітня 2024 року № 248/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 59. Указ Президента України від 3 травня 2024 року № 270/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 60. Указ Президента України від 13 травня 2024 року № 323/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 61. Указ Президента України від 15 травня 2024 року № 325/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 62. Указ Президента України від 17 травня 2024 року № 335/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 63. Указ Президента України від 22 травня 2024 року № 339/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 64. Указ Президента України від 4 червня 2024 року № 346/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 65. Указ Президента України від 17 червня 2024 року № 353/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 66. Указ Президента України від 19 червня 2024 року № 358/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 67. Указ Президента України від 25 червня 2024 року № 379/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 68. Указ Президента України від 4 липня 2024 року № 410/2024 «Про відзначення державними нагородами України»
 69. Прес-служба СБУ. Малюк В.В. (коротка біографія). Офіційний сайт СБУ.

Посилання

[ред. | ред. код]