Хрест визнання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хрест визнання
Croix de la Reconnaissance
Країна  Латвія
Тип державна нагорода
Статус вручається
Нагородження
Засновано: 1938
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені Хрестом Визнання (48)
Черговість
Старша нагорода Орден Вієстура
Молодша нагорода Почесна медаль ордену Трьох Зірок
Сайт The Cross of Recognition

CMNS: Хрест визнання у Вікісховищі

Хре́ст визна́ння (лат. Atzinības krusts, фр. Croix de la Reconnaissance) — державна нагорода Латвійської Республіки. Створена латвійським урядом 1938 року. Поділяється на 5 класів. Після відновлення Латвійської незалежності перезатверджена 2004 року законом про державні нагороди. Надається громадянам Латвії та іноземцям за особливі заслуги в громадському житті, культурі, науці, спорті та освіті[1]. Може надаватися головам іноземних держав або урядів, керівникам міжнародних організацій, послам та інших урядовцям-іноземцям[1]. Походить від Ордену Визнання (фр. Ordre de la Reconnaissance), заснованого 1710 року в Мітаві курляндським герцогом Фрідріхом-Вільгельмом Кеттлером як дяка Богові за відновлення герцогства після Великої Північної війни[1]. Самим орденом було нагороджено лише 18 осіб, а після смерті герцога в 1711 році подальших нагороджень не було[1]. Девіз: «для чесних людей» (фр. pour les honnêtes gens)[1].

Історія[ред. | ред. код]

Орден визнання[ред. | ред. код]

Фрідріх-Вільгельм з Орденом Чорного орла.

13 травня 1710 року курляндський герцог Фрідріх-Вільгельм Кеттлер повернувся із Пруссії до Курляндії-Семигалії, що була спустошена Великою Північною війною та епідемію чуми. Він одразу проголосив про створення державної нагороди герцогства — Ордену визнання (фр. l’Ordre de la Reconnaissance). Девізом ордену став вислів «для чесних людей» (фр. Pour les honnêtes gens)[1].

Дослідники історії Ордену зазначають, що він був започаткований як орден подяки. У орденському статуті зазначалося, що знак був дякою Всемогутньому Богові за відродження Курляндії після війни (лат. et in memoriam recuperatae Curlandiae)[1].

Вважається, що Орден визнання був першою і єдиною державною нагородою Курляндії. Проте відомо, що 1698 року герцогиня Єлизавета-Софія створила орден на пам'ять про свого покійного чоловіка-герцога Фрідріха-Казимира, із девізом «вартим довіри, постійним і щирим» (фр. Fidele, constat et sincere). Цю нагороду отримали найближчі придворні герцогині[1].

Ідея створення Ордену визнання з'явилася у Фрідріха-Вільгельма у Пруссії, де 1701 року він отримав Орден Чорного орла. Герцог прагнув створити ядро вірних аристократів, об'єднаних в орденське товариство, подібно до інших монархічних дворів[1].

Знаки[ред. | ред. код]

І ступінь І ступінь (для жінок) ІІ ступінь ІІ ступінь (для жінок)
ІІІ ступінь ІІІ ступінь (для жінок) IV, V ступені Мініатюра і розетка

Нагороджені[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е ж и к The Cross of Recognition [Архівовано 19 серпня 2020 у Wayback Machine.] // Official website of the President of Latvia.

Бібліографія[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Хрест визнання