Хрещатик (хор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фото Андія Воїнова
Фото з концерту Академічного камерного хору "Хрещатик"
Хрещатик
Фото з концерту 15.12.2015, програма «Шлягери звідсуіль».
Фото з концерту 15.12.2015, програма «Шлягери звідсуіль».
Основна інформація
Жанр фольк, класична музика
Стиль хоровий спів
Роки 1994-понині
Країна Україна Україна
Місто Київ
Мова українська, італійська
www.bestchoir.kiev.ua

Академічний камерний хор «Хреща́тик» — музичний колектив, що базується в Києві. Свою назву отримав на ім'я центральної вулиці Києва.

Фото з концерту
"Choir Smiles"-концертна програма Академічного камерного хору "Хрещатик"

Історія[ред. | ред. код]

Створено в березні 1994 Ларисою Бухонською, яка очолювала хор до 2007 року. До 1999 року колектив існував як аматорський, проте завдяки успішному дебюту з програмою української духовної музики на фестивалі «Україна і світ бароко» (1994) і успіху на міжнародних конкурсах, колектив швидко здобув визнання в професійних колах. Велику роль колектив відіграв у популяризації духовної музики сучасних українських композиторів, зокрема у виконанні хору «Хрещатик» вперше прозвучали духовні твори Лесі Дичко, Євгена Станковича,Мирослава Скорика, Ганни Гаврилець та інших композиторів.

1999 року хор отримав статус «муніципального», Лариса Бухонська обійняла посади директора і художнього керівника. В 2001 році наказом Міністерства культури віднесений до «Провідних творчих колективів України». У березні 2007 року колектив був нагороджений Премією ім. М. Лисенка, а його художньому керівникові, Ларисі Бухонській, було присвоєне звання «Заслуженого діяча мистецтв України».

У червні 2007 року внаслідок конфлікту з міським головою Леонідом Черновецьким на ґрунті відведення площі 0,12 га для нового приміщення для колективу, Ларису Бухонську було звільнено з посади директора, а незабаром Л. Бухонська була змушена піти з посади художнього керівника хору[1][2][3].

З 2007 року Художній керівник хору — Павло Струць, вихованець Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, генеральний директор — Андрій Воїнов. У грудні 2009 року колективу було надано статус «академічного». З січня 2011 року його офіційна назва: Академічний камерний хор «Хрещатик».

Творча діяльність[ред. | ред. код]

Творче кредо колективу — виконання сучасних творів українських композиторів. Постійний учасник фестивалів під егідою Спілки композиторів України: «Музичні прем'єри сезону», «КиївМузикФест», престижного хорового фестивалю «Золотоверхий Київ», на яких дав життя творам Лесі Дичко, Євгена Станковича, Богдани Фільц, Віталія Губаренка, М.Стеценка, Геннадія Ляшенка, Олександра Некрасова, Кирила Стеценка, Олексія Скрипника та багатьох інших.

З 1996 по 2004 рік хор виконав близько 500 творів (більше 200 прем'єр)[4], серед них хорова опера «Золотослов» Лесі Дичко, партесні твори С. Пекалицького, вперше в Україні виконана «Німецька обідня» Д. Бортнянського та «Чичестерськи псалми» Л. Бернстайна. 2006 року хор здійснив першу театралізовану постановку — «Пісні народів світу» О. Кошиця. До 2017 року список виконаних творів розширився до 800 (з них 300 — прем'єри)[5].

Хор має фондові записи на Національному радіо України, Бі-Бі-Сі (Лондон). Записи, виступи транслюються в програмах радіо та телебачення.

Концертна діяльність — це виступи у величних соборах Києва (Володимирському, Михайлівському), Києво-Печерській Лаврі, костелі Св. Олександра, соборах і церквах Ірландії, Англії, Франції, Німеччини, Данії, Латвії, Польщі, у Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України тощо.

В репертуарі хору також сценічні твори — «Аве Марія — Пречиста і Непорочна» — антологія творів про Богородицю від давнини до сучасності у поетичному переплетенні з уривками циклу «Життя Діви Марії» Р. М. Рільке, з власним перекладом його на українську мову; Цикл «Річний сонцеворот українського обрядового співу» та «Сafe-chantant Khreschatyk» — хоровий мюзикл, складений з оригінальних аранжувань всесвітньовідомих французьких естрадних композицій.

Починаючи з 2015 року хор «Хрещатик» розширює жанрову палітру і звертається до жанру популярної музики. Так, концертна серія «Шлягери звідусіль» включає пісні таких гуртів як «ABBA», «Muse», «Океан Ельзи»[6][7] та інших популярних пісень в інструментально-хорових обробках та інсценуванні, характерних для «шоу-хорів». Програма формувалася шляхом добору відбору популярних світових шлягерів і наступного створення оригінальних хорових аранжувань, для здійснення яких запрошувались професійні аранжувальники, серед яких А. Бондаренко та М. Кучмет, також декілька творів аранжував П. Струць[8].

Одним з останніх проектів хору є постановка, в основу якої лягли народні пісні в сучасних аранжуваннях — «Намисто красних пісень», театралізоване дійство, що нагадує народно-побутовий спектакль на сучасний лад, де хор є головною дійовою особою[9].

Участі в конкурсах і фестивалях[ред. | ред. код]

Премії
 • Гран-Прі 7 Міжнародного хорового конкурсу в м. Слайго (Ірландія, 1994)
 • Перша премія у фольклорній програмі на І конкурсі ім. Ф. Мендельсона-Бартольді (Даупфеталь, Німеччина, 1996).
 • І премія у фольклорній програмі на І конкурсі ім. Ф. Мендельсона-Бартольді у м. Даупфеталь (Німеччина, 1996 р.);
 • ІІ премія XXI Міжнародного конкурсу православної музики у м. Гайнівка (Польща, 2002 р.).
 • І премія конкурсу «Vocal Floriliege de Tour» у м. Тур (Франція, 2008)
участь в міжнародних фестивалях
 • «Europatref» у м. Йорринг (Данія, 1996 р.);
 • «Art Sacre» у м. Париж (Франція, 1996 р.);
 • «Riga Dimd» у м. Рига (Латвія, 1997 р.);
 • Spotkania muzyczne" у м. Вельськ (Польща, 1998 р.);
 • ІІ Всеросійський конкурс ім.. А.Кошиця (Москва, 2000 р.);
 • Дні культури України в Росії (Москва, 2001 р.);
 • ІІІ Міжнародний хоровий фестиваль у м. Щецин (Польща, 2002 р.);
 • Міжнародний фестиваль церковної хорової музики у м. Сантандер (Іспанія, 2003 р.);
 • «Festival International de Musique Universitaire» (Франція, 2003 р.);
 • Фестиваль духовної музики у м. Ченстохова (Польща, 2004 р.);
 • XXV міжнародний хоровий фестиваль у м. Сантурці (Іспанія, 2004 р.);
 • «Ukrainska Wiosna» м. Познань (Польща, 2008 р.);
 • «Festivals en Confluence» у м. Берзенуа (Франція, 2008 р.);
 • «V Miedzynarodowiy Festiwal Muzycznego Trzesacz» м. Щецин (Польща, 2009 р.);
 • «Miedzynarodowiy Festiwal Muzyki Organowej Kameralnej w Kameniu Pomorskim» у м. Камень Поморські (Польща, 2009 р.).

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Ніна Матвієнко, Захищаймось, захищаймо культуру. Архів оригіналу за 10 жовтня 2014. Процитовано 22 березня 2013. 
 2. Київську владу звинувачують в перешкоджанні роботі хору «Хрещатик» [Архівовано 9 жовтня 2014 у Wayback Machine.] УНІАН. 18 червня 2007
 3. Хор из «киевской трагедии» [Архівовано 3 травня 2014 у Wayback Machine.] Дзеркало тижня
 4. Дондик, с.104
 5. Дондик, с.105
 6. Хор «Хрещатик», Шлягери звідусіль. Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 29 жовтня 2015. 
 7. «Шлягери звідусіль-2»[недоступне посилання з травня 2019]
 8. Дондик, с.112
 9. Дондик, с.107

Література[ред. | ред. код]

 • Дондик О. І. Етапи творчості академічного камерного хору «Хрещатик» // Академічне хорове мистецтво України (історія, теорія практика, освіта): колективна монографія / [ред.-упоряд. О. М. Лігус]. — Київ: Видавництво Ліра-К, 2017 — с.101-106
 • Дондик О. І. Специфіка репертуару академічного камерного хору «Хрещатик» у контексті розвитку української хорової музики рубежу XX—XXІ ст. // Академічне хорове мистецтво України (історія, теорія практика, освіта): колективна монографія / [ред.-упоряд. О. М. Лігус]. — Київ: Видавництво Ліра-К, 2017 — с.107-1112
 • Дондик О. Особливості сучасних хорових аранжувань класичних творів на прикладі репертуару хору «Хрещатик». // Проблеми взаємодії мистецтва, педагогіки та теорії і практики освіти. // зб. Наукових праць Харк. держ. ун-т мистец. ім. І. П. Котляревського. Харків, Вип. 48, 2018 С. 70-82
 • Дондик О. І. Трансформація аудіовізуальних параметрів сценічного простору в мистецькій діяльності Академічного камерного хору "Хрещатик" / О. І. Дондик // Мистецтвознавчі записки. - 2017. - Вип. 32. - С. 344-354. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/

Джерела[ред. | ред. код]