Хрещення Христа (Леонардо да Вінчі)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хрещення Христа
Battesimo di Cristo
Творець:Андреа дель Верроккіо, Леонардо да Вінчі
Час створення:14751478
Висота:177 см
Ширина:151 см
Матеріал:Дерево
Техніка:олія
Жанр:сакральне мистецтво
Зберігається:Флоренція
Музей:Уффіці
Інвентарний номер:00281197
CMNS: Хрещення Христа у Вікісховищі

«Хре́щення Христа́» (італ. Battesimo di Cristo) — картина італійського художника Андреа дель Верроккіо, а також його учня Леонардо да Вінчі. Вона була закінчена приблизно до 1475. Знаходиться в галереї Уффіці у Флоренції.

Картина замовлена бенедиктинським монастирем валомброзіанів Сан-Сальви, де й перебувала до 1530.

Частина картини (деякі елементи пейзажу і світловолосий ангел зліва) написані Леонардо. Деякі критики вважають, що другого ангела написав Сандро Ботічеллі. З ангелом Леонардо пов'язана знаменита легенда про «переможеного вчителя». Відповідно до неї, Верроккіо був настільки вражений майстерністю учня, що закинув пензель. Фоном роботи є намальована гора Сан-Мартіно на озері Комо, ймовірно, написана в Лієрні.

В «Хрещенні Христа» Леонардо да Вінчі розвиває традиції кватроченто, підкреслюючи плавну об'ємність форми м'якою світлотінню, іноді оживляючи обличчя малопомітною посмішкою; він перетворює релігійний сюжет у дзеркало різноманітних людських емоцій, розробляючи новаторські методи у попередньому малюнку. Фіксуючи результати численних спостережень в ескізах і натурних штудіях, виконаних у різних техніках (олівець, срібний олівець, сангіна, перо та інші), Леонардо да Вінчі добивається великої гостроти в передачі міміки обличчя, а фізичні особливості і руки людського тіла приводить в ідеальну відповідність з духовною атмосферою композиції.

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Мережковський Д. С. «Воскреслі боги Леонардо да Вінчі»
  • Brown David Alan. Leonardo da Vinci: Origins of a Genius. — New Haven : Yale University Press, 1998. (англ.)