Християн Юргенсен Томсен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Християн Юргенсен Томсен
дан. Christian Jürgensen Thomsen
Народився 29 грудня 1788(1788-12-29)[1][2][3]
Копенгаген, Данія[4]
Помер 21 травня 1865(1865-05-21)[1][2][3] (76 років)
Копенгаген, Данія[4]
Країна  Данія
Діяльність антрополог, археолог, дослідник доісторичної епохи
Галузь археологія
Знання мов англійська[5][6]
Заклад Національний музей Данії
Членство Російська академія наук, Шведська королівська академія історії літератури і старожитностей і Royal Danish Society for Fatherland Historyd[7]
Посада директор музеюd

Христиан Юргенсен Томсен (дан. Christian Jürgensen Thomsen) (29 грудня 1788 — 21 травня 1865) — данський археолог.

Відомий створенням формальної періодизації первісної історії людства на три фундаментальних епохи: кам'яну, бронзову та залізну добу. Така ідея пропонувалася у наукових колах Європи ще у XVIII ст., але Томсен її обґрунтував з наукової точки зору. Був секретарем комісії і куратором у Національному музеї Данії в Копенгагені з 1816 року, поділив експонати музею не за функціями чи походженням, а за критерієм прогресу — тобто довів, що матеріал і стиль виконання відповідають епосі виготовлення знаряддя. Такий поділ назвали скандинавським археологічним переворотом. У 1836 опублікував путівник по музею — «Путівник по північним старожитностям», де експонати були розподілені за системою трьох діб.

Слід зазначити, що умовний розподіл історії людства на епохи каменю, міді та заліза вперше запропонував ще у I ст. до Р. Х. вчений і письменник Давнього Китаю Юн Кан. На жаль, ці погляди протягом багатьох сторіч залишалися маловідомими.

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]