Хромоген

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хромоген (англ. chromogen) — речовини, що містять (відповідно до теорії кольоровості Отто Вітта) хромофори, тобто групи атомів, відповідальних за забарвлення сполук[1]. Хромоген міститься в клітинах організму людини, тварин і рослин, набуває забарвлення при окисленні і є відновленою формою дихальних пігментів[2]. Відіграє важливу роль у процесах дихання рослин[3].

Російський ботанік та біохімік Володимир Палладін у своїй теорії дихання рослин запропонував називати «дихальними хромогенами» ті речовини, які оборотно окислюються в дихальні пігменти. У сучасній ботаніці та біологічній літературі термін хромогени не вживається, однак вживається у хімічній як молекулярна частинка з хромофором, яка не має кольору, поки хромофор не зазнає хімічних змін[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Хромогены // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.)
  2. Хромоген // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Хромогени // Словник іншомовних слів Мельничука
  4. Глосарій термінів з хімії / уклад. Й. Опейда, О. Швайка ; Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Дон. : Вебер, 2008. — 738 с. — ISBN 978-966-335-206-0.