Хрінников Володимир Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Володимир Миколайович Хрінников
Хрінников.jpg
Народився 1876(1876)
Катеринослав, Катеринославська губернія
Помер 1935(1935)
Кисловодськ, Росія
Країна Flag of the Ukranian State.svg УНРFlag of Russia.svg Російська імперія
Національність українець
Місце проживання Катеринослав, Баку, Крим, Кисловодськ
Галузь меценат, історичне краєзнавство, архітектура
Див. також: Хрєнников

Володимир Миколайович Хрінников (1876, Катеринослав, Катеринославська губернія — 1935, Кисловодськ, СРСР) — член ради місцевого товариства «Просвіта». Місцевий меценат українства.

Життєпис[ред. | ред. код]

Володимир Хрінников з дружиною Марією

Володимир Хрінников народився в Катеринославі у родині почесного потомственого громадянина, купця й землевласника М. М. Хрінникова.

Як пише автор першого біографічного нарису про Хрінникова Микола Чабан, Володимир Миколайович закінчив Петербурзький технологічний інститут [1].

Певний час Хрінников подорожував Європою і Америкою, потім повернувся до Катеринослава.

У 1906 р. Володимир Миколайович стає членом ради місцевого товариства «Просвіта», веде у ньому активну діяльність. Місцевий меценат українства. Був, як казали про нього, «завзятим українцем».

На початку 1920-х років Володимир Миколайович полишив місто, поїхав до Криму, потім до Баку, де працював інженером у науково-дослідницькому інституті «Гроз нафта».

Помер у Кисловодську[2].

Прибутковий будинок Хрінникова[ред. | ред. код]

Завершення будівництва, 1913 рік
Початковий вигляд будинку.

Хрінникову належали до десяти будинків у центрі Катеринослава — на проспекті, Стародворянській і Клубній вулицях (нині вул. Князя Володимира Великого та Воскресенська). У 1910 р. він задумав побудувати новий прибутковий дім, який повинен був стати особливим, так би мовити, «українським будинком». Планування і конструкції будинку розробив В. М. Хрінников, а оздоблення фасаду — художник Петро Фетисов.

30 жовтня 1910 р. будинок було закладено, а на кінець 1913 р. завершено його будівництво.

Побудований в українському стилі, він став найкрасивішим, оригінальним і найпривабливішим будинком у місті. Його називали «чудо-домом». В історію він увійшов як «Український Дім», або «Дім Хрінникова». Чотирьохповерховий, розташований на розі проспекту і вулиці Первозванівської, він значно прикрасив центральну частину міста. Будинок був гордістю катеринославців. Подивитися на перлину української архітектури приводили кожного, хто їздив до міста. Тут були магазини, житлові помешкання, театр-біоскоп «Палас».

Будинок Хрінникова, в якому сьогодні розташовано готель «Україна», є «візитівкою» Дніпра.[3]

Особисте життя[ред. | ред. код]

Діти Володимира Хрінникова від першого шлюбу

Родина[ред. | ред. код]

Був одружений з Марією Мазуренко. Вони мали двох синів — Богдана і Тараса і двох доньок — Галину і Марію.

Марія Мазуренко активно займалася українською громадською діяльністю в катеринославській «Просвіті». Була тіткою української поетеси Галі Мазуренко, яка певний час жила і виховувалася в родині Хрінникових.[4]

У 1915 р. родина почала розпадатися. Остаточно Володимир Хрінников залишив родину 1917 року, одружившись з іншою жінкою. В новій родині у нього було два сини: Володимир і Богдан.[5]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]