Хуан Марія Бордаберрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Juan Maria Bordaberry.jpg

Хуан Марія Бордаберрі (ісп. Juan María Bordaberry; 17 червня 1928, Монтевідео, Уругвай - 17 липня 2011[1], Монтевідео) - президент і диктатор Уругваю з 1972 по 1976 рік.

Біографія[ред. | ред. код]

Бордаббері був вихідцем із середовища багатих землевласників Уругваю, і був спадкоємцем одного з найбільших ранчо в країні.

Спочатку він належав до Національної партії, відомої у народі як Бланкос, і був обраний у сенат за мандатом від Бланкос. Проте у 1964 він прийняв пропозицію очолити Національну сільську лігу дії (ісп. Liga Nacional de Accion Ruralista), а у 1969 приєднався до партії «Колорадо».

З 1969 по 1971 був міністром сільського господарства в уряді Хорхе Пачеко.

У 1971 році був обраний президентом від партії «Колорадо». Після виборів з'ясувалося, що він виграв за рахунок значних фальсифікацій. Він прийшов до влади в 1972 році в період політичної кризи, викликаної авторитарним правлінням Пачеко і терористичною загрозою. На посту президента 27 червня 1973 він здійснив державний переворот за підтримки військових. На вулиці столиці країни Монтевідео була введена бронетехніка, був розпущений конгрес і призупинена дія конституції і громадянських свобод, були заборонені профспілки і здійснені репресії проти опозиції. На провідні посади в уряді Бордаберрі призначив офіцерів.

У 1976 вище командування збройних сил Уругваю скинуло Хуана Бордаббері і продовжило керівництво країною самостійно.

За недовгий період правління Бордаббері щодо місцевої опозиції був здійснений ряд злочинів. За офіційними даними, в період правління диктатора загинули близько 200 уругвайців. Частина з цих вбивств була здійснена в сусідній Аргентині відповідно до плану «Кондор», спрямованого на розгром політичних організацій лівого толку.

У листопаді 2006 року Хуан Марія Бордаберрі був заарештований за звинуваченням у порушеннях прав людини і організації політичних вбивств. Зважаючи на стан його здоров'я, він був поміщений під домашній арешт. У лютому 2010 був засуджений на 30 років тюремного ув'язнення за злочини, пов'язані з порушенням конституції, а також з зникненнями людей і вбивствами, скоєними під час його управління.[2] Суд визнав його винним у викраданні і вбивстві 14 осіб. Покарання він відбував під домашнім арештом з причини поганого стану здоров'я.

Помер 17 липня 2011 року в своєму будинку в Монтевідео, відбуваючи покарання згідно з вироком суду. Колишній політик страждав різними захворюваннями, в тому числі легеневими.

Син диктатора Педро Бордаберрі також займається політикою. Він лідер партії «Колорадо», яку колись очолював його батько, і депутат уругвайського парламенту.

Виноски[ред. | ред. код]