Хубілай I (імператор Юань)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Хубілай)
Перейти до: навігація, пошук
Хубілай
YuanEmperorAlbumKhubilaiPortrait.jpg
 Народився  23 вересня 1216(1216-09-23)
 Помер  18 лютого 1294(1294-02-18) (77 років)
Рід Чингізиди
Походження монгол
Великий хан Монгольської імперії
12601294
Попередник Мунке
Наступник Темур
Імператор династії Юань
12711294
Попередник
Наступник Темур

Хубіла́й (монг. Qubilai, Хубилай; китайська: 忽必烈піньїнь: Hūbìliè; 23 вересня 1216 — 18 лютого 1294) — монгольський державний і політичний діяч. Великий хан Монгольської імперії (12601294). Засновник і перший імператор монгольської династії Юань (12711294), що правила Китаєм. Представник роду Чингізидів. Син хана Толуя від кераїтки Соркактані. Онук Чингісхана. На Заході відомий завдяки Марко Поло під ім'ям «Кублай-хан»; це ім'я вимовлялося також як «Кубілай», або «Кубла» (останнє стало особливо поширеним після поеми С. Т. Кольріджа «Кубла-хан»).

За правління великого хана Мунке керував кампанією проти китайської династії Сун. 1260 року, після смерті Мунке, захопив великоханський престол. Переніс столицю з Каракорум до міста Ханбалик, майбутнього Пекіна. 1271 року завоював центральний Китай і проголосив створення імператорської династії Юань. Посмертно надав титул імператора-засновника своєму діду — Чингісхану. 1279 року остаточно знищив ворожу династію Сун і підкорив своїй владі весь Китай. у 1274 та 1281 роках здійснив безрезультатні походи на Японію. У 1292 році за його указом в Ханбалик і Шанду — зимовій та літній столицях — були засновані мусульманські медичні заклади: «Куан-хуей-си» («Імператорські мусульманські шпиталі») і «Тай-юань» («Імператорська академія медицини»). 1293 року ходив походом на острів Ява. Змусив Корею і Бірму стати васалами династії Юань. Помер від хвороби у Пекіні.

Похований у ханській гробниці в монгольських степах. Монгольське тронне ім'я — кага́н Сеце́н (монг. Sečen qaγan, Сэцэн хаан; китайська: 薛禅可汗піньїнь: Xuēchán kèhán). Посмертне ім'я — Імпера́тор Веньу́ (китайська: 文武皇帝піньїнь: Wénwǔ huángdì). Храмове ім'я — Шицзу. Девізи правління — Чжунтун у 12601264 роках і Чжіюань в 12641294 роках.

Родина[ред.ред. код]

мав 4 дружини: Тегулунь, Чабі, Тарахан і Баягушін, від яких мав 22 сини і 2 доньки. Ще 25 синів — від наложниць. Друга дружина — Чабі — стала його довіреною особою і радником, чий вплив на державні справи був дуже великим. Смерть Чабі, а також їх улюбленого сина, спадкоємця юаньського трону Джингіма, стали трагедією Хубілая, через яку він в останні роки свого життя пристрастився до вина.

Перемоги в Північному Китаї[ред.ред. код]

Хубілай почав свій шлях воєначальника у війську свого брата Мунка (великий хан з 1251 року), який віддав в управління Хубілай весь завойовані території Північного Китаю і в 1252 рік доручив йому разом з загонами воєначальника Уріангадая військової кампанії проти династії Суна, яка правила на півдні Китаю. Форсувавши річку Хуанхе, армія Хубілая вторглася в провінції Шеньсі і Сичуань. Також в 1253 році Хубілай захопив Далійське царство народу бай в провінції Юньнань, після чого повернувся в Північний Китай. Хубілай заснував місто Кайпін, який спочатку був призначений на роль нової столиці Мунка, але згодом, ставши його власного літньою резиденцією (місто, що отримало назву Шанди — «Верхня столиця» — увійшов в західну культуру під назвою Занаду). В кінці 1258 року монголи почали свій новий наступ на імперію Сун, яким командував власне сам Мунке. Хубілая, з двома іншими арміями він відправив через Хубей, до річки Яньцзи. В 1259 році отримав звістку про смерть Мунке під час осади міста Хечуана, і спробах його брата Аріг-Бугі зайняти вже звільнений ханський престол. Це змусило його заключити перемир'я з силами Сун і направитись до Каракоруму.

Громадянська війна проти Аріг-Буги[ред.ред. код]

Поспішно скликаний куртулай в Кайпіні проголосив в травні 1260 року великим ханом Хубілая, а курултай в Каракорумі, місяцем потому — Аріг-Багуту (так як перші вибори пройшли поза межами рідних монгольських земель, і там були присутні не всі представники правлячої династії, Аріг-Буга і консервативні кола монгольського суспільства протестували проти їх законності) Зі сторони Аріг-Буги виступили правителі трьох з чотирьох гілок правлячої династії: Берке (нащадок Джучи), Алгу (нащадок Чагатая) і багато представників сім'ї Мунка. Головним прихильником Хубілая був Хулагу. Міжусобна боротьба братів за владу тривала з 1269 до 1264 року. В процесі цієї боротьби Хубілай в 1260 році переніс столицю Монгольскої Імперії з Каракоруму в місцевість поряд з колишньою столицею чжурчженів Чжунду («Середня столиця»). Її назвали Даду (кит. 大都 «Головна столиця»), або Ханбалик (пізніше перейменований в Пекін). Стратегія Хубілая полягала в тому, щоб не дати Аріг-Бузі скористатися ресурсами землеробських володінь. Спираючись на базу в Каракорумі, Аріг-Буга повинен був забезпечити поставку продовольства для своєї армії, а Хубілай прагнув відрізати його від центрів постачання. До 1262 року Кадан (син Угедей і двоюрідний брата Хубілая) здобув перемогу над прихильниками Аріг-Буги в землях уйгурів і колишніх землях тагнутів. Армія сам Хубілая поставив табір в північному Китаї в районі колишнього цзіньской столиці Чжунду. Таким чином, під владою Аріг-Буги збереглася лише одна землеробська область — долина Єнісея. Восени 1260 року Хубілай повів військо на Каракорум, а Аріг-Бука відступив до Усе. У листопаді 1261 року на південь від Каракоруму відбулися дві битви між військами Аріг-Буги і Хубілая. Перша битва була виграна Хубілаєм, але наступна не принесла перемоги жодній зі сторін. Незважаючи на невизначений результат вирішального бою, Хубілай зміг встановити повний контроль над Монголією, а Аріг-Бугу обеззброєна Боротьба з його середньоазіатським недавнім союзником Алгу. У підсумку, Аріг-Буга зазнав поразки і здався на милість брата. Спочатку Хубілай хотів помиритися з братом і не став якогось його карати, однак така поблажливість відштовхнула багатьох його прихильників. Щоб вгамувати незадоволених монголів, Хубілай наказав Аріг-Бузі не показуватися на його очі цілий рік, однак багато хто визнав це покарання занадто м'яким і зажадали чистки в рядах зрадників. Допитавши Аріг-Бугу і з'ясувавши, хто спонукав його оскаржити права старшого брата, Хубілай стратив десять найважливіших поплічників Аріг-Буги. Хубілай не захотів брати на себе відповідальність за одноосібне рішення долі свого брата і скликав курултай для суду над Аріг-Бугою (а також для підтвердження свого обрання на трон великого хана). Однак Аріг-Бугу важко захворів і на початку 1266 року помер в неволі, позбавивши Хубілая від труднощів, пов'язаних з необхідністю влаштовувати суд над рідним братом.

Завоювання Південного Китаю[ред.ред. код]

Після перемоги над Ариг-Бугом Хубілай нарешті зміг повернутися до завоювання південного Китаю. Його головною метою до вступу на престолі стало повалення Сунскої династії, чого він добував, поєднуючи військові дії з дипломатією і примирливі жести на адресу китайського населення. Так, в 1261 році він особисто відпустив на свободу 75 сунских купців, яких його війська захопили на кордоні. У 1262 році дозвіл повернутися на батьківщину отримали ще 40 торговців, а два роки потому Хубілай звільнив 57 купців. У 1264 рік Хубілай зробив догану своїм воєначальникам, які стратили двох полонених сунских полководців без суду й слідства. Хубілай, який прагнув переманити якомога більше дезертирів з сунской армії, був вкрай незадоволений такою безглуздою жорстокістю; сам він нагороджував перебіжчиків землями, тканинами й стадами. Ця політика приносила помітний успіх, оскільки приплив перебіжчиків з південного Китаю до монголів не слабшав. Нова військова кампанія почалася з тривалої облоги фортеці Сян'ян в провінції Хубей, що тривала з 1267 по 1273 рік. Через кілька місяців після взяття Сян'ян смертельно хворий Ши Тяньцзе написав для Хубілая доповідну записку, в якій рекомендував віддати всі монгольські війська під керування одного верховного командувача. Хубілай погодився з думкою свого старого соратника, і в 1273 році головнокомандувачем експедиційними силами в південному Китаї був призначений Баян (Баарін). У 1275 році монгольське військо під командуванням Баяна перейшло Янцзи і здобуло усі міста в долині цієї річки від Ханья до Нанкіна. У лютому 1276 року пала столиця Сунской Імперії — Ханчжоу. Імператриця-вдова Се передала Баяну імператорську печать династії Сун, а малолітній імператор Сянь був привезений до Хубілая, який милостиво обійшовся зі своїм бранцем. Однак сунскі лоялісти, які втекли в південні області країни, продовжили опір, і в червні 1276 року звели в Фучжоу на престол 7-річного імператора Ши. Остаточно сунскі війська були розгромлені лише в 1279 році після падіння Кантона та поразки китайського флоту біля острова Яйшань, на заході від сучасного Макао, в Яминській морській битві, в якій загинув останній імператор династії Сун Чжао Бін.

Перший імператор династії Юань[ред.ред. код]

Хубілай, оволодівши до 1271 року після впертої і тривалої боротьби більшою частиною Китаю, вирішив заснувати нову китайську династію, давши їй ім'я Юань, за яким стала називатися його держава зі столицею в Ханбалику. Хубілай підкорив своїй владі і сусідні з Китаєм країни: Бірму, Камбоджу, Корею, але його спроби вторгнення в Японію і походи проти В'єтнаму закінчилися цілковитою невдачею. У справах внутрішнього управління Хубілай відзначався мудрістю; ним був введений цілий ряд корисних реформ і поліпшень. У 1291 році він розділив усю імперію на 12 провінцій. Хубілай сприяв буддизму, який зробив в Китаї величезні успіхи, так само як і буддійським проповідникам і вченим, наприклад, Карма Бакши і Пагба-ламі, які користувалися великою пошаною і значними пільгами. Він був віротерпимий і до інших релігій. При дворі Хубілая служили християнин Ай-Сюе і три десятка мусульманських чиновників (включно із засновником династії юньнанскіх намісників бухарського походження Сеїд Аджаля Шамсуддіном і астрономом Джамаль ад-Діном). Завдяки посольству Марко Поло, котрий перебував при його дворі, установилися тісніші зв'язки з Європою. Хубілай не забував свого монгольського походження. Він увів монгольську мову в діловодстві Китаю, доручив буддійському вченому Пагба-ламі винайти особливий алфавіт, що отримав назву, за формою букв, «квадратне письмо» і служив державним письмом для мов імперії (в першу чергу для монгольської) за часів царювання в Китаї династії Юань. Опріч державних справ, Хубілай писав поезію, з якої, на жаль, зберігся тільки один вірш. У китайській історії Хубілай відомий під посмертним династійним ім'ям Ши-цзу (кит. 始祖, «Засновник династії»).

Навали Японії[ред.ред. код]

У суді Хубілая його найбільш довірені губернатори і радники, які призначаються меритократією з суттю мультикультуралізму були монголи, корейці, хуей і китайські народи. Оскільки Воко розширив підтримку династії Сун, яка вже й так розвалювалась, Кублай Ханстав ініціатором вторгнення в Японію. Суд Коре наділив корейські війська і океанські водно-морські сили для монгольських походів. Не дивлячись на протидію деяких з його радників, які пройшли підготовку в конфуціанстві, Кублай вирішив вторгнутися в Японію, Бірму, В'єтнам та Яву, слідуючи переконанням деяким його монгольських чиновників. Він так само намагався підкорити собі периферійні землі такі як Сахалін, де його корінні народи в кінець кінців підкорись монголам до 1308 року після смерті Хубілая Двічі Хубілай-хан спробував вторгнутися в Японію. Рахується, що обидві спроби були зірвані поганою погодою чи не достатком конструкції судів, які були основані на човнах на річках, без кілів, його флоти були зруйновані. Перша спробу була зроблена в 1274 році з флотом який налічував 900 кораблів. Друга навала відбулася в 1281 році, коли монголи послали дві окремі сил: 900 кораблів, які налічували сорок тисяч корейських та китайських, монгольських військ, були відправлені з Масана, в той час як сили з 100 000 відплили з південного Китаю на 3500 кораблях, кожен близько 240 футів (73 метри)) довжини. Флот був поспішно зібраний і погано облаштований, щоб справлятись з морськими умовами. В листопаді вони плили в підступні води, які розділяють Корею та Японію на 110 миль. Монголи легко захопили острів Цусима приблизно за пів шляху через пролив, а згодом острів Ікі, ближче до Кюсю. Корейський флот прибув в бухту Хаката 23 червеня 1281 року та висадив свої війська та тварин, але кораблі з Китаю ніде не було видно. Самурайські воїни, як вони відбувались за звичаєм, виступили проти монгольських військ для індивідуального бою, але монголи тримали їх позицію. Монголи воювали як єдина сила, а не як окремі люди, бомбардували самураїв ракетами, що вибухали і осипали їх стрілами. В кінець кінців японці, які лишились, вийшли з прибережної зони всередині країни в фортецю. Монгольські війська не переслідували японців, що від них втікали в ті місця, де їх не можна було відслідкувати через брак хорошої розвідки зі сторони монголів.

Дружини і діти[ред.ред. код]

У Хубілая було 4 ставки (орду), кожній з яких керувала старша дружина, якій підкорялися молодші дружини і наложниці. Тегулун (Той-гу-лунь) — перша старша дружина, померла. до 1260 р Чабі — друга старша дружина з 1239, народили 4 і 5 синів дочок, померла. в 1281 р Дорджи — 1-й син, родився 1240 р помер немовлям. Чинка (Чжень-цзинь (кит «Чисте золото»).) — 2-й син, спадкоємець престолу, глава імперського секретаріату, помер 1285 р від невідомої хвороби, батько імператора Темура (Чено-цзун) і Цзіньте-Ван (князь держави) Гаммала Мангалу — 3-й син, князь Аньси (в пров Шаньсі.), помер 1280 р Номухан — 4-й син, з 1266 р Бейпін-ван (князь Північного Спокою), з 1271 р головнокомандувач військами в Алмалик, в 1276—1284 рр. знаходився в полоні у Золотої Орди, з 05.1284 р глава Департаменту у справах Північної і Китаю Межі КНЯЗЬ Бейань, помер. 1292 р Мяоянь — принцеса, пішла в монастир Таньчжеси (Західний Пекін.). Ху-ду-лу Цзе-ли-ми-ши — принцеса, з 1273 р Дружина короля Кореї Ван Чун. Тарахан — старша дружина. Баягуджін — старша дружина. Намбу — старша дружина з 1281 р. родичка Чабі, 1 народила сина. ? — від інших дружин мав 7 синів Туган (Тогон) — князь Чженьнаня, в 1285—1288 рр. керував другим невдалим походом у Чампі (В'єтнам), після чого був засланий в Янчжоу. Кокочу — в 1276—1284 рр. знаходився в полоні у Золотої Орди разом з Номуханом. Угечі — принц Міклукан — принц Кутлук-Тимур — принц Курідай — принц Аячі — принц

Данина пам'яті[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Хубілай I (імператор Юань)