Хугін і Мунін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хугін і Мунін на плечах Одіна.

Хугін і Мунін (англ. Huginn and Muninn, норв. Hugin og Munin) — пара круків в германо-скандинавській міфології, які літають по всьому світу Мідгарда і повідомляють богу Одіну про події. На давньоісландській мові Huginn означає «думка», а Muninn — «пам'ять».

Круки згадуються в таких літературних пам'ятниках Скандинавії XIII століття, як Старша і Молодша Едда, Коло Земне, Третій граматичний трактат Олава Тордарсона, а також в Скальдичній поезії.

У цих творах Хугін і Мунін описуються як ворони, що служать Одіну, які сідають на його плечі і постачають його інформацією. У Колі Земному розповідається, як Одін наділив круків мовою. Роль Хугіна і Муніна, як посланників верховного аса, пов'язана з традицією шаманських практик і зі спільною символікою германських народів, що зображують крука джерелом прихованих знань.

«Старша Едда», «Речі Гримнира», 20[1]:

Хугін і Мунін
над світом весь час
літають без втоми;
мені за Хугіна страшно,
страшніше за Муніна, —
чи повернуться ворони!

Знавець скандинавського фольклору професор Джон Ліндов (англ. John Lindow) інтерпретує ці рядки як трансцендентальну подорож шамана, який побоюється з приводу того, чи зможе він повернутися з цього стану. Однак інший дослідник Рудольф Зімек вважає, що Хугін і Мунін суть лише уособлення розумових сил Одіна.

Хугін і Мунін у масовій культурі[ред. | ред. код]

  • У всесвіті Eve online «Хугін» — корабель для проведення спецоперацій (Recon Ship), а «Мунін» — важкий ударний корабель (Heavy Assault Ship) раси Мінматар.
  • У грі Disciples II: Dark Prophecy є унікальний загін — маг Хугін, який зовні виглядає як людиноподібний птах з одним оком. Загін виступає противником гномів в одній з місій кампанії.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Про синів конунга Храудунга. Архів оригіналу за 31 травень 2013. Процитовано 22 березень 2013.