Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського (Львів)
Портал:Музеї
Lviv - Jan Styka House.jpg
49°50′ пн. ш. 24°01′ сх. д. / 49.833° пн. ш. 24.017° сх. д. / 49.833; 24.017Координати: 49°50′ пн. ш. 24°01′ сх. д. / 49.833° пн. ш. 24.017° сх. д. / 49.833; 24.017
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна Львів, вул. Листопадового Чину, 11
Засновано 1972 р.
Директор Ігор Кожан, завідувач меморіального музею Любов Волошин, 2012 р.
Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського. Карта розташування: Україна
Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського
Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського (Україна)

Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського у Вікісховищі?

Худо́жньо-меморіа́льний музе́й Оле́кси Новакі́вського — музейний заклад художньо-меморіального спрямування, присвячений особі і творчості українського художника Олекси Новаківського (18721935).

Історія створення закладу[ред. | ред. код]

Заклад був створений 1972 року, коли за рішенням ЮНЕСКО культурна й мистецька громадськість міста Львів відсвяткувала 100-річні роковини з дня народження художника. В березні 1972 року ініціативою синів художника та громади і керівництва міста увічнили пам'ять уславленого українського митця створено новий музейний заклад у робітні художника, а на її фасаді встановлено меморіальну дошку.

Приміщення[ред. | ред. код]

Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського створено на базі колишньої заміської вілли художника Яна Стики. Споруда створена за проектом архітектора — Юліана Захаревича в стилі сецесії, сам проект реалізувала будівельна фірма Івана Левинського. Саме тут облаштував власне житло та художню майстерню в 19131935 роках Олекса Новаківський.

Віллу Яна Стика придбано для українських митців і для створення там місцевої художньої школи греко-католицьким митрополитом Андреєм Шептицьким, відомим меценатом. Шептицький планував запросити до Львова і Яцека Мальчевського, але занадто пропольські налаштований художник, що отримав запрошення на посаду у Краківській академії мистецтв, не погодився на переїзд до Львова. Щоправда, Шептицький придбав декілька творів Яцека Мальчевського, які в підрадянський період передали до Львівської галереї мистецтв. Була заснована і художня школа, яка надала основи художніх, фахових знань близько ста учням.

1925 року померла дружина Новаківського — Анна-Марія, залишивши двох синів, п'яти та трьох років. Сам художник помер через десять. За часів СРСР творче надбання художника або замовчувалось десятиліттями, або неохоче визнавалось в галузях пейзажного живопису чи портрета, що незграбно і неповно.

Експозиція[ред. | ред. код]

На художню манеру митця мали значний вплив колористика та знахідки митців доби сецесії та творчість польського художника-символіста Яцека Мальчевського (1854–1929).

Джерела. Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]